Yağmurlu Havada Sokak Lambası Arızalanıyor

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, evimin her iki köşesinde bulunan sokak lambaları yağmurlu havalarda ikisi de aynı anda sönüyor ve 5 dakika sonra yanıyor 15 dakika sonra tekrar sönüyor böylece periyodik olarak yanıp sönme işlemi gerçekleşiyor.(Hatta bağlı diğer lambalarda bu yok. Lambaların markaları farklı olup aynı anda yanıp-sönüyorlar.) Lakin kuru havalarda böyle sorun söz konusu değil. lambalar iyi muhafazalı değil. Benim düşüncem yağmur suyu lamba kasasının içine girip Balastın çok ısınmasına neden olup aniden lambanın akımı kesilip, soğuyunca tekrar devreye giriyor olması düşüncem budur.Siz değerli ustalarım siz bu duruma ne dersiniz? Saygılar Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
balastın sargısında da çatlak var su gözde ile arasında iletkenlik sağlayınca gerilim düşümü oluyor ve lamba sönüyor lamba soğuyunca tekrar yanıyor

birde ampül ömürleri aynı zamanda bağlantılardaki oksit de olabılır

yok sokaklambalarının sadece duylarında paslanma oluyor eğer bakır yataklı değilse eğer lambalar duya sağlam oturmamışsa genleşmeye ve metallerin uzaması ve kısalmasından kaynalanan konu diyeceğim ama yazın bir şey olmuyor diyor

Ustalarım. Lambalar aynı anda yanıp sönüyorlar ama atıyorum bir tanesinin balastı çatlayıp gerilim düşümü olduğu için söndü peki diğer lamba ne olacak? O da söndü hemde aynı anda. Bence tüm sistemde arıza var ve bakıma alınması lazım. Tüm sistem arızalı ise diğer lambalar neden sönmedi diyebilirsiniz. Ancak sorumun başında belirtmiştim, lambalar farklı markalı, kaliteli lambalar ve iyi muhafazalı lambalarda mevcut sistemde. Yani diğer lambalar küçük bir gerilim düşmelerinden etkilenmeyecek türden.

Son düzenleme:
profesyonel ustalarım bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
2 lambada aynı drektemi? civa buharlımı sodyummu?

sokak lambalarının nötr klemenslerini değiştirin sorun ortadan kalkacaktır

oksitlenmeden ve gevşeklikten kaynaklanıyor bazı lambalarda ise lamba içindeki gazın azalmasından kaynaklanır arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri