Yürüyen Bant İçin Motor Seçimi

Hazy

Üye
Öncelikle merhabalar,

Forumunuz google aramasında tesadüfen denk geldi ve konularda verilen bilgileri çok faydalı buldum. Bir konuda bana da yardımcı olabilirsiniz diye umuyorum.

İş yerindeki usta bir yürüyen bant yapıyor fakat bunu çalıştırmak için bir elektrik motoruna ihtiyacımız var. Motorun kapasitesinin ne olması gerektiğini bilemiyoruz. Redüktör de kullanılacak aynı zamanda. Bu hesabı yapabilmek için hangi verilere ihtiyaç var?

Usta kendi yöntemleriyle kabaca bir hesap yapmış. Yürüyen bandın rulman göbeğine bağladığı 16 cm'lik bir çubuğa 4 kg yük astığında oluşan tork, bandı boş vaziyette hareket ettirmeye yetiyor. Tabi bant faaliyete girdiğinde içinde ilave rulolar da olacak, şu an sadece iki uçtaki rulmanlar var.

İlginiz için çok teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Motor Seçimi için gücün hesaplanması

Örnek 1
Bir vinç 200 kg kütlesi olan bir yükü 5 saniyede 6 m yüksekliğe kaldırmaktadır. Bu vincin bu işi
yapabilmesi için motorunun gücü en az ne kadar olmalıdır? Yer çekimi ivmesi 9,8 m/s2 olarak
verilmiştir.

Çözüm 1:
Önce vincin yapmış olduğu işi hesaplayalım:
Etki eden kuvvet yer çekimi kuvvetidir.
F= m . g = 200 . 9,8 = 1960 [N]
Bu kuvvetin ötelenmesi (yer değiştirmesi) 6 m olduğuna göre yapılan iş;
W= F . s = 1960 . 6 = 11760 [J] olarak bulunur.
Gücün tarifi birim zamanda yapılan iş olduğuna göre ve yukarıdaki iş 5 saniyede yapıldığından,
P= W/t =11760/5 = 2352 [Watt] olarak bulunur.

yılmaz redüktörün sitesini incelerseniz gerekli teknik hesap bilgilerini bulabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri