Yer altı kablo

abcabc00

Üye
Merhaba. Bağ evime boxtan elektrik kablosu çekeceğim. Yaklaşık 120m mesafe var. Maliyet açısınıdan alüminyum kablo düşünüyorum. 2*35lik düşünüyorum. Kullanımına göre fazlasıyla yeterli ama alüminyum sorun çıkarır mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu verilerle yorum ?
Arkadaşların yorumların beklemeniz .

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Son düzenleme:
Merhaba. Bağ evime boxtan elektrik kablosu çekeceğim. Yaklaşık 120m mesafe var. Maliyet açısınıdan alüminyum kablo düşünüyorum. 2*35lik düşünüyorum. Kullanımına göre fazlasıyla yeterli ama alüminyum sorun çıkarır mı?
Malüm ülke şartlarında bakır kablo çekmek her baba yiğidin harcı olmamaya başladı. Artık maliyeti düşünür hale geldik maalesef. Alacağınız kablo tipi al. olabilir fakat mesafe uzun 35'lik kablo ile neresi beslenecek? Gücü ne? Kaç amper yük taşınacak ? Monofaze kablo çekiliyor anlaşılan fakat toprak nerede?

Dağıtım şebekesi bile alumınyum hat. Neden tereddüt edıyorsunuz.

Malüm ülke şartlarında bakır kablo çekmek her baba yiğidin harcı olmamaya başladı. Artık maliyeti düşünür hale geldik maalesef. Alacağınız kablo tipi al. olabilir fakat mesafe uzun 35'lik kablo ile neresi beslenecek? Gücü ne? Kaç amper yük taşınacak ? Monofaze kablo çekiliyor anlaşılan fakat toprak nerede?
Hocam Max tüm cihazlarda 75A civarı ediyor kullanacağım. Hepsi. Müstakil ev toprak dışarıdan yapıldı

Son düzenleme:
Sayaç box tarafındaysa aynı akım değerini taşırken aynı kesitteki bakır bir iletkene göre sayacınız daha fazla tüketim kaydedecektir.​

Sayaç box tarafındaysa aynı akım değerini taşırken aynı kesitteki bakır bir iletkene göre sayacınız daha fazla tüketim kaydedecektir.​
Sayaç kablonun bitim ucunda. Box ta değil.

Sayaç kablonun bitim ucunda. Box ta değil.
Öyleyse kablodaki kayıplar sizi değil sizden önceki yeri ilgilendirir. Alüminyum kablo kullanırsanız aynı akım değerini taşımak için bakıra göre daha yüksek kesitli kablo kullanmak durumunda kalırsınız sizin durum için tek sakıncası o olur. 2*35 Al nin yaptığı işi 2*25 Cu kablo ilede yapabilirsiniz.Kablodaki kayıp sizi ilgilendirmediğine göre hangi kablo uygunsa onu kullanırsınız.​

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri