zaman ayarlı ileri geri motor devresi

zekar66

Üye
arkadaşlar3 fazlı bir motoru start butonuna bastıgımda
-motor ileri yönde 10dk çalışacak
-stop oldugunda 1dk bekliyecek
-geri dönmeye başlıyacak 10dk çalışacak
-stop oldugunda 1dk bekliyecek
bu döngü stop butonuna basana kadar devam edecek bir devreye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok memnun olurum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
TEŞEKKÜRLER Çok işime yaradı

Sayın @zeybek tarafından gönderilen linkte ki çizim 2007 yılında tarafımca hazırlandı.

Şimdi baktığımda gözden kaçan ayrıntı nedeniyle, linkte ki konuda yayınladığım şema, uygulamada istenilen çalışmayı gerçekleştirmez.

Sayın @zeybeğin linkini vermiş olduğu konuda çizimi güncelledim. İlgili konuda güncellenen şemayı dikkate almalısınız.

Yapılan paylaşımlar, her istenileni b
karşılaması mutlaka beklenemez, örnek uygulama olabilir, sayfanına ltındaki paylaşımlardan ilk gözüme çarpanı yardımcı olması için paylaşmışdım. Ihtıyaç sahibibnde mutlaka ekleme/ilaveler yapması , onunda kendisini geliştirmesi açısından faydalı olacaktır. Balık vermektense, olta vermek prensibimi yine tekrarlarım.

Sayın @zeybek

Detaya girmediğim için siz konuyu farklı anladınız, dikkat ettiyseniz bu konuda yazılan senaryo ile diğer konuda ki senaryoda ufak farklar bulunmakta.
Bende sizin gibi düşünüp şimdi ki senaryo için ayrıca bir çizim hazırlama gereği duymadım.
Diğer konudan esinlenerek uyarlama yapılsın istedim.
Gaye elbette balık vermek değil, ancak balık tutmayı öğreteceksek, oltanın nasıl tutulacağını ve kullanılacağını göstermek zorundayız.

Linkini vermiş olduğunuz konuda yayınladığım çizimde hata şuydu ;

ZR3 Zaman rölesine ait kontakların com girişi birbirinden bağımsız iki ayrı kontak kullanıldığından, uygulamada normal elektronik zaman röleleri enversör (komütatör) kontak yapısına sahiptir, çizimde ZR3 zaman rölesinin kontakları 2 ayrı kolda com girişi birbirinden bağımsız NO - NC kontak olarak gösterildiği için, bu durumu fark edemeyen kişi için uygulamada sorun olur. Kimseye boşuna emek ve zaman harcatmamak için düzeltme gereği duydum.

Sorunlu çizim.

qJaGvB.jpg

Bu tür hatalara Milli Eğitim Bakanlığı Megep dökümanlarında da sıkça karşılaşıyoruz.

Aşağıda ki Milli eğitimin dökümanlarında yer alan ilgili devrelerde, yıldız üçgen yol verme kumanda devre şemasında kullanılan zaman rölesine ait kontaklar, 1 NC + 1 NO com girişi birbirinden bağımsız iki ayrı kontak şeklinde gösterilmiştir.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Otomatik Kumanda Devreleri.pdf

Sayfa 19 - Şekil 2.4 Üç fazlı asenkron motora otomatik yıldız üçgen yol verme kumanda devre şemasının çizimi ;

Sayfa 33 - Şekil 3.7: Asenkron motorun otomatik yıldız üçgen yol verme kumanda ve güç devre şeması

XEjEOj.jpg

1G3MGB.jpg

Pnömatik ve özel zaman röleleri hariç, klasik elektronik zaman röleleri veya yıldız üçgen röleler de enversör (komütatör) kontak bulunur.

Enversör ( Komütatör) Kontak

o6ar6R.jpg

Normal zaman röleleri yukarıda, hatalı örnek resimlerde gösterilen şekilde ki gibi kontak yapısına sahip değildir.

star-delta motor

Ekli dosyalar

• STAR-DELTA motor.esc
    41.4 KB · Görüntüleme: 30
Sayın @zeybek

Detaya girmediğim için siz konuyu farklı anladınız, dikkat ettiyseniz bu konuda yazılan senaryo ile diğer konuda ki senaryoda ufak farklar bulunmakta.
Bende sizin gibi düşünüp şimdi ki senaryo için ayrıca bir çizim hazırlama gereği duymadım.
Diğer konudan esinlenerek uyarlama yapılsın istedim.
Gaye elbette balık vermek değil, ancak balık tutmayı öğreteceksek, oltanın nasıl tutulacağını ve kullanılacağını göstermek zorundayız.

Linkini vermiş olduğunuz konuda yayınladığım çizimde hata şuydu ;

ZR3 Zaman rölesine ait kontakların com girişi birbirinden bağımsız iki ayrı kontak kullanıldığından, uygulamada normal elektronik zaman röleleri enversör (komütatör) kontak yapısına sahiptir, çizimde ZR3 zaman rölesinin kontakları 2 ayrı kolda com girişi birbirinden bağımsız NO - NC kontak olarak gösterildiği için, bu durumu fark edemeyen kişi için uygulamada sorun olur. Kimseye boşuna emek ve zaman harcatmamak için düzeltme gereği duydum.

Sorunlu çizim.

qJaGvB.jpg

Bu tür hatalara Milli Eğitim Bakanlığı Megep dökümanlarında da sıkça karşılaşıyoruz.

Aşağıda ki Milli eğitimin dökümanlarında yer alan ilgili devrelerde, yıldız üçgen yol verme kumanda devre şemasında kullanılan zaman rölesine ait kontaklar, 1 NC + 1 NO com girişi birbirinden bağımsız iki ayrı kontak şeklinde gösterilmiştir.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Otomatik Kumanda Devreleri.pdf

Sayfa 19 - Şekil 2.4 Üç fazlı asenkron motora otomatik yıldız üçgen yol verme kumanda devre şemasının çizimi ;

Sayfa 33 - Şekil 3.7: Asenkron motorun otomatik yıldız üçgen yol verme kumanda ve güç devre şeması

XEjEOj.jpg

1G3MGB.jpg

Pnömatik ve özel zaman röleleri hariç, klasik elektronik zaman röleleri veya yıldız üçgen röleler de enversör (komütatör) kontak bulunur.

Enversör ( Komütatör) Kontak

o6ar6R.jpg

Normal zaman röleleri yukarıda, hatalı örnek resimlerde gösterilen şekilde ki gibi kontak yapısına sahip değildir.
Helal olsun mesut abi profesör gibi açıklama yaptın bravo bir projeye bakmak var görmek var ...

İş başa düşünce kendim yaptım sağolun yinede teşekkürler arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri