Y ekseni Adım Kaçırma Problemi

Fotoğrafta görülen Yaklaşık 40x40x40 cm işleme alanına sahip kendi yapımım bir platformum var. İlk Başta 3D printer ile başlayıp, devre kartı için CNC, Laser Markalama v.s. için parça basarak kendini geliştireceğimden, platformu Mach3 üzerine kurdum. Arduino ve NTC ile Tabla ve Hotend ısıtılıyor.

8mm/Tur yivli miller, 8mm Krom ray aksamı ile kullanılıyor.
Nema 17 motorlar (17HS8401), TB6600 sıfır motor ile 2.2A ile sürülüyor. Güç Kaynağım 12V 15A

Yüksek hızlarda hem Y, Hem Z ekseninde,
Accrelation 120 Velocity 2100 ayarında ise Y ekseninde kayma yapıyor. Acc. 80'e düşürdüğümde kaymıyor ama köşeler v.s. yuvarlak, saçma sapan şekiller oluyor.

Y Eksenindeki tabla 40x40x40 ölçüde ve 3mm alüminyumdan. Alt bağlantı aparatları, rulmanlar ve ısıtma mekanizması ile yaklaşık 1 ile 1,5 kilo gelir.
X ekseninde 200-250 gr yük var fakat spindle, dremel v.s. bağlayacağımdan o da gelecekte aynı sorunu çıkarabilir.

Nema 17 motorlar muhtemelen yetmedi diye;
Y ekseni için Nema 23 (KH56L-M2U04) 14Kg/Cm
X ekseni için Nema 23 ( STP-59D3023 ) 7.3Kg/Cm

Motorlar aldım. Motorları değiştirmeden önce, şuan bağlı olan motorlar yüksek akım v.s. ile işi kurtarır mı? Teşhisim doğru mu?

Bağırsakları dışarıda. Düzgün çıktı alırsam toplayacağım inşallah :)
59484

Fotoğrafta görülen Yaklaşık 40x40x40 cm işleme alanına sahip kendi yapımım bir platformum var. İlk Başta 3D printer ile başlayıp, devre kartı için CNC, Laser Markalama v.s. için parça basarak kendini geliştireceğimden, platformu Mach3 üzerine kurdum. Arduino ve NTC ile Tabla ve Hotend ısıtılıyor.

8mm/Tur yivli miller, 8mm Krom ray aksamı ile kullanılıyor.
Nema 17 motorlar (17HS8401), TB6600 sıfır motor ile 2.2A ile sürülüyor. Güç Kaynağım 12V 15A

Yüksek hızlarda hem Y, Hem Z ekseninde,
Accrelation 120 Velocity 2100 ayarında ise Y ekseninde kayma yapıyor. Acc. 80'e düşürdüğümde kaymıyor ama köşeler v.s. yuvarlak, saçma sapan şekiller oluyor.

Y Eksenindeki tabla 40x40x40 ölçüde ve 3mm alüminyumdan. Alt bağlantı aparatları, rulmanlar ve ısıtma mekanizması ile yaklaşık 1 ile 1,5 kilo gelir.
X ekseninde 200-250 gr yük var fakat spindle, dremel v.s. bağlayacağımdan o da gelecekte aynı sorunu çıkarabilir.

Nema 17 motorlar muhtemelen yetmedi diye;
Y ekseni için Nema 23 (KH56L-M2U04) 14Kg/Cm
X ekseni için Nema 23 ( STP-59D3023 ) 7.3Kg/Cm

Motorlar aldım. Motorları değiştirmeden önce, şuan bağlı olan motorlar yüksek akım v.s. ile işi kurtarır mı? Teşhisim doğru mu?

Bağırsakları dışarıda. Düzgün çıktı alırsam toplayacağım inşallah :)
Ekli dosyayı görüntüle 59484
Öncelikle sizleri takdir ediyorum projen çok güzel.
1- platform sallanırsa yüksek hızda Y eksen kaçabilir
2-sonsuz milin adımlarını kontrol et boşluk oluşuyorsa yüksek hızda çıkar
3-sonsuz mil içindeki kullandığın somun rulmanı kontrol et
4-motor ile mil arasındaki kaplin hızda kaçırabilir.
5- motor Y ile X motor etiket bilgileri aynıysa yer değiştir

kolay gelsin

Teşekkür ederim. Denedim ama yine aynı sorun çıkıyor. Enable kablolarını bağlamadım, sorun oradan çıkabilir mi acaba?

Motorlar sanırım küçük geliyor. Hızlanınca X ekseni de kayıyor.

Motorlar 1.7A lik nema17 değilmi?

Motorlar 1.7A lik nema17 değilmi?

Evet. Hatta 2.2A nema 17. Miller falan 45 50 cm belki onların ağırlığı da etken. Çıkma motorlar geldi, yarın montajını yapıp sonucu paylaşırım. Benim aklıma başka bir sorun gelmedi, her şeyi denedim.

Teşekkür ederim. Denedim ama yine aynı sorun çıkıyor. Enable kablolarını bağlamadım, sorun oradan çıkabilir mi acaba?

Motorlar sanırım küçük geliyor. Hızlanınca X ekseni de kayıyor.

Enable kablolarını bağlamayın.Bağlayıp aktif ederseniz motorlar çalışmadığı zaman boşa düşer ve sabit durmazlar oldukları yerde.Bu da daha fazla kaymaya sebep olur.

Hızları düşürerek (hem boşta gezme hemde kalkış) bir deneyin. Ayrıca motorlara akım ayarı yaptınız mı ?

Enable kablolarını bağlamayın.Bağlayıp aktif ederseniz motorlar çalışmadığı zaman boşa düşer ve sabit durmazlar oldukları yerde.Bu da daha fazla kaymaya sebep olur.

Hızları düşürerek (hem boşta gezme hemde kalkış) bir deneyin. Ayrıca motorlara akım ayarı yaptınız mı ?
Sürücü üzerindeki switchler ile 2.5 ampere ayarlı. 3 yaptım aşırı ısındı. Accrelation 80 de kayma yapmıyor ama onda da bench için standart gemi modelini %50 küçültüp 1.5~2 saat arasında ancak bitiriyor. Büyük bişey yazdırsak başında sabahlarız.

Güç kaynağı olarak 24 volt yada (kartlar uygunsa) daha yüksek ile değiştirme şansınız var mı? En azından denemek için 24 voltluk bir güç kaynağı bulup deneyebilirmisiniz?

Ancak satın alıp deneyebilirim. Sürücüler 48v destekliyor. Denemeye değer derseniz ancak satın alıp deneyebilirim. Laptop adaptörleri 19 ve 20v 2A. Motorun tekini onla mı denesem acaba?

Büyük motorlar da geldi. Çözüm olacak ise direkt motor da değiştirebilirim.

24 Volt 14,5 Amper Güç kaynağını emanet alıp denedim, sorun aynen devam etti.

Motorları değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri