Yeni Mezun Olanlar Kendilerini Nasıl Geliştirmeli?

Merhaba. Herkese iyi forumlar dilerim.
Ben Marmara Üniversitesi Elektrik Önlisans mezunuyum. Kendimi otomasyon ve programlama kısmında geliştirmek istiyorum. Çeşitli sebeplerden dolayı mühendisliğe tamamlayamadım. Şimdiden sonra ise çok zor bir yol olduğunu düşünüyorum. Sektörde olan tecrübeli insanlardan birkaç tavsiye öğrenmek istiyorum. Bu meslekte kalifiye olmak için nereden başlamalı? Elbette bir mühendis kadar olamaz ama kendine geliştiren birisi için ileride meslek hayatı ne şekilde olur?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Merhaba,

Ne yazık ki diploma olmadan bir yere kadar diyorum. Fırsatın varsa şayet 4 yıla tamamlamanı öneririm öncelikle. Sana çok kapı açacaktır. Ama yok ben bununla yetineceğim dersen, öncelikle İngilizce'ni geliştirmeni öneririm. O da sana çok kapı açacaktır. Dikkat edersen şu yazılımı öğren, buna bak demiyorum. Çünkü senin kendi çabalarınla öğreneceğin çoğu şeyin endüstrideki uygulamaları farklı oluyor ve senin bir şekilde işin içinde olarak bunları öğrenmen gerekiyor. Sana iş kapısını açacak 2 altın kuralı yukarıda söyledim, üçüncüsü de askerlik olabilir. Tamamlamış olman, yetiştirilmek üzere bir yere girme şansını büyük ölçüde arttıracaktır. Ondan sonrası senin işvereni ikna etmene bağlı, yaşın genç ve iyi bir İngilizce çok uluslu bir firmaya girip ileride yurtdışı tecrübesi kazanmana da yardımcı olacaktır. Unutma, teknik bilgi bir şekilde halloluyor ancak iletişim çoğu şeyin temeli ve kendini bu konuda geliştirmeni öneririm.

Elektrik okuyorsan otomasyon tarafında kendini geliştirebilirsin. Piyasa da otomasyon üzerine iş çok.

Merhaba,

Ne yazık ki diploma olmadan bir yere kadar diyorum. Fırsatın varsa şayet 4 yıla tamamlamanı öneririm öncelikle. Sana çok kapı açacaktır. Ama yok ben bununla yetineceğim dersen, öncelikle İngilizce'ni geliştirmeni öneririm. O da sana çok kapı açacaktır. Dikkat edersen şu yazılımı öğren, buna bak demiyorum. Çünkü senin kendi çabalarınla öğreneceğin çoğu şeyin endüstrideki uygulamaları farklı oluyor ve senin bir şekilde işin içinde olarak bunları öğrenmen gerekiyor. Sana iş kapısını açacak 2 altın kuralı yukarıda söyledim, üçüncüsü de askerlik olabilir. Tamamlamış olman, yetiştirilmek üzere bir yere girme şansını büyük ölçüde arttıracaktır. Ondan sonrası senin işvereni ikna etmene bağlı, yaşın genç ve iyi bir İngilizce çok uluslu bir firmaya girip ileride yurtdışı tecrübesi kazanmana da yardımcı olacaktır. Unutma, teknik bilgi bir şekilde halloluyor ancak iletişim çoğu şeyin temeli ve kendini bu konuda geliştirmeni öneririm.
4 yıla tamamlamayı istiyorum ama çevremdeki insanlar hiçbir şey bilmeden mühendis olmak neye yarayacak diyor. Bu da benim hevesimi kırıyor açıkçası. Yabancı dil ve çeşitli mesleki kurs bitirme sertifikaları ile kendimi daha fark ettirebilirim diye düşünüyorum. Benim aklımda ki asıl soru şu: Yakın bir dönemde olmasa bile uzun vadede tekniker nereye kadar ilerleyebilir?

Herkes mühendis olacak diye birşey yok. Üleknin en büyük sorunu bu zaten ara kademelerde adam yok. O yüzden o kademelerde de mühendis çalıştırılıyor. Üniversiteler binlerce mezun veriyor, o kadar mezuna o kadar iş var mı piyasa da. YOK. Bunların arasından kendini geliştiren işini gerçekten seven bir kısmı ayrılıyor ve iş buluyor. Diğerleri senelerce iş arayıp duruyorlar.
İyi bir tekniker de bulmak çok zor. İyi bir tekniker kötü bir mühendisten daha çok para alır unutma.

..bu işin devlet politikası olmak zorunda ama yok maalesef.Doktor neden iş bulma sorunu yaşamıyor.Neden her mühendisin ataması yapılmıyor.Okul bitirenler neden iş aramak zorunda..Bu durum diğer bölümlerden mezun olanlar içinde geçerli ne yazık ki..

Ben 15 yıldır teknıkerim hıç sıkıntı
Cekmeden bugun teknıkerler iş bulur ama ileri gıdemez yerinde sayar ama muhendıs hem sahaya vakif hemde mesleğini seviyor ise parada gelir prestijli de olur benim nacızane tavsıyem hem oku hemde bu sektorde cıreklik bile olsa bıryerde calişki malzemeyi tani işi öğren mezun olunca enıyı muhendıslerden biri olursun

Kariyerine katma değer ve nitelik eklemek istiyorsan otomasyon pano montörlüğü ile başlar otomatik Kuman’da devreleri kısmını geliştirir birde yaptığın otomasyon panolarının projelerini çizmek için Eplan yada sw Electrical öğrenirsin.microsoft office programlarını öğrenirsen sunum hazırlama anlamında nitelikli personel olursun.Plc öğrenmeyi ihmal etme.başarılar

Yabancı dil. İngilizcenin yanına bir dil daha eklemeniz gerekiyor artık o derece.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri