Yüksek Akımların Doğrultulması

malisecgin

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yüksek akımların diyot veya tristör ile doğrultulması hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Yaptığımız bir kaç sistemde kapsül diyotlar kullanarak 6000 A seviyesinde doğrultma devresi kurduk ancak 4-5 tane diyodum farklı zamanlarda arızalandı. Bu tip diyotları veya tristörleri kullanmış deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yardım beklediğim konular;

*Bu diyotlar/tristörler nasıl montajlanmalı? clamp, diyotlar arası ve sistemin diğer kısımları ile bağlantıları nasıl olmalı?
*Nasıl bir soğutma tertibatı kullanılmalı?
*Bu tip elemanlar en çok nelerden etkilenir ve neler arızalanmalarına sebep olur?

Konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz, yardım edebileceğini düşündüğünüz bir yere yönlendirebilir misiniz veya döküman önerebilir misiniz?

Arkadaşlar merhaba,

Yüksek akımların diyot veya tristör ile doğrultulması hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Yaptığımız bir kaç sistemde kapsül diyotlar kullanarak 6000 A seviyesinde doğrultma devresi kurduk ancak 4-5 tane diyodum farklı zamanlarda arızalandı. Bu tip diyotları veya tristörleri kullanmış deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yardım beklediğim konular;

*Bu diyotlar/tristörler nasıl montajlanmalı? clamp, diyotlar arası ve sistemin diğer kısımları ile bağlantıları nasıl olmalı?
*Nasıl bir soğutma tertibatı kullanılmalı?
*Bu tip elemanlar en çok nelerden etkilenir ve neler arızalanmalarına sebep olur?

Konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz, yardım edebileceğini düşündüğünüz bir yere yönlendirebilir misiniz veya döküman önerebilir misiniz?

6000 amper ama kullandığın voltaj nedir.kapsül diot ları trifaze giriş olarak yüzlerce yani toplam olarak 250 300 civarında her biri 15x15 cm aliminyum saca izoleli dizmeniz gerek karşısına da rüzgar sivici ile kontrol edilen fan motoru koymanız gerekir.yani rüzgar sogutma olmazsa kontaktör diotlara enerji vermeyecek şekilde dizayn olmalı

Sayın neren59,

Yaptığımız uygulamada Semikron SKN 6000 Diyotlardan 4 adet kullanarak 2 fazlı bir köprü oluşturduk. Diyotların herbiri üzerinden 6000A akıtabilecek değerde. Sistem voltajımız maksimum 24 V. Diyotlarımızın her iki yüzeyinde akımın geçişini sağlayan bakır baralarımız var. Bakır baralarımız 80mm x 20mm ölçülerinde ve baralarımzda diyodun temas sağladığı yüzeylerin altında su soğutması için kanallarımız var.

Uygulamamız ile ilgili örnek fotoğraflar yayınlıyorum.

Bu sistemde diyot çıkışlarına filtre devresi eklenmedi. Acaba filtre devresinin olmayışı diyotları yıpratır mı? Doğrultma devreleri ile ilgili dökümanlarda okuduğum kadarıyla sisteme eklencek filtre devresinin diyotlar üzerindeki stresi aldığı yazıyordu.
Ancak bu sisteme nasıl bir kondansatör eklemeliyim bilemiyorum. Sistemde düşük voltaj var ama sistemden çekilen akım yüksek. Bu durumda nasıl bir kondansatör eklemeliyim? Sistem gücü 120kVA civarında. Kondansatör bu güçte mi olmalı? Sadece şok bobini koymam yeterli olur mu? Eğer yeterli olursa bobinin değeri ne olmalı?

Yüksek akımda çalışabilen su soğutmalı tristörler görmüştüm. Onlardan kullanmak çözüm olabilir.

Yüksek akımda çalışabilen su soğutmalı tristörler görmüştüm. Onlardan kullanmak çözüm olabilir.

Evet, yüksek akımları geçirebilen tristörler mevcut. ABB'nin 13000A akım geçirebilen tristörleri var. Ancak onlarda bu diyotların yapısında ve kapsül tip. Tristörün diyoda göre daha dayanımlı olması gibi bir durum mevcut ise tristör de kullanabilirim. Ancak deneme yanılma riskine giremiyorum. Tristörde de aynı problem ile karşılaşmak istemem çünkü diyot 200 € iken tristör bunun dört katı gibi bir fiyat.

Sahada uygulamasını görmedim. Öğrenci iken hocamız derse getirmiş, incelemiştik. Ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşır umarım.

bence en uygun soğutma şekli su ile olacaktır, yeter de artar bile,
bir de sanırım arızalanan diyotların içini açarak, akımdan mı? yoksa gerilim etkisinden mi? bozulduğu anlaşılabilir bu sana belki yol gösterebilir.

Şok bobini kullanırsanız kondansatör kullanmanız şart olur.Diyot çıkışına konan kondansatör pratik bir uygulama olarak 1 amper için 400 ile 1000 MF. uygulanabilir.Tristör uygulamalarında kondansatör kullanılmaz.Tristörün kesime gitmesi zorlaşır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri