Yıldız üçgen ileri geri çalışması

Microfarat

Üye
Sayın ustalarim Yıldız üçgen ileri geri çalışma prensibinde 4 kontaktor kullanılırsa ters çalışma sırasında giriş fazini yani r s t fazlarindan dördüncü kontaktor yardımıyla
S r t yapıp geriye öyle yol versek olur mu yoksa üçgen kontaktorununde faz yönünü değiştirmemiz gerekiyor mu

Ekli dosyalar

• images.png
    images.png
    16.5 KB · Görüntüleme: 185
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın ustalarim Yıldız üçgen ileri geri çalışma prensibinde 4 kontaktor kullanılırsa ters çalışma sırasında giriş fazini yani r s t fazlarindan dördüncü kontaktor yardımıyla
S r t yapıp geriye öyle yol versek olur mu yoksa üçgen kontaktorununde faz yönünü değiştirmemiz gerekiyor mu
Aynı sargıya aynı fazı vermemek için değiştirmek gerekiyor. Birde yıldız kontaktörü neden öyle bağladığını anlayamadım. Üstten köprü atsan yeterli

Güç devresi yanlış bu şema ile çalışmaz. Ekli resimdeki gibi olmalı dediğiniz şekil.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    18.8 KB · Görüntüleme: 148
Son düzenleme:
Devre hatalı. Normal Y/U devresi kurup devir yön ayarı için Y/U devresine dokunmadan RST girisinden sonra motor sargı uçları baglantisindan önce İleri ve geri (2 faz yer değişmiş sekilde) kontaktörleri koyun.
images.png

R1 : ileri yön röle
R2 : geri yön röle
K3 : ileri yön kontaktör
K4 : geri yön kontaktör

Merhaba benim bu devre hakinda yardima ihtiyacim var ileri ver geri sarma R1 ve R2 ne oluyor

burada tikandim yardimci olursaniz sevinirim
Sayın @Mesut beyin devresindeki R1, R2 isimli elemanlar yardımcı kontaktörler.
Sizin devrenizde; önce yıldız/ücgen mantığını oturtup çalıştırın. Pek cok örnek devre bulabilirsiniz.

R1 : ileri yön röle
R2 : geri yön röle
K3 : ileri yön kontaktör
K4 : geri yön kontaktör
Benim devremde yon röleleri yok alternatif olarak butonlarla ve kontaktorlerle ileri geri sarim yapıyorum bu devrede dikkatimi çeken 4 kontator çekti ben 5 tane ile yapıyorum 5 ile olur mu yoksa olmaz mi ? Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri