Yedekleme yaparken Tiaportal versiyon farkı hakkında

jakaya

Üye
Arkadaşlar Merhaba;
Daha önce V12.0.1 ile yazılmış bir PLC den Tiaportal V13.0.1 ile yedek almaya çalışıyorum. Ağaçtan Show acceptable device ile PLC nin içine kadar girip tüm blokları görebiliyorum fakat Save ya da archive aktif olmuyor.
Sıfırdan Device configration yapıp plc yi tanıtıp Online olduğumda ise bloklar görülüyor fakat yanlarında girilmez işareti beliriyor (kırmızı yuvarlak).
yine de bloklara tıkladığımda ise Şu hata veriliyoır
''The program on the CPU incomatiable with the STEP 7 Project. Versiyon of the program on CPU: V12.0.1 ->Versiyon of STEP 7 Project: V13.0.1''

Tiaportal ile yedek alma yükleme konusunda uzman arkadaşların yardımlarını dört gözle bekliyorum.
Saygılarımla

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba aynı olay benim başımada gelmişti. Sonuç olarak V12 ile yazılıp yüklenen programı V13 ile çekemiyorsun. Çözüm için bende V12 yükledim ve programı çektim. Bunun yanında V14 piyasaya çıktı bu versiyon sanırım versiyon gözetmeksizin her programı çekebiliyor diye duymuştum.

Hatanın açıklaması ise;

STEP 7 projesi ile uyumsuz CPU program.
CPU üzerinde Programın sürümü: V12.0.1 - STEP 7 Proje> Versiyon: V13.0.1

Evet V14 ile her türlü versiyondaki programı çekip yükleyebilirsin.

Cevap veren arkadaşlara tek tek Teşekkür ederim.
V14 yeniden mi yüklenmelidir yoksa V13 den V14 de güncelleme yapılabiliyormu, yapılırsa lisans taraması gibi bir şeyi var mıdır acaba
Saygılarımla

V14 yüklemek için V12 veye V13 varsa silinmelidir.Sonra V14 yüklenmelidir.Siemens Automationda sitesinde gerekli açıklamalar var.

siemensin web sitesinde en son V13 var V14 ü bulamıyorum ben bir yanlışlık mı yapıyorum acaba
iyi çalışmalar

Böyle durumlar icin Siemens hep her versiyon icin bos bir proje offline yedeklemeyi tavsiye etmektedir, yani bu durumda V12 de olusturulmus bir bos projeye ihtiyaciniz var. Bu proje ile Online yedekleme yapabilir ve projeyi V13 yükseltmeden V13 icinde degistirebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Bende V12 SP1 Update 4 var, ihtiyac varsa buraya yükleyebilirim.
Saygilarimla

Böyle durumlar icin Siemens hep her versiyon icin bos bir proje offline yedeklemeyi tavsiye etmektedir, yani bu durumda V12 de olusturulmus bir bos projeye ihtiyaciniz var. Bu proje ile Online yedekleme yapabilir ve projeyi V13 yükseltmeden V13 icinde degistirebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Bende V12 SP1 Update 4 var, ihtiyac varsa buraya yükleyebilirim.
Saygilarimla

SAyın Bluman76;
Çok memnun olurum yüklerseniz
iyi çalışmalar

Hangi PLC oldugunu bilmedigim icin projeye S7-300, 400, 1200 ve 1500
Unspecifed PLC ekledim ve projeyi zipledim. Projeyi actiktan sonra size önce uyari gelecek projeyi yükseltmek istiyormusun diye, hayir diyor devam ediyoruz ve size hangi PLC lazimsa onu birakin diger PLCleri sag tiklayarak silin, sonra online baglanin ve Devices & Networks > Device view den PLCnin altinda DETECTe tiklayip önce online PLCyi tanitmaniz gerekiyor sonrada programi PLC den indirebilirsiniz. Umarim yardimci olabilmisimdir.

Ekli dosyalar

• Yedekleme_V12_SP1.zip
    1 MB · Görüntüleme: 121
Maalesef v14 ile v13 üzerinden yazılan kodları yedekleyemiyorum version 13.0.1 istiyor şimdi v13 indiriyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri