Yazıcıdan et çıkaracaklar!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Bir Amerikan şirketi, 3 boyutlu yazıcılar kullanarak, hayvan kesmeden et yemenin yollarını bulmaya çalışıyor!

j6wjz.jpg

Tabi ki bir yazıcıdan et çıkarmak bu kadar kolay değil... Ama bu temsili fotoğraftakinin bir gün gerçek olması için Amerikan şirketi büyük çaba harcıyor.

Kasaptan et satın aldığınızda, etin bir zamanlar geviş getiren bir sığıra ait olduğunu bilirsiniz. Fakat bir de akşam yemeğiniz için kullandığınız etin, hiçbir hayvan öldürülmeden üretildiğini düşünün.

İşte ABD merkezli yeni bir şirket olan Modern Meadow (Modern Çayır) bunu yapabileceğini söylüyor.

Şirkete göre üç boyutlu yazıcılar kullanarak yapay et üretmek mümkün.

Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırımcılarından, Paypal'ın kurucularından ve Facebook'a ilk dönemlerde yatırım yapan isimlerden Peter Thiel, bu şirkete de 350 bin dolar yatırım yaptı.

Baba-oğul Gabor ve Andras Forgacs tarafından kurulan şirket, üç boyutlu yazıcı teknolojisine yeni bir boyut kazandırmak istiyor.

Bio-yazıcı sistemi nasıl çalışıyor?

Üç boyutlu yazım, dijital modeller kullanılarak katı nesnelerin üretilmesine verilen ad.

Bu teknikte nesne küçük damlalar halinde art arda, katman katman yerleştirilerek üretiliyor.

j6wlu.jpg

Son 10 yıldır kullanılan bu teknikle şimdiden mücevherler, oyuncaklar, mobilyalar, arabalar, hatta son zamanlarda silah parçaları bile üretiliyor.

Bazı araştırmacılar çikolata gibi gıda maddelerini üretmeyi de başardı.

Ancak Missouri Üniversitesi'nden Prof Gabor Forgacs bio-yazıcı tekniğiyle, canlı bir yaratığın bir parçasını üretmenin, çikolata üretmekten çok daha zor olduğunu söylüyor.

Forgacs "Biz canlı malzeme basıyoruz -- hücreler biz onları yazdırırken canlı haldeler" diyor.

Doku baskısı yapmanın yepyeni bir aşama olduğunu belirten Forgacs, ekibiyle beraber şimdiden bir prototip üretmeyi başardıklarını ancak bunun henüz tüketime uygun hale gelmediğini ifade etti.

j6wmt.jpg

Biyomühendislik ürünü etin yapımında ilk adım, bilim adamlarının biyopsi adı verilen yöntemle hayvanlardan kök hücre ve başka özel hücreler alınması.

Kök hücreler kendilerini birçok kez yeniden üretebiliyor, özel işlevli hücrelere dönüşebiliyor.

Bu hücreler gerekli miktarda çoğaltıldıktan sonra bio-kartuşlara yerleştiriliyorlar.

Dolayısıyla bio-yazıcının kartuşlarında geleneksel mürekkep ya da plastik malzeme değil de, binlerce canlı hücreden oluşan bir biyomürekkep bulunuyor.

İstenen biçimde "yazdırılan" biyomürekkebin parçaları doğal olarak birleşiyor ve canlı doku oluşuyor.

Tedavi amaçlı kullanım

Bu yöntem, bio-yazıcıları yapay organ üretiminde kullanma çabalarıyla benzeşiyor.

Deneyler şimdiye dek yalnızca hayvanlar üzerinde yapıldı.

Profesör Forgacs'ın kurduğu bir diğer şirket, Organovo, 2010 yılında tek bir kişiden alınan hücrelerle işler durumda kan damarları "yazdırmayı" başarmıştı.

Tabii bu teknik insanlar için kullanılmadan önce geliştirilmeye muhtaç durumda.

Ama sayesinde gelecekte mezbaha korkusu olmadan yaşayacak inek sayısının artması, pekala mümkün.

BBC TÜRKÇE,22.01.2013,07.40

Alıntıdır.Kaynak:

Yazıcıdan et çıkaracaklar - Posta

bana simyacıların çalışmalarını hatırlattı, boşuna bunun için uğraşmasınlar doğrudan altın üretmenin yoluna baksınlar :) daha kestirme olur.

Sayın binbaşı böyle ilginç şeylerden bizi haberdar etmeniz çok güzel. Yalnız bizim için bu yazıcının "islami usullere uygun baskı yapmıştır" ibaresi taşıyanı lazım.

diyelimki yaptılar :) ben o etten yermiyim?? zaten her yanımız GDO olmuş bide bu çıktı başımıza vayy arkadaş yaa

çok saçma bunlarlar uğraşacaklarına daha başka şeyler geliştirebilirler

bencede çok saçma böyle boş işlerle uğraşana kadar kansere çare bulsunlar.....

sanırım bir gün böylelikle insanda yaparlar tövbe tövbe insanlık nerelere gidiyor
bu hızla ilerleyen teknoloji bir gün gelir insanlığın başını yer
teknoloji artık YETER

sanırım bir gün böylelikle insanda yaparlar tövbe tövbe insanlık nerelere gidiyorbu hızla ilerleyen teknoloji bir gün gelir insanlığın başını yerteknoloji artık YETER
Komik :) herhalde espri olsun diye söylediniz, yada ben mi öyle anlamak istedim?

sayın karaapak komiklik olsun diye yazmadım hakikaten düşüncelerimim tam yansımasıdır.

Hocam korkunun ecele faydası yok, aslında araştırmalar teknolojiden daha önemli birşeyi ortaya koyuyor öncelikle onu düşünmek lazım, eğer dünya bu hızla üremeye ve tüketime devam ederse 50-100 yıl kadar sonra bize 3 tane dünya gerekecek, neyse ben teknoloji dursun sözünü kabul edemem, aslında önemli olan amaçtır, araçların bir suçu yoktur, teknoloji kötülüğe araç olacak diye dursun ilim irfandan uzaklaşalım demek doğru olmaz, zira teknoloji olmasa dahi kötülükte iyilikte bakidir insanoğlunu test edebilmek için ikisininde bulunması gereklidir, teknoloji artsada azalsada insanın içindeki iyi-kötü dengesini bulamadığı sürece başka araçlar kullanarak insanlık kendi başını yer yiyebilir ki bunun yakın geçmişdeki örneklerini zaten biliyoruz. Bana göre teknolojinin insanlığın sosyal düzenine getirdiği hiçbir değişiklik yoktur, 1000 yıl öncede köle olan çoğunluk halen köle %1 gibi bir azınlıkta halen efendi olarak yaşamını sürdürüyor, bunu yani refah seviyesini bir insanın 1000 yıl önce yaşayabileceği (köle veya efendi) ve bugün yaşayabildiği (ortasınıf ve diğeri) oransal olarak düşünürsek birşeyin değişmediği açık, bunun suçlusu teknoloji değil olmayacakta. Hepsini geçtim insan zaten dünyada sonsuz yaşamıyor, insanlıkta dünyada sonsuz yaşamayacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri