Yeni gün bayramı, doğanın uyanışı, baharın gelişinin bayramı, Türk'ün bayramı Türk'e kutlu olsun

paskomya

Profesyonel Üye
1711041583651.png

Nevruz, kışın sona ermesiyle birlikte doğanın uyanışını ve canlanışını temsil eder. Baharın gelmesiyle birlikte toprak yeşermeye, çiçekler açmaya, kuşlar ötmeye başlar. Bu dönem, bereketin ve yenilenmenin başlangıcı olarak kabul edilir

Nevruz bayramı = Bahar Bayramı
Doğa canlanır, Ağaçlar çiçeklenir, Hayvanlar; yavrular
Bolluk bereket başlar...

Ben bu olaya teknik açıdan bakıyorum :D
Gece ve gündüzün eşit olması demek dünya ekseninin güneşe tam dik olması anlamına gelmektedir.
Yani ekvator çizgisi üzerinde olan tüm ülkelerde en sıcak günlerin yaşandığı dönemdir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekinoks
Doğa'nın canlanması ise her ekinox için ayrı aylarda olmaktadır.
Kuzey yarım kürede yaşayan bizler için doğa uyanmaktadır ancak güney yarım kürede ise doğa artık yavaş yavaş uyumaya başlayacaktır.
Güney yarım kürede uykusu kaçmış bazı kuşların bizim tarafa göçerek iltica ettikleri de söylenmektedir. (dedikodu olabilir) :D

Ben bu olaya teknik açıdan bakıyorum :D
Gece ve gündüzün eşit olması demek dünya ekseninin güneşe tam dik olması anlamına gelmektedir.
Yani ekvator çizgisi üzerinde olan tüm ülkelerde en sıcak günlerin yaşandığı dönemdir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekinoks
Doğa'nın canlanması ise her ekinox için ayrı aylarda olmaktadır.
Kuzey yarım kürede yaşayan bizler için doğa uyanmaktadır ancak güney yarım kürede ise doğa artık yavaş yavaş uyumaya başlayacaktır.
Güney yarım kürede uykusu kaçmış bazı kuşların bizim tarafa göçerek iltica ettikleri de söylenmektedir. (dedikodu olabilir) :D
o da bir bakış açısı ve doğru, hadi şimdi insanoğlu teknolojiyi kullanarak bunun hesabını kitabını yapmışlar. ama bayramdır demiyorlar, doğa döngüsü /olayı diyorlar. ya binlerce yıllık geçmişi olan kadim ulusumuz bunları nasıl öğrenmişler? (genel görüş "gözlem") ama ne olursa olsun bir uygarlığın, bir ulusun evlatları olarak, kutlamalıyız. kim neyi ne kadar çarpıtmak isterse istesin narnugan gibi Türk'ün bayramıdır. tüm insanoğluna kutlu olsun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri