Yürüyen ışık devresi yardım

haznedar1

Üye
555 ve 4017 entegresiyle yapılan bir yürüyen ışık devresi bapacağım her çıkış 1 ledi normalde yakarken şemada ben sadece 4 çıkış almak ve her bir çıkışa 15 led eklemeyi düşünüyorum.Bu sorun yaratırmı yoksa hiç bir sorun olmazmı?Elektronik bilgim pek olamadığından sordum lütfen yardım ederseniz sevinirim ve son olarakta çıkışa 15 led için 330 ohm direnç koymaı düşünüyorum.

15 led nük parlak yanmaz bir çoğu sönük yanacaktır.15 led entegreye zarar verbilrmi bilmiyorum.ama 15 led süreceksen transistörle sürebilirsin.bunu isiste simüle et ondan sonra gerçekleştir.

internetten 10 lu yürüyen ışık devresi diye aratırsan eminim kolaylıkla bulabilirsin. bulduğun devrede 4017 entegresinin Q5 çıkışını yine kendi reset(clear da olabilir) ucuna bağlamalısın. bu şekilde ilk dört led yandıktan sonra 5. led yanacakken entegre kendine reset alacak ve başa dönecektir. ayrıca her çıkışa 15 led bağlamak istiyorsan transistör ile sürmelisin. kolay gelsin...

peki hangi transistörü kullanmalıyım 7805 ugun mu yada bc 247 pek bilmiyorumda

7805 transistör değil bir entegredir. bu entegre dc gerilimi 5 voltta sabitlemek için kullanılır. transistör olarak size bc337 yada bc338 tavsiye edebilirim. bunlar piyasada kolaylıkla bulunabilen, ucuz, bilgilerine ulaşması kolay olan transistörlerdir.

herkeze teşekkür ederim

555 ve 4017 nin yerine pic ile yapman daha iyi olur hem picin çıkışına bir transistör yerleştirip röleinni çıkışndan istediğin kadar led sürebilirsin bence picin her bir pinini cıkıs olarak ayarlarsın ve herbirine röle koyarsan çok daha rahat olarak yaparsın bu işemi hatta 15 tane ledden bile daha fazla yapablirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri