Yağmur suyu baskını olan binada elektrik tesisatı

Arkadaşlar merhaba

Yeni bir elektrik mühendisiyim. Çatıdan çokça su almış 5 katlı bir otel tarzı bir binanın elektrik tesisatının içine de su girmiş. Olay 3 ay önce olmuş. Enerji ana sigortadan kesilmiş ve 3 aydır binaya elektrik verilmemiş. Ben denetleme üyesi olarak gideceğim ve konuyla ilgili rapor tutacağım. Su almış bir tesisat nasıl kontrol edilir, önerileriniz var mı? Nereden başlanır? Kendimce bir planım var ama sizlerin de fikirlerine ihtiyacım da var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar merhaba

Yeni bir elektrik mühendisiyim. Çatıdan çokça su almış 5 katlı bir otel tarzı bir binanın elektrik tesisatının içine de su girmiş. Olay 3 ay önce olmuş. Enerji ana sigortadan kesilmiş ve 3 aydır binaya elektrik verilmemiş. Ben denetleme üyesi olarak gideceğim ve konuyla ilgili rapor tutacağım. Su almış bir tesisat nasıl kontrol edilir, önerileriniz var mı? Nereden başlanır? Kendimce bir planım var ama sizlerin de fikirlerine ihtiyacım da var.
Sel altında kalmış arabaların elektrik tesisatı genelde komple soyulur ama ev tesisatı için bu kadarına gerek olacağını sanmıyorum. Ama suyun nereye kadar gidip nereye kadar girdiğinin komple takip edilmesi lazım. Ben olsam bütün buatlari bütün priz ve anahtar yuvalarını bütün panoların sökülüp incelenmesini isterdim. Çok iş derseniz azı bence uydurma iş olur.

Su alan yerler ve alacak konumda olan yerler izolasyon yapılmalıdır sonrası ikinci plan.

İlk plan şimdi aklıma geldi .üst yazı düzeltmesi .

Biraz kuralciyim mantık ilk önce oturma izni ( yapıda zarar yoktur ) kuruluş ve mühendis izni alınmalı sonra işlemler.

Konu sahibinin yerinde olsam kendimi garantiye alırım oturma izni olmayan yere işlem başlanırsa her hangi bir durumda kendini zora sokabilir.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Su eğim olan yerlerde kolay kolay kalmaz kendi cazibesiyle akacaği için bu kisimlar kuru kalir ama ara kat panolari vs bina icindeki buatlar velhasil binanin hangi cephesinden su aldigida size kolaylik saglayabilir

Makara olsun diye bu hususta birsey paylaşayım. Baya eski binalara sahip bir kamu kurumunda çalışıyorum. Yağmur yağdığı zaman bir elektrik panosuna doğru su geliyordu. İş güvenliği uzmanlarının buna önerdiği çözüm çatıyı aktarmak yerine panonun yerini değiştirmek olmuştu.

Duvardan su akıntısı tespitinde dikkat edilecek konu suyun sürekli mi yoksa sadece yağmur yağdığı zamanlarda mı aktığıdır.
Kontrollere çatı kısmından başlanmalıdır. Çatı olukları ve yer süzgeçleri dikkatlice incelenmelidir.
Çatı inişlerinin suyu rögara bağlıysa yatay hattan rögara kadar kameralı kontroller yapılmalıdır.
Yağmurlu havalarda rögar çatıdan inen suyu kaldırmadığı için şişme yapıp geri tepebilir.
Dolayısıyla su basma tehlikesi söz konusudur
Zeminde mazgal bulunan yerlerde duvar bölgelerine su sızıntıları sıklıkla görülmektedir.
Alıntıdır.
Su kaçağı makinalar ile kontrolü.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri