YILDIZ ÜÇGEN BAGLANTISI YARDIMI

bosnak34

Üye
S.A USTALARIM BANA YILDIZ ÜÇGEN BAĞLANTISI LAZIM DETAYLI OLARAK ZAMAN RÖLESİ FAZ KORUMA KONTAKLARI DA OLACAK STAR STOP YOL VERMELİ LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ KUSURA BAKMAYIN ÇOK ARAŞTIRDIM AMA BULAMADIM HERKEZE KOLAY GELSİN

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Forumda bakarsanız görebilirsiniz daha önce çok fazlaca konusu açılmıştı

Google yıldız üçgen yaz görsellerde yüzlerce kumanda şeması var..Ordan bakıp
yapabilirsin.. takıldığın yerde sor yardımcı oluruz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
selamlar
siz şema okumayı ve şemaya göre nasıl bağlantı yapılıcağını mı sormaktasınız yoksa şema mı lazım. şema lazımsa arkadaşlar yolunu göstermişler. yok şema var ama bağlantıyı nasıl yaparım derseniz o zaman biraz bilginizin olması gerek burada kumanda dersi vermek zor olur. siz başlayın takıldığınızı şemadan anlamadığınızı sorun o zaman daha kolay yardım sağlarsınız.
hüseyin

Aekadaslar forumda arastirma yapin fazlasiyla bilgi var gerek guc devresi gerekse kontrol devresi mevcut,internette gorsellerden arastirma yaparsan da baya bilgiye ulasabilirsin,

Yüzlerce şema var ancak önemli olan ideal Yıldız/üçgen devresini bulmak. İdeal Yıldız/üçgen devresinde yıldız kontaktörü ana kontaktörden önce devreye girmelidir. Stabil çalışma konumunda da sadece üçgen ve ana kontaktör devrede olmalıdır. Ekte amerikan normundaki çizim ideal yıldız/Üçgen devresidir.

Ekli dosyalar

• yildiz-ucgen-yol-verme-devresi.png
    yildiz-ucgen-yol-verme-devresi.png
    6.5 KB · Görüntüleme: 542
buda 2014 model mi yaşlı uzman ustam yıldız kontaktörü ana kontaktörden önce devreye girmeli diyosunuz okulunu okuduk yıllarımızı verdik böyle bişey söylenmedi amaç ne acaba

buda 2014 model mi yaşlı uzman ustam yıldız kontaktörü ana kontaktörden önce devreye girmeli diyosunuz okulunu okuduk yıllarımızı verdik böyle bişey söylenmedi amaç ne acaba

Hiç bir okulda hiç bir hoca böyle ince detaylara girmez(Belki istisnalar vardır). İşte her zaman dediğim teorik bilgi ve tecrübenin birleşimleri ile bu sonuçlara varılıyor. Sebebini ve önemini izah edeyim size;
Yıldız/üçgen yol verilen asenkron motorumuz yükü yıldız devrede karşılar yıldız devrede motor momenti 1/3'tür, buna karşılık yük ile birlikte kalkınma momenti yüksektir yani yük momenti motor kalkınma momentine yaklaşır, bu ilk çalışma anında şebekeden yüksek akım çekilmesine neden olur. Yıldız kontaktör akımı ise küçüktür motor nominal akımın 1/3 değerindedir çünkü yıldız bağlantıda sargı gerilimi fazlar arası gerilimin kök3'de biri kadardır.
Hal böyle olunca siz önce ana kontaktörü çektirir ardından yıldız kontaktörünü çektirirseniz yüksek demeraj akımı küçük değerde olan yıldız kontaktörün kontaklarından geçer kapama anında yüksek ark oluşturur. Bu sıkıntılı durumun oluşmaması için kumanda devresi tasarlarken önce yıldız kontaktör çektirilir sargılar yıldız pozisyona geçmiş olur ardından ana kontaktör çekerek (enerjilendirerek) tüm demeraj akımının kontaklarından geçmesini sağlar.
Genelde dikkat edilmeyen çok önemsizmiş gibi görünen bu küçük ayrıntıya dikkat edilmez ise yıldız kontaktör ana kontakları kısa zamanda deforme olur.

Gayet ayrıntılı izah etmeye çalıştım umarım anlaşılır olmuştur...

Son düzenleme:
Çok doğru bir açıklama.2. önemli noktada,yolverme işleminden sonra,zaman rölesinin de devre dışı olmasının sağlanmasıdır.

Evet Akyar abi stabil çalışma durumunda devrede sadece ana ve üçgen kontaktörler olmalıdır. (6.Mesajımda belirtmiştim.)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri