Yüksek Voltaj SMPS Devresi

Merhaba arkadaşlar. Şekildeki SMPS devresini deneme amaçlı feedback eklemesi yapmadan kullanıyorum. Çıkıştaki arkı gözlemleyebilmek için. Ancak devredeki mosfet (IRFP250) çok ısınıyor. Sizce Snubber eklemesiyle bu sorun çözülebilir mi. Yoksa tasarımda değiştirmem gereken başka yerler mi var? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• soru2.png
    soru2.png
    29 KB · Görüntüleme: 42
Merhaba arkadaşlar. Şekildeki SMPS devresini deneme amaçlı feedback eklemesi yapmadan kullanıyorum. Çıkıştaki arkı gözlemleyebilmek için. Ancak devredeki mosfet (IRFP250) çok ısınıyor. Sizce Snubber eklemesiyle bu sorun çözülebilir mi. Yoksa tasarımda değiştirmem gereken başka yerler mi var? Teşekkür ederim.
Snubber anahtarlama anindaki yüksek voltajları sönümlemek içindir. Sizin ihtiyacinizin bu olduğundan eminmisiniz ?

niye 5 tane diyot kullandın. 1 tane yeterdi. 2,2nf küçük 22uf yap.
trafo sekonderi (mh) çok büyük olmuş. mesela primer ile aynı olsun.
pwm 1 süresini azalt.
snubber ile ısınmanın alakası yok.
frekansın nedir.

Cevaplar için teşekkürler frekansım 50 kHz pwm %50 olarak çalıştırıyorum düşürdüğüm zaman ark mesafesi azalıyor ama deneyeceğim teşekkür ederim. Elimdeki en yüksek diyot 1KV olduğu için 3KV-4KV doğrultma amaçlı kullandım. Trafo sekonderinin büyük olmasının sebebi yüksek voltaj elde etmek istemem. Aynı olmasından kastınızı tam anlayamadım.

eğer yüksek voltaj elde etmekse amacın sekonder sarımının yüksek olması normal.
trafonun primerine diyot direnç ve kapasitör devresini eklemezsen oluşan yüksek voltajdan mosfetin yanabilir.
normalse smps devrelerinde source ucunda 10mohm 100 mohm gibi bir akım sınırlama direnci takılır. bu direnç üzerindeki voltaj 1 v u geçince transistör kesime gider ve mosfetin aşırı akımdan yanması engellenmiş olur.

MOSFET Rg direnci çok yüksek bu mosfette gecikme yaratır ve ısıtır. Bİrde Vd geriliminin spice çıktısına bakalım. RCD snubber kullanırsanız drain üzerine düşen spike'ları indirmiş olursunuz tavsiye edrim.

eğer yüksek voltaj elde etmekse amacın sekonder sarımının yüksek olması normal.
trafonun primerine diyot direnç ve kapasitör devresini eklemezsen oluşan yüksek voltajdan mosfetin yanabilir.
normalse smps devrelerinde source ucunda 10mohm 100 mohm gibi bir akım sınırlama direnci takılır. bu direnç üzerindeki voltaj 1 v u geçince transistör kesime gider ve mosfetin aşırı akımdan yanması engellenmiş olur.
Evet RCD snubber kullanacağım. Ancak 200V mosfet olduğu için şimdilik ihtiyaç duymadım. Feedback devresi için de aynı şekilde istediğim arkı elde edebilirsem devre kesinleşince kullanmayı düşünüyordum.
MOSFET Rg direnci çok yüksek bu mosfette gecikme yaratır ve ısıtır. Bİrde Vd geriliminin spice çıktısına bakalım. RCD snubber kullanırsanız drain üzerine düşen spike'ları indirmiş olursunuz tavsiye edrim.
Teşekkürler düzenleyeceğim direnç değerini. Vd geriliminden kastınız çıkıştaki diyotlara düşen gerilimler mi ?

sizin yapmak istediğiniz otomobil ateşleme bobini. onda çıkışta diyot kondansatör kullanılmıyor.

Evet RCD snubber kullanacağım. Ancak 200V mosfet olduğu için şimdilik ihtiyaç duymadım. Feedback devresi için de aynı şekilde istediğim arkı elde edebilirsem devre kesinleşince kullanmayı düşünüyordum.

Teşekkürler düzenleyeceğim direnç değerini. Vd geriliminden kastınız çıkıştaki diyotlara düşen gerilimler mi ?
Hayır Vdrain yazacaktım. Drain dalga şekline bakalım?

sizin yapmak istediğiniz otomobil ateşleme bobini. onda çıkışta diyot kondansatör kullanılmıyor.
Hayır ateşleme bobini ile yapılan çeşitleri de var. Bu şekilde olanları da. Eğer DC gerilim istenirse bu şekilde yapılmak zorunda.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri