Yolun Başlangıcı İçin Destek

Sevgili Koltrol Kalemi Ailesi merhabalar

Öncelikle şunu belirtmek isterim, otomasyon sistemleri ile ilk defa tanışıyorum. C++ yazılım dili ile yıllardır uğraşan birisiyim. Bir arkadaşımın sahip olduğu mermer kesme makinasını, otomatik olarak CNC tarzında kesim yapabilmesi için bir yazılım geliştirmek istiyorum. Yazılım dillerine az çok aşina olduğum için bunu yapabileceğime inanıyorum. Öğrenme sürecim için bana genel bir yol haritası çizebilirseniz çok memnun olurum. Sorularımı alt alta yazıyorum.

1) Yaptığım araştırmalar doğrultusunda (ustalar, malzeme satıcıları, internet vs.) bir PLC sistemi kurulması gerektiğini öğrendim. Delta marka PLC ler sektörde sıklıkla kullanılıyormuş. PLC dışında farklı sistemlerle olur diyenler var ama demek istediklerini anlayamadım, öyle bir şey var mı? PLC nin interpolasyonlara desteği azmış. Doğru mudur?

2) G Kodunun ne olduğunu az çok öğrendim. Geliştirmek istediğim sistem sanırım şöyle olması gerekiyor.
1.Adım: C++ ile Windows üzerinde çalışan uygulama, kesilecek şekli G koduna çevirecek.
2.Adım: Windows üzerindeki çalışan uygulama G Kodunu PLC'ye aktaracak.
3.Adım: PLC ye gelen G Kodu CNC tezgaha aktaracak ve kesim yapılacak.
Doğru mudur? Bu sistemi nasıl kurmam gerekiyor? Adımlar arasındaki geçişleri nasıl yapacağım? C++ ile maksimum, PLC ile minumum kod yazmam benim hızımı arttıracaktır. PLC yi hiç bilmiyorum. O yüzden bu şekilde bir öneri sunarsanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.
[/QU
kardeş bu iş öyle hemen öğrenilecek bir iş değil, yani sistemin temel olarak nasıl çalıştığı hakkında dahi tam bir bilgin yok, bu işin emniyet kısmı var ,enstürman kısmı var, bir de mekanik kısmı var; bir de CNC'ler çok seri olan servolarla çalıştırılır yazılımda yapacağın bir hata mal ve can kaybına neden olur.Bence bu işi iyi bilen biriyle yapman en doğrusu...(Lütfen beni yanlış anlama, kendini bu konuda geliştirmek istiyorsan bu konuda biraz tecrübe edinmen gerek)

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
kardeş bu iş öyle hemen öğrenilecek bir iş değil, yani sistemin temel olarak nasıl çalıştığı hakkında dahi tam bir bilgin yok, bu işin emniyet kısmı var ,enstürman kısmı var, bir de mekanik kısmı var; bir de CNC'ler çok seri olan servolarla çalıştırılır yazılımda yapacağın bir hata mal ve can kaybına neden olur.Bence bu işi iyi bilen biriyle yapman en doğrusu...(Lütfen beni yanlış anlama, kendini bu konuda geliştirmek istiyorsan bu konuda biraz tecrübe edinmen gerek)

Dogru diyorsunuz. Bu konuda danismanlik yapabilecek usta ve teknisyen arkadaslardan yardim alacagim testler asamasinda. Suanda yazilimi buyuk olcude tamamladim. Mekanik testlere baslayacagiz covid olaylari durduğunda

Dogru diyorsunuz. Bu konuda danismanlik yapabilecek usta ve teknisyen arkadaslardan yardim alacagim testler asamasinda. Suanda yazilimi buyuk olcude tamamladim. Mekanik testlere baslayacagiz covid olaylari durduğunda
mail adresim ***@*** bana iletişim bilgilerinizi gonderebilrmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu sıtede cnc başlıgı altında forum da var orayı arastırmanı tavsıye ederım

Cam programı yazabildiniz mi?Cam programı yaptıysanız mach3 veya CNC kontrol ünitesi ile haberleşmesini de yaptıınız mı bu yazılım çok değerli olur Türkiye de bildiğim kadarıyla bu konuda yerli bir firma yok .Cam programı eksen sayısı ile de ilgilidir cnc router ler genellikle 3 eksen olur. 5 eksen de CNC router vardır 5 eksen de kullanılır 6 eksen endüstriyel robotlardır yaskawa,kuka,abb,otc cam programıyla bu robotlarla heykel ve işleme işlemleri yine cam le yapılır 6 eksen robot cam ile robotlarda fikstür de kullanılarak 6 eksen sayısı 8 eksen e çıkarılır.

Şuan için 3 eksenli cnc router sistemleri için geliştirme yapıyoruz. İlerideki ihtiyaçlara göre farklı çalışmalar yapılabilir. Başlangıç için güzel sonuçlar elde ettik. Koronavirüs olayları yatıştığı zaman tekrardan çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Beklediğimiz destekleride alabilirsek çalışmalarımızı paylacağız.

merhaba, gelişme varmı ne durumdasınız ? birlikte yol almak isterim sizinle

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri