Zigbee Sistem Kesintisiz Güç ve Elektrik Kesintisi Tespit konusu

dionysos77

Üye
Herkese merhaba,
Kuş uçmaz, kervan geçmez olmasa da kuytuda kalan küçük bir yazlığımız var.
Yazlıkta tepe güvenlikten alarm sistemi hizmeti alıyoruz ama maliyeti çok fazla. (aylık 205TL-taahhğt bitince kim bilir ne olacak)
Velhasılı kelam kendi sistemimi inşa etmeye karar verdim.
Evin olduğu yerde internet hiç güvenili değil. O yüzden wifi sensorler yerine zigbee gateway ile çalışan zigbee sensörlere yönümü çevirdim.
1 adet zigbee 3.0 gateway
1 adet zigbee vana açıcı/kapatıcı (sulama için) [zaman ayarlı sulama cihazım var ama kışın diyaframı kireçlenince düzgün çalışmamaya başladı, vana aç kapa ile sistemi düzenlemeye karar verdim.)
2 adet zigbee kapı sensörü (giriş kapısı ve teras kapısı için)
3 adet zigbee hareket sensörü
1 adet zigbee alarm sireni
nden oluşan bir sistem inşa etmeyi planlıyorum.

sensörler pilli ve zigbee sayesinde çok uzun batarya ömrü var.

GATEWAY 'in SİREN'in ve VANA AÇICI/KAPATICI'nın elektrik kesilse de beslenmeye devam etmesi gerekiyor.

Gateway microusb üzerinden 5V max 500mA çekiyor.
Siren'i şimdilik boş verelim
Vana AÇICI/KAPATICI çalışırken 12V 1A çekiyor normalde muhtemelen 0.2A falan çekiyordur.

Çözüm aradığım problem:
nasıl bir kesintisiz güç kaynağı kullanmalıyım.
iki opsiyon var aklımda
1- Modem UPS denen aletlerden almak Powerful PM-4400 gibi.
Ama bunun 6700mAh bataryası sistemi çok uzun süre besleyemez, bu yüzden elektrik kesildiğinde VANA AÇIKSA KAPATACAK, zaten KAPALI ise sulama senaryosunu çalıştırmayacak bir senaryo yazmam lazım.
Burada temel sıkıntım 220V şebekenin kesildiğini algılayan bir zigbee sensör yok. (ben bulamadım)
bir iki tane DIY proje var, bir röle ve bir kapı sensörünü modifiye ederek halledilebilir gibi görünüyor.

2- Normal alarm sistemlerinin akülü sistemi gibi, 12V XA bir akü, bir şarj cihazı ve USB ve 12V çıkış veren (akü çakmak çoklayıcı) gibi set ile kendi DC UPS'imi inşa etmek.
Buradaki sıkıntım ise akü ve şarj cihazı seçimi.

Bu kapsamda aranızda benzer tecrübesi olan kimse varsa bana yol gösterebilir mi ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri