Yıldızdan Üçgene Geçtiği Anda Neden Sigorta Atar?

yutek06

Üye
İyi günler arkadaşlar yardımlarınıza ihityacım var.
18.5 Kw lık santrafüj motorumuz var. yıldızdan üçgene geçtiği anda sigortayı attırıyor. sigortayı kaldırdığımda bir veya iki defa normal olarak çalışıyor ama en sonununda sigortayı attırıyor bazende ilk açtığımda atıyor sigorta. önce kontaklarının yapışık kaldığını düşünmüştüm ama değiştirdikten sonra başka bir sorunu olduğunu düşünmeye başladım yardım eder misiniz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iyi akşamlar arkadaşım benim kanaatimce yıldızdan üçgene geçiş zamanı biraz daha uzatmalısın.şu an ne kadar zaman içinde üçgene geçiyor........

yutek06 ' Alıntı:
İyi günler arkadaşlar yardımlarınıza ihityacım var.
18.5 Kw lık santrafüj motorumuz var. yıldızdan üçgene geçtiği anda sigortayı attırıyor. sigortayı kaldırdığımda bir veya iki defa normal olarak çalışıyor ama en sonununda sigortayı attırıyor bazende ilk açtığımda atıyor sigorta. önce kontaklarının yapışık kaldığını düşünmüştüm ama değiştirdikten sonra başka bir sorunu olduğunu düşünmeye başladım yardım eder misiniz?

1) santrafüj motorun tam yol almadan üçgene geçtigi için atar

2)olması gereken sigorta degeri 3*63amper C Tipi 10KA

3)Termik seçimi 16/25A 20ampere ayarlı olcak

4)faz koruma olsun

5)fren sistemi vardır kesin 110VDC 50A köprü diyotlu zaman timer li

saygılar...

ekrem bey demişsinizki.termik seçimi 16/25........18.5 kw motor nominal akımı 35 amper civarıdır üçgende.termik yeterli gelmez.3*63 c otomatta biraz büyük.zira c otomatlar zaten gecikmeli açar......köprü diyot 110 vdc 35 a zaman timerli olacağını düşünüyorum

aynı büyüklükte ve özellikte santrafüj motorunda bende problem yaşadım yıldızda çalışıyor üçgende çalışmıyor sigorta attırıyordu bobinajcıya gönderdim içine su girmiş ve sargılarda tamirat yaptım dedi düzeldi arkadaşların dediklerini yap önce olmassa yıldız ve üçgen bağla akımları ölç derim motor markası emtaş'dı

Zaman ile çok oyladım 10 sn. 15 sn. lere kadar çıkardım.
Evet yazdığınız değerlerde sigorta, termik ve faz koruma röleleri var. benim anlamadığım neden bir defasında çalışıp diğerinde atması veya iki defa çalışıp üçüncüde atması. bir yerde bir çakışma olsa diyorum direkt atar. veya motorda bir sorun olsa üçgende çalışırken atsın diyorum ama değil tam yıldızdan üçgene geçerken yaklaşık beş gündür bu problemle uğraşıyorum. cevaplarınız için çok teşekkür ederim. bu sonradan yazdıklarımı da değerlendirdiğinizde ne gibi bir açılım yapabilirisiniz bana?

sn.H@san bey .ekrem bey doğru hesaplamış .termik  y/ü. devrelerinde faz hattına konulur.I  faz  akımı I hat akımının 1.73 e bölümü sonucu bulunur.yani36/1.73=20 ila 21 a. arası.

bence kumanda devreside bir gözden geçirilmeli.gerekirse y/ dan Üçgene gerekirse kumanda ya müdahale edilerek elle yapılmalı(zaman rölesi devre dışı bırakarak)

kumanda ve özellikle güç devresini kontrol edin gerekirse sıfırdan kurun

Ayrıca motorda fren sistemi de yok.

sayın erolbin arkadaşım.termik sargı hattına konur tamam sizin 20 21 a dediğiniz yıldızda geçen akım.peki üçgene geçip çalışmaya devam ettiği zaman bu 16-25 termikle nasıl çalışmaya devam edecek............yutek arkadaşım korkmaz arkadaşımızın dediği gibi kumanda ve güç devresini bi kontrol et artı yakınlarında bobinajcı varsa sargıları ölçtür yada miliohmmetrn varsa kendin ölç...........söylendiği gibi su kaçmış olabilir..........

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri