Yerden ısıtma Tesisat borusu kılıflı döşenmiş ısıyı iletmiyor.

Kılıf borunun içine hangi akışkan koymalıyım

• Su

Oy: 0 0.0%
  • Motor Yağı

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Merhaba arkadaşlar Hatay'da yaşıyorum evimde inşaat zamanında yerden ısıtma yaptırmak istedim fakat daha doğalgaz bile yeni gelmişken bundan haberdar birini bile bulamadım bu yüzden kılıflı yerden ısıtma borusu alarak kendim döşemesini yapmıştım. tabi hatamı şimdi anlıyorum. kılıflı boru sadece radyatörlü sistemlerde kollektör ve radyatör arasında kullanılıyormuş. Velasıl ben tüm sistemi kılıflı olarak döşedim betonladım fayans döşendi. şimdi en son kombimizide aldık ve yaktık. fakat şöyle bir sorunumuz var. ısıtma borusu kılıfın içinde kaldığından ve direkt betona temas etmediğinden kombide ısınan su ısıyı çok az betona ileterek tekrar kombiye sıcak olarak geliyor. Bu yüzdende kombim (baymak Lambert 24Fi)45 derece ayarladığımda 30 saniye yanıyor suyu 50 dereceye kadar çıkartıyor ve sönüyor 3 dakika bekledikten sonra 39 dereceden yine aynı şekilde 30 saniye yanıp 3 dakika sönüyor tabi yanma ve durma zamanlarında sirkülasyon pompası hiç durmuyor. haliyle yakıt ve elektrik sarfiyatım hat safhalara çıkıyor. size sorum yerden ısıtma borusu ile kılıf borunun arasına hangi akışkanı veya kimyasalı koymalıyım ki ısıtma borusundaki ısıyı kılıfa ordanda betona iletsin. Motor yağı ve su düşündüm ama kılıfında delik olma ihtimali de var. bu seferde evi nemlendirmek istemiyorum. önerilerinizi bekliyorum. videoda durumu açıklar bilgiler mevcut.

video

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar Hatay'da yaşıyorum evimde inşaat zamanında yerden ısıtma yaptırmak istedim fakat daha doğalgaz bile yeni gelmişken bundan haberdar birini bile bulamadım bu yüzden kılıflı yerden ısıtma borusu alarak kendim döşemesini yapmıştım. tabi hatamı şimdi anlıyorum. kılıflı boru sadece radyatörlü sistemlerde kollektör ve radyatör arasında kullanılıyormuş. Velasıl ben tüm sistemi kılıflı olarak döşedim betonladım fayans döşendi. şimdi en son kombimizide aldık ve yaktık. fakat şöyle bir sorunumuz var. ısıtma borusu kılıfın içinde kaldığından ve direkt betona temas etmediğinden kombide ısınan su ısıyı çok az betona ileterek tekrar kombiye sıcak olarak geliyor. Bu yüzdende kombim (baymak Lambert 24Fi)45 derece ayarladığımda 30 saniye yanıyor suyu 50 dereceye kadar çıkartıyor ve sönüyor 3 dakika bekledikten sonra 39 dereceden yine aynı şekilde 30 saniye yanıp 3 dakika sönüyor tabi yanma ve durma zamanlarında sirkülasyon pompası hiç durmuyor. haliyle yakıt ve elektrik sarfiyatım hat safhalara çıkıyor. size sorum yerden ısıtma borusu ile kılıf borunun arasına hangi akışkanı veya kimyasalı koymalıyım ki ısıtma borusundaki ısıyı kılıfa ordanda betona iletsin. Motor yağı ve su düşündüm ama kılıfında delik olma ihtimali de var. bu seferde evi nemlendirmek istemiyorum. önerilerinizi bekliyorum. videoda durumu açıklar bilgiler mevcut.

video
Bu sorunu kırmadan çözemezsiniz komple tabanı kırmak size pahalıya patlayacaktır bu nedenle ya sıva üstü yeni hat döşeyerek petek bağlayacaksınız veya döşediğiniz borunun duvarlara yakın yerlerinden kırıp duvarlara petek montaj ı yapacaksınız. Ama bu hem zor hemde uğraşmaya değmez buyüzden sıva üstü tesisat çektirip petek döşeyin başka cözümler daha pahalıya patlar size

kollektörün olduğu yerden bir fayans kırarak boruların içine su veya motor yağı basmayı deneyeceğim. aslında bana lazım olan sıvı halde bulunan ısı iletkenliği ve akışkanlığı yüksek uygulama sonrasında katı hal alabilecek bir kimyasal. En kötü dediğiniz gibi boruların geçtiği yerlerden kırıp radyatör takmak olacak. kollektör dağıtım yeri mutfakta buraya bir radyatörü direk bağlayabilirim kollektörün tam arkası salon ve kollektörümde de boş bir yer var salonu bu şekilde bir radyatör bağlayarak çözebilirim diğer 3 odayıda boruların geçtiği yerden yapabilirim diye düşünüyorum ama bu en kötü ihtimal. diğer seçenekler bitmedikten sonra bunu yapmak istemiyorum hem maliyetli hem zahmetli.

birkaç yerde sık sık devreye girmesi gaz valfinin basınç ayarıyla ilgilide olabileceği söyleniyor. alev boyutunu daha az bir seviyeye ayarlatsam bir katkısı olurmu acaba?

kombiden çıkan sıcak su borusuna da filtre takılmış bunun sirkulasyon debisine etkisi olurmu ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
birkaç yerde sık sık devreye girmesi gaz valfinin basınç ayarıyla ilgilide olabileceği söyleniyor. alev boyutunu daha az bir seviyeye ayarlatsam bir katkısı olurmu acaba?

kombiden çıkan sıcak su borusuna da filtre takılmış bunun sirkulasyon debisine etkisi olurmu ?
Sizin borularınız kılıf içinde olduğu için gerekli ısıyı bu şekilde vermeyecek tir.Borulara yağ eklemek daha büyük arızalara sebep verebilir bu konuda birşey diyemem ama sizin çözümünüz bana göre odalara petek koymakla çözülebilir

Sizin borularınız kılıf içinde olduğu için gerekli ısıyı bu şekilde vermeyecek tir.Borulara yağ eklemek daha büyük arızalara sebep verebilir bu konuda birşey diyemem ama sizin çözümünüz bana göre odalara petek koymakla çözülebilir

yanlış anlaşıldım sanırım ben kombinin içinde dolaşan su yerine yağ koyayım demedim ısıtma borusunun dışına kılıfın içine yağ veya su koymaktan bahsediyorum.

Kılıflarda delik varsa ki bence vardır yağ evin bir yerlerinden çıkar

aslında bu yüzden yağı ve suyu kullanmak taraftarı değilim bunun yerine ısı iletkenliği olan akışkan ve uygulamadan sonra beton gibi donan bir kimyasala ihtiyacım var

Dıştan yeni tesisat döşemek en mantıklı çözümdür bu şekilde ısınamazsınız.

Sabah tesisat uzunluğu kısa olan mutfak ve hol vanalarını kıstım çok az akış var diğer uzak olan yatak odası ve salonun vanalarını sonuna kadar açtım. kombiden sıcak su çıkışındaki filtreyide söktüm. dereceyide 45 den 50 ye aldım şu an 3 dakika duruyor 2 dakika yanıyor düzeldi gibi fakat sorunum şu ki tesisat ve kombi daha yeni olmasına rağmen tesisat suyu sanki paslı gibi aktı sebebi nedir sizce?

3 dakika duruyor 2 dakika yanıyor
Saat başı sayacınızdaki rakamları bir yere yazın, 24 saat sonunda tükettiğiniz gazın size geri dönüşümüne (El kadar kağıtta yazan astronomik rakamlar dizesi) bakın, bu dönem olmasada seneye harici tesisat döşeteceksiniz, (Hatay dedidiğiniz için çok da iddam yok amma) Harici tesisatta kılıflı boruyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ben dedim diye yaptırmayın tecrübe edin 3-5 komşunuza mutlaka danışın.
İstanbul'da kendi kullanımım 5.5 mküp, oda term+termst.vana vs. var.
Sizin bölgenizde nasıldır ortalama bilemiyorum.)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri