Zırt pırt atan KAKR

Üstadım bu anlattıklarınız şahsi görüşleriniz mi yoksa bir teorik kaynaktan bunları destekleyebiliyor musunuz? Yabancı kaynak da olabilir. Paylaşırsanız memnun oluruz.
Resimlerini vermiş olduğum kaynak.
AES Grouinding tutorial.
Ancak bu kaynak sadece elektriği ele almaz.
KAR kullanımı ve elektrikteki topraklama hakkında kısa yazmış.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İnanın bu konuda hiç polemik yapmak istemiyorum ama kakr topraklama ile alakası yok
1-Çünki kaçak akım rölesine nötr girdiğiniz yere toprak girseniz nötr deye sonuç gene değişmez tüm akımlar kakr üzerinden dönüptoprağa aksa bile çalışır. Çünki kirşofun akımlar kanununa uygundur
2- sisteme hiç toprak bağlamasanız yine çalışır biz seyyar jeneratörlere koyuyoruz çalışıyor
3- sistemde hiç nötr olmasa bile kakr yine çalışır sadece test butonu çalışmaz çünki test direncini çoğu marka nötr çıkşı ile fa girişine takıyor çığu marka faz girişi nötr direncine takıyor bazıları direk iki faz arasına takıyor amaç direç üzerinden giriş ve çıkış arasında 30 ma kadar fark yaratmak
Bu nedenle cihazın çalışıp çalışmadığını test etmek bu nedenle 3 fazlı asenkron motorlarda çalışır ama test etmek isterseniz girişine usulen nötr bağlayabilirsiniz yada fazın birinden bir direnç üzerinden bağlantı yapabilirsiniz direk faz bağlamayın test çalışsın diye çünki test direnci hasar görür
4- kaçak akım rölesini ters bağlarsanız hiç çalışmaz çünki sitemden oluşan kaçak vs kendinden önce olduğu için fark alamaz bazıları çalıştığını sanır tutturdum diye sevinir ama iş görmez
5 -kaçak akım rölesi kendinden önce yani ana kaynakta olan hiç bir şeyle ilgilenmez onun görevi kendi üzerinden geçen akımın geri dönmesi ile alakalıdır öle olsa sistemde hiç bir kaçak akım rölesi çalışmaz
6-kaçak akım rölesi sigorta değildir bu nenle fazlar arasındaki bir kısa devrede yada fazla nötr arasındaki bir kısa devrede açmaması normaldir çünki kısa devre aşırı akım sonsuz akım yüksek akım ne diyorsanız odur.

Topraklama konusunda bir kaç konuda ısrarla emo dan yada tedaştan bir arkadaş dememdeki amaç bu konuyu uzmanlarıyla konuşmak bazı sorulara cevap aramak onlarıda daha önce ki konularda yazdım
Görüyorumki hepimiz pragmatik kafafımızda yer etmiş yanlış veya doğru bilgilerimizi ıspat etmeye uğraşıyoruz. Ama bu matematik değilki ıspata uğraşalım bu bilim şüphe eder gözlemler test eder not alır sonuca bakar
Biz tedaş yönetmeliği diyoruz bu şebekeyi kullanıyoruz. Ama bize karı ne zararı ne bilmiyoruruz. Biz neden bu Şebeke türünü tercih ediyoruz . Yönetmeliği yazanlardan birisi bize bu konunun ana temelini anlatsın bizde öğrenelim ozaman başka başka fikirler düşünürüz
Daha önce yazdım bu soruları daha önceki inanın yıllarca kaçak akım konusunda yazmaktan sıkıldım. İnanın bir günlük üyegelip foruma kakr. Yazıyor hepimiz cevep yetiştirmeye uğraşıyoruz 50 kakr konusu var 50 aynı saçma sapan polemikler bilende yazıyor benimgibi hiç bişi bilmeyende neden bu konuyu bir türlü çözemiyoruz yada daha kaç yıl tartışacağız buna sabrımız ve enerjimiz varmı allah bilir valla benim kalmadı
Herkeslere iti bayramlar olsun

Polemik yapmak istemiyorum .
Ben son kullanıcı gözü ile yazıyorum .
Tartışılan kaçak akım rölesi konunun içeriği tam bilinmediğinden uzamış oluyor .

1 - Çalışması ?
Örnek kısmen diyelim . 2.5 amper seçilen kabloya 1.5 amper kablo takmak .
2 - Riskleri ?

Topraklama veya nötr olmamasında ( kullanılmamasında )
Kaçak akım rölesi çalışmasında ( görevini yapar ) sorun yoktur .

Ama risklere açıktır . ( görevi kısıtlanmış gibi . )

Diğer
İzleyin , izlediğinizi yapmayın !!!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi-testi.140810/

Hocam elektriğin taşınması kablo kesidi sigırta amperajı topraklaması vs vs değilki mevzu o başka konuların tartışması burda kaçak akımın prensibi hakkında mütalaa yapılıyor
Ayrıca bizim gibi hiç bişiden anlamayan insanlara bu videoyuda gönderdiniz ya. Sadece tessüf ediyorum

Hocam elektriğin taşınması kablo kesidi sigırta amperajı topraklaması vs vs değilki mevzu o başka konuların tartışması burda kaçak akımın prensibi hakkında mütalaa yapılıyor
Ayrıca bizim gibi hiç bişiden anlamayan insanlara bu videoyuda gönderdiniz ya. Sadece tessüf ediyorum

Hocam özür dilerim.

Ben tartışmanin konu içeriği tam anlayamadım.

1 - çalışması mi ?
2 - çalışıp risklere acikmi ?
3 - diğer.
Sağlıcakla.

Ülen zırtapoz.
İkinci resimde kaç tane topraklama var.
Ekli dosyayı görüntüle 87343
Tutmuş bana tedaş topraklamalarından ahkam kesip te bilmiyorsum deme demedim mi.
(box'da) NÖTR TOPRAKLANIR yani İŞLETME TOPRAKLAMASI YAPILIR. Harmonikler, izolasyon kaçak akımları buradan toprağa akar. Yani kafadan uydurma senaryo ile binanın nötrünü topraklıyorsunuz ya bu TEDAŞ yönetmeliklerinde HAT SONU SAHA DAĞITIM PANOSUNDA ZATEN YAPILIYOR.
Şu sessiz topraklamamı copy paste olarak gavur siteden alarak bahsettiğiniz topraklama da KORUMA TOPRAKLAMASIDIR. Her bjna her yapı için ayrı ayrı yapilir ve sayaç panosunun toprak barasına gider. Şu sessiz topraklamamı copy paste olarak gavur siteden alarak bahsettiğiniz topraklama da KORUMA TOPRAKLAMASIDIR. Her bjna her yapı için ayrı ayrı yapilir ve sayaç panosunun toprak barasına gider.

Biliyorsan konu sahibine anlatır siktir olur gidersin.
Yalnız üstadım dikkatimi çeken bir durum var. Paylaştiginiz resimde kullanıcı tarafında nötr toprak irtibatı gözükmüyor. Site de Amerikan sitesi herhalde. Avrupayı bağlar mı? Kaçak olan cihaz da fişe bağlı cihazdaki toprak hattından toprağa akıyor kaçak akım. Nötr irtibatı ben göremiyorum.

Hocam özür dilerim.

Ben tartışmanin konu içeriği tam anlayamadım.

1 - çalışması mi ?
2 - çalışıp risklere acikmi ?
3 - diğer.
Sağlıcakla.
Ben dedim deyeceklerimi yalan yanlış bişiler yazdım gerisi kim ne anladıysa o dediğim şeyleri test eder bakar. bilim şüphe duyar şüphecidir .

Yalnız üstadım dikkatimi çeken bir durum var. Paylaştiginiz resimde kullanıcı tarafında nötr toprak irtibatı gözükmüyor. Site de Amerikan sitesi herhalde. Avrupayı bağlar mı? Kaçak olan cihaz da fişe bağlı cihazdaki toprak hattından toprağa akıyor kaçak akım. Nötr irtibatı ben göremiyorum.

ya bi anlatım bozukluğu var ya da biz anlamıyoruz. o kadar çok noktaya olta atılıyorki toplamayadan dağılıyoruz. sanırım nötr hattı üzerindeki alıcılardan kaynaklanan DC bileşenler, harmonikler, atıyorum sinus dalgayı bozan her turlü musibet işletme topraklamasından atılır denmek isteniyor. iyi bi topraklamaya atıf bu yüzden olmalı...

ya bi anlatım bozukluğu var ya da biz anlamıyoruz. o kadar çok noktaya olta atılıyorki toplamayadan dağılıyoruz. sanırım nötr hattı üzerindeki alıcılardan kaynaklanan DC bileşenler, harmonikler, atıyorum sinus dalgayı bozan her turlü musibet işletme topraklamasından atılır denmek isteniyor. iyi bi topraklamaya atıf bu yüzden olmalı...
Konu sabah kavgadan ve hırgür den sonra kitlenmisti. Bayramın hürmetine tekrar açılmış herhalde. Hayret.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri