Yardıma ihtiyacım var.

arches

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bir konuda yardıma ihtiyacım var.
İgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.
Oğlumun ısrarına daha fazla kayıtsız kalamadım ve usb joistik kola pot montaj ederek direksiyon setine debriyaj özelliği eklemeye çalışıyoruz.
Aslına bakarsanız baba oğul oldukça eğlenceli bir faaliyet oldu. Hafta sonu iki gün bu iş ile uğraştık, mekanik olarak sonuç olumlu fakat elektronik alanda sizlere danışmak durumunda kaldık. Usb kolun joistik bölümünü çıkarıp yerine 50k potansiyometre bağladık. (Bu bilgileri bizim sıpa internetten edinmiş) Çeyrek turda 0 dan 100 e çıkıyor buda tam ihtiyacımız olan miktar. Buraya kadar bir problem yoktu. Ancak seviyeli bir ivme sağlayamıyoruz. Çevirdiğimiz miktarda tepki vermiyor. Potu çevirmeye başladığımızda, bir anda 0 dan 50 ye çıkıyor, tur tamamlandığında ise birden 100 e ulaşıyor. Çevirdiğimiz miktarda tepki vermesi için direnç yada kondansatör gibi malzemeler ile olumlu sonucu elde edebilirmiyiz acaba?
Saygılar...

potu cevirmeye basladiginizda
Usb kolun joistik bölümünü çıkarıp yerine 50k potansiyometre bağladık. (Bu bilgileri bizim sıpa internetten edinmiş) Çeyrek turda 0 dan 100 e çıkıyor buda tam ihtiyacımız olan miktar. Buraya kadar bir problem yoktu. Ancak seviyeli bir ivme sağlayamıyoruz. Çevirdiğimiz miktarda tepki vermiyor. Potu çevirmeye başladığımızda, bir anda 0 dan 50 ye çıkıyor, tur tamamlandığında ise birden 100 e ulaşıyor. ?
Saygılar...

Bu kirmizi ile isaretledigim bilgiye dayanarak potansiyometrenizin omajinin cok yuksek oldugunu dusunuyorum. potansiyometreyi tam skala kullanamiyorsunuz. ilk çeyrekte gorev goruyor olmasi 50 k ywrine 10 k kullanmanizi denemenizi oneeirim.

kolay gelsin

İlk yanıt
Oğlum koşa koşa telefonumu getirdi.
Önerinizi deneyeceğiz.
Alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar.
Bir konuda yardıma ihtiyacım var.
İgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.
Oğlumun ısrarına daha fazla kayıtsız kalamadım ve usb joistik kola pot montaj ederek direksiyon setine debriyaj özelliği eklemeye çalışıyoruz.
Aslına bakarsanız baba oğul oldukça eğlenceli bir faaliyet oldu. Hafta sonu iki gün bu iş ile uğraştık, mekanik olarak sonuç olumlu fakat elektronik alanda sizlere danışmak durumunda kaldık. Usb kolun joistik bölümünü çıkarıp yerine 50k potansiyometre bağladık. (Bu bilgileri bizim sıpa internetten edinmiş) Çeyrek turda 0 dan 100 e çıkıyor buda tam ihtiyacımız olan miktar. Buraya kadar bir problem yoktu. Ancak seviyeli bir ivme sağlayamıyoruz. Çevirdiğimiz miktarda tepki vermiyor. Potu çevirmeye başladığımızda, bir anda 0 dan 50 ye çıkıyor, tur tamamlandığında ise birden 100 e ulaşıyor. Çevirdiğimiz miktarda tepki vermesi için direnç yada kondansatör gibi malzemeler ile olumlu sonucu elde edebilirmiyiz acaba?
Saygılar...
Sanırım logaritmik potansiyometre kullanıyorsunuz ondan dolayı böyle olabilir çünkü logaritmik potansiyometreler çevrilme oranıyla logaritmik veya antilogaritmik olarak tepki verirler.Logaritmik potansiyometre yerine üzerinde A harfi veya Lin yazan lineer potansiyometre kullanırsanız değişim de çevrilme oranı ile lineer olacaktır bir de böyle deneyin isterseniz sonucu paylaşırsanız sevinirim iyi çalışmalar

Bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bana öyle geliyor ki gelecek yanıtlar doğrultusu da uzun bir alış veriş listemiz olacak. Belirtilen tüm malzemeleri alacağım ve her birinin sonucunu burada paylaşacağım.

Elinizdeki bağlamış olduğunuz potansiyometreyi resimleyip bir kaç açıdan ekleyebilirmisiniz.

Genelde pek satarken siz potansiyometre istediğinizde logaritmik pot satmazlar ama ..

Önce elinizdeki potansiyometreyi tanımlayalım. Eğer olurda logaritmik çıkarsa normal pota dönersiniz.

Şahsi fikrim hala potansiyometrenizin omajının çok yüksek olmasıdır. Logaritmik ise de olabilir ama piyasada çok logaritmik pot yok.

IMG_20170731_235144.jpg

Kullandığımız pot budur.

Arkadaşlar mesleği televizyon tamiri olan birisine telefon açıp danıştım, cevabı aynen yazıyorum;

"Hangi potu kullanırsan kullan, istediğin kadar direnç veya kondansatör kullan sonucu değiştiremezsin. Joistik kola gömülü olan yazılım ile alakalı bir durum bu. Ancak yine yazılım ile yapılabilir".

Arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz bu yorum hakkında?

Bu bildigimiz lineer potansiyometre.

Arkadasinizin fikrine saygi duyuyorum ancak katilmiyorum. Hassasiyet cok yuksek olmasada 10k bir pot ile daha iyi sonuc alacaginizi dusunuyorum.

Diger arkadaslarimizinda yorumunu almakta fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri