Z ekseni takılma sorunu

savasmedet

Üye
Masaüstü 50x100 Cnc routerum işe normal bir şekilde başlayıp ilerki herhangi bir zamanda aniden z ekseni önce takılma sesi ardındanda malzemeye dalıp gidiyordu motor tuning ayarları düşür dediler düşürdüm ve sanki sorun bitmiş gibi oldu, yine çalışırken bi takılma sesi geldi baktığımda z eksenin yine kaydığını farkettim ve klavyeden el ile hareket ettirmeye çalıştığımda x ve y ekseni normal fakat z ekseni bulunduğu yerden 2 mm kadar kalktıktan sonra sanki sona gelmiş gibi taktaktak diye ses çıkarıp ilerlemiyor aşağı indirirken de aynı şekilde 2 mm kadar inip sanki sona gelmiş veya bişeye takılmış gibi taktaktak diye ses çıkarıyor sorunum nedir nasıl çözebilirim cnc konusunda yeniyim ve acemiyim yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim
Bu arada takılma dik adım geçişinde oluyor yani 1. Adım tamamlayıp 2. Adıma geçmek için güvenli kota çıkarken yada güvenli kottan 2. Adıma geçerken taktak diye ses ardından malzemeye gereğinden fazla dalma

Son düzenleme:
Selam. CNC makinenizin genel bir fotoğrafını ve Z eksen motoru ile kaplininin olduğu bölgenin fotoğrafını paylaşır mısınız?

Z eksenindeki motoru kaportadan dolayı göremiyorum birşeyemi takılıyor diye bakmak istedim 2 tane alyan anahtarı ezildi ama açamadım muhtemelen x eksenindeki motorun aynısıdır

Ekli dosyalar

• IMG-20190228-WA0010.jpeg
    IMG-20190228-WA0010.jpeg
    269.1 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG-20190228-WA0012.jpeg
    IMG-20190228-WA0012.jpeg
    283.6 KB · Görüntüleme: 28
Bir şekilde açıp o bölgeye ulaşmanız lazım. Sonra makine de enerji yokken yani motorlarda elektrik yokken z motorunu elle çevirmeyi deneyin. Bir kaç kere, inebildiği kadar aşağı ve çıkabildiği kadar yukarı hareket ettirin. Bir yere takılıyor mu, araya talaş mı girmiş öğrenmiş oluruz. Kolay gelsin.

Tamam bugün açmaya çalışacağım muhtemelen vida sabitleyici kullanmışlar ama bir şekilde açmam gerek

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri