Yağmurlu Havalarda Pano Sinyal Lambaları Yanıyor.

Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım bir firmada elektriksel bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ana kablonun bağlı olduğu tamamen sigortalardan oluşan bir panomuz var. (Aydınlatma, Priz ve Sistem panolarını besleyen)

Sistem panomuzun birisinden 2 adet pompa 1 adet fan besleniyor.

Fan sürücü üzerinden devir ayarlı.

Pompalar direk yol vermeli yıldız bağlantı.

Panoda; 300mA Kaçak Akım rölesi, topraklama barası, nötr barası, trifaze hat şu an hazır durumda 1 ay öncesi CE sertifikası aldığımız topraklama ölçümleri yapılmış sorunsuz bir sistem panosudur.

Bu sistem panosundan ayrıca 2 adet düşük güçte çalışan sistem panoları da beslenmektedir.

Fakat geçen gün R-S-T sinyal lambalarının Ana-Şalter kapalı olmasına rağmen sanki enerjiliymiş gibi yanması ve bu panodan beslenen diğer 2 panonun da sinyal lambalarının yanıyor olduğunu fark ettim.

Hava o gün kapalı ve yağmurluydu (şu an böyle bir durum yok sinyal lambaları kapalı gözüküyor).

Bu durumun sebebini merak ediyorum çözümü için yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ve bir dipnot belki de sorunun kaynağı budur :)

Bu işletmede 10 adet kadar kombinasyon panosu mevcut ben bunların içini açıp baktığımda nötr ve toprak hattı birleştirilmiş-sıfırlama yapılmış vaziyette kullanıldığını görüyorum şu an :)

Bu kombinasyon panolarının bağlantılarını düzeltmeden önce size sorayım belki bir kaç öneriniz-hatırlatmanız olacaktır. :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba. Bu olayın tek bir açıklaması ana panonuzdaki ana şalterin kapalı olup iç bağlantı elemanlarının birbirlerinden, içten tam ayrılmış oldukları halde, sızan yağmur suyuyla, sızan suyun zayıf kaçak akımlara neden olabilmesidir. Önlem olarak da eğer açık havada çalışan panolar şeklinde ise üzerlerini sundurma, tente, vb. ıslanmaktan mutlaka da korumanızdır. Gösterge (neon) lambaları çok zayıf AC akımları ile de yanabilirler, bir kontrol keleminin içindeki neon ampulleri gibi. Nötr ve toprak hattı birleştirilmiş se kaçak akım röleniz görevini yapamaz, bu nedenle işin ehli olan elektrikçiyle toprak ve nötr hatlarını mutlaka birbirlerinden ayırmak gereklidir. Kolay gelsin.

Merhaba. Bu olayın tek bir açıklaması ana panonuzdaki ana şalterin kapalı olup iç bağlantı elemanlarının birbirlerinden, içten tam ayrılmış oldukları halde, sızan yağmur suyuyla, sızan suyun zayıf kaçak akımlara neden olabilmesidir. Önlem olarak da eğer açık havada çalışan panolar şeklinde ise üzerlerini sundurma, tente, vb. ıslanmaktan mutlaka da korumanızdır. Gösterge (neon) lambaları çok zayıf AC akımları ile de yanabilirler, bir kontrol keleminin içindeki neon ampulleri gibi. Nötr ve toprak hattı birleştirilmiş se kaçak akım röleniz görevini yapamaz, bu nedenle işin ehli olan elektrikçiyle toprak ve nötr hatlarını mutlaka birbirlerinden ayırmak gereklidir. Kolay gelsin.

Panolar açık havada değil, fabrika içerisinde bulunuyor.

Ana Panomuzda Kaçak Akım Rölesi yok fakat Bu Ana Panodan Beslenen sistem panomuzda (Göstergeleri yağmurlu havalarda kendi kendine yanan panoda) kaçak akım rölesi var.

Sistem panosu üzerinden Faz-Toprak ve Faz-Nötr kaçağı yaptığım zaman KAR gayet tabi atıyor.

Nötr ve Toprak hattı birleştirilmiş kısımlar sadece kombinasyon panolarında mevcut ve bu panolar da zaten Kaçak Akım Rölesinin olmadığı Ana panodan besleniyor yani kaçak olma durumunda sistem panosunda bulunan KAR'nin atma gibi bir ihtimali yok, ki zaten de atmıyor.

Yani kombinasyon panolarından kaynaklı kaçak-göçek akımlar doğrudan ana panoya gidiyor ve burada her hangi bir kontrole uğramıyor dolayısı ile mesajınızdan anladığım ve benim de aynen düşündüğüm toprak-nötr birkaç noktada birleştiğinden kaçak akımlar nötr üzerinden bizim sistem panosuna direkt geçiyor (çünkü switch nötr'ü kesmiyor) böylelikle neon lambaları ufak akımlar ile yakıyor.

Fabrikada elektrikçi benim ve iş başa düştü :))

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri