Gerilim Regülatör devresi

2.sınıf elektrik elektronik müh. okuyorum proje ödevim için basit bir Gerilim Regülatör devresi çizip board üzerinde göstermem gerekiyor. nasıl yapacağımı bilmiyorum.üç hafta içinde vermem gerekiyor.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eğer söz konusu dc voltaj regülatörü ise çok kolay.

Lm317 ile çıkış voltajı pot ile ayarlanabilen voltaj regülatörü:

LM317.gif

transistör ve zener diyotla 5vdc regülatör:

Daha basit istersen, 7805 ile 5 5vdc sabit voltaj çıkışlı regülatör devresi:

7805.gif

muhendislıkte bukadar basıt projeyı hoca kabul edıyormu öğrenmek ıstıyorum kabul edıyorsa yazık bukadar anne babanın ve oğrencı kardeşımızın verdığı emeğe bence muhendislıkte araştırma yapılması gereken projeler olmalı

muhendislıkte bukadar basıt projeyı hoca kabul edıyormu öğrenmek ıstıyorum kabul edıyorsa yazık bukadar anne babanın ve oğrencı kardeşımızın verdığı emeğe bence muhendislıkte araştırma yapılması gereken projeler olmalı

Hic merak etme dostum, arkadas daha 2. sinifta imis. Mezun olana kadar daha neler gorup, ne hesaplar yapacak!

Sn.tyildizak ın verdiği en son devre en basit devre onu yapabilirsin.Ancak tahminimce senden zener diyot ile yapılan bir devre istiyorlardır.

Hic merak etme dostum, arkadas daha 2. sinifta imis. Mezun olana kadar daha neler gorup, ne hesaplar yapacak!

bende elektrik elektronik muhendislığı laboratuvar teknisyenıydım emeklıyım bence daha fazla araştırılması gereken devreler yapmalı

Sn.tyildizak ın verdiği en son devre en basit devre onu yapabilirsin.Ancak tahminimce senden zener diyot ile yapılan bir devre istiyorlardır.

Bence de zener diyotlu devrenin isteniyor olmasi daha mantikli. Sonuc olarak analiz edilebilecek bir cok parametre var.

ben 7 yıldır emeklıyım benım zamanımda yukarda arkadaşların dedığı gıbı birinci sınıflara zener transistorlu devre kurdurup osilaskopta eğrılerını çikarttırırdık notlaro hocalarına verırlerdı oğrenciler lm 317 ile devre kurup yaptım devreyı demesı oğrencının ben oğretım gorevlısı olsam sifir çekerım:)

arkadaşlar bu benim ilk proje ödevim olacak daha nasıl yapılacağını yeni yeni öğreniyorum.daha bir sürü proje vereceyiz inşallah.önce anlayarak basit bir devre yapayım devamı gelir diye düşünüyorum.bir sorun çıkarsa size tekrar dönebilirim.yardımlarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri