Yüklenen elektrik projesinin yorumu ( transfer şalteri )

selamlar... Buaradaki kısımı yorumlayabilir miyiz? jeneratör ve şebekeden gelen hat elektrik- mekanik kilit'e giriyor... sonra:

1) neden 2 adet 4* 400 A kaçak akım şalteri var
2) neden 3 bara var...
3) Ve jeneratörün yaktığı elektriği faturaya yansıtmamak için sayaçlar nasıl bağlanmış? yani bu sayaçlar nerede olsaydı faturaya yansırdı ?
4) ve buradaki senaryo nedir? elektrik kesilince jeneratorün anahtarı kapanıyor ve ordan elektrik akımı mı ilerliyor?
transfer .png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam bildiğim kadarıyla cevap yazim ben de bu şekilde bilmediklerimi öğrenim.
1-2 tane kak olması normal çünkü 2 giriş var Şebeke ve generatör.olamaz diye bir kaide yok diye biliyorum
2-bara 3 değil 4 adet.sarı renkli olan topraklama barası.yazıyor sol altta.nötr de göstermemiş olabilir çok büyük bir hata veya olay değil kanımca zaten nötr olmadan devre tamamlanmaz biliyorsun ki.
3-bu sorunu anlamadım sayaç bağlantısının fatura yansımasıyla ne alakası olduğunu çözemedim bilen varsa yazsın inşallah.Ayrıca jeneratörün zaten tükettiği güç belli ya dizel ya benzinli onun sayaçla ne ilgisi var anlamadım?bu sorunu tekrar düzenleyip yazabilirsin.
4-genel olarak transfer senaryosu bellidir.şebeke gerilimi gittikten belli bir süre sonra jeneratör devreye girer ve şebeke geldiği zaman devreden çıkar ats dediği bu(automatic transfer system).bundan hariç bir senaryo varsa şartnamede belirtir örnek jeneratör manuel ise.
umarım yardımcı olmuşumdur yine yazarsan cvp vermeye çalışırım dilim döndüğünce.Başarılar

Bu tek hat şemasının senaryosunu,çizimi düşünen ! ancak yapabilir.

3. sorunun cevabı anladığım kadarıyla şöyle yorumlayayım;
Sayaç öncesi kontaktörler vasıtasıyla jeneratör çalıştığında sayaçtan geçmiyor, şebedekeyken şebeke kontaktörü, elk yok iken jeneratör kontaktörü üzerinden alıcı besleniyor. Panodaki ekstra bara jeneratör için.

Burada şöyle düşünülmüş;
Şebekeden ve jeneratörden gelen enerji girişte transfer sistemi ile aynı anda ikisi birden sistemi beslemesi engellenerek 2 adet baraya bağlanmış. Bu baralardan biri şebeke barası olarak düşünülmüş, diğeri ise jeneratör barası. Son bara zaten topraklama barası. 2 ayrı barayı besleyen iki hat oldugundan bu baraların herhangi birinden kaçak akımlar nedeniyle oluşabilecek yangınları önlemek adına 300mA eşikli kaçak akım korumalar konulmuştur. Daha sonrasında abonelere giden 2 hattan biri jeneratör barasından,diğeri ise şebeke barasından çekilmiş. Yine bu kısımda yükü aynı anda iki yerden beslenmesi engellemek için elektrik-mekanik kilitleme uygulanmıştır.
Ayrıca YPP panosu yangın hidroforu orjinal panosudur,(pano ismi projecinin verdiği isme göre değişir) jeneratörden ve şebekeden gelen ana hatların baraların arkasındaki şalterlerin ucundan alınmış ve yine otomatizm ünitesi üzerinden beslenmiştir.
Jeneratör ve şebeke beslemelerini acil durumda kesmek adına acil stop butonu koyulmus.
Son olarak ekte işaretlediğim yere sayaç konulmuş olsaydı (ki tamamen saçmalık olurdu) jeneratörün verdiği enerji de sayılmış olurdu.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• transfer _Ink_LI.jpg
    transfer _Ink_LI.jpg
    531.5 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
selamlar... Buaradaki kısımı yorumlayabilir miyiz? jeneratör ve şebekeden gelen hat elektrik- mekanik kilit'e giriyor... sonra:

1) neden 2 adet 4* 400 A kaçak akım şalteri var
2) neden 3 bara var...
3) Ve jeneratörün yaktığı elektriği faturaya yansıtmamak için sayaçlar nasıl bağlanmış? yani bu sayaçlar nerede olsaydı faturaya yansırdı ?
4) ve buradaki senaryo nedir? elektrik kesilince jeneratorün anahtarı kapanıyor ve ordan elektrik akımı mı ilerliyor?

Motorlu şalter kullanılarak muhtemelen sayaç yazmasın diye kurulan bir devreye benziyor senaryolara gelince

1- iki farklı koldan akım ilerleyeceği için her iki kola da kaçak akım bağlanmış ikisi aynı andan devrede olmayacağı için ikisinden biri sürekli çalışıyor.Bunlardan biri şebeke kısmına diğeri de jeneratörden gelen kısıma bağlanmış

2-Biri jeneratör diğeri şebeke diğeride eş potansiyel bara

3- Sayaçların bulunduğu kısıma yine elektriksel kilitleme yapılmış ve jeneratörden gelen kısım sayaç çıkışına bağlandığı ve jeneratör faal olduğu zaman sayaç akım trafolarından akım geçmeyeceği için sayaçlar yazamayacaktır.Aynı hat üzerinden besleme yapılsaydı hem jeneratörde çalışırken hemde şebeke çalışırken sayaçlar yazacaktı.

4-İşin içinde hem elektriksel hemde mekanik kilitleme var birden fazla tedbir alınmış bu konuları bir inceleyin isterseniz.

Hocam bildiğim kadarıyla cevap yazim ben de bu şekilde bilmediklerimi öğrenim.
1-2 tane kak olması normal çünkü 2 giriş var şebeke ve generatör.olamaz diye bir kaide yok diye biliyorum
2-bara 3 değil 4 adet.sarı renkli olan topraklama barası.yazıyor sol altta.nötr de göstermemiş olabilir çok büyük bir hata veya olay değil kanımca zaten nötr olmadan devre tamamlanmaz biliyorsun ki.
3-bu sorunu anlamadım sayaç bağlantısının fatura yansımasıyla ne alakası olduğunu çözemedim bilen varsa yazsın inşallah.Ayrıca jeneratörün zaten tükettiği güç belli ya dizel ya benzinli onun sayaçla ne ilgisi var anlamadım?bu sorunu tekrar düzenleyip yazabilirsin.
4-genel olarak transfer senaryosu bellidir.şebeke gerilimi gittikten belli bir süre sonra jeneratör devreye girer ve şebeke geldiği zaman devreden çıkar ats dediği bu(automatic transfer system).bundan hariç bir senaryo varsa şartnamede belirtir örnek jeneratör manuel ise.
umarım yardımcı olmuşumdur yine yazarsan cvp vermeye çalışırım dilim döndüğünce.Başarılar

cevaplarınız için tesekkürler.. Elektrik kesildikten sonra jeneratör devreye giriyor. Ve jeneratörün yaktıgı elektrik ücreti faturayı yansımaması için bir işlem yapılıyor yasal olarak.. Onu sormak istemiştim.

Transfer şalterleri, 4 kutupludur, yani, nötr ü de keser,mavı ve mor baraların her biri 3 faz + nötr olmak üzere 4 bakr baradır. Sarı ise sadece topraklama barası.

Merhaba.
Bu çizimde merak ettiğim birşey var, Jeneratör bağlantıları hakkında çok bilgi sahibi değilim, ama baralardan önceki elektriksel kilitleme mantıklı gözüküyor, FAkat baradan sonraki hatta bir sorun var gibi

Şöyleki (Baradan sonraki 3 kolon hattına sağdan 1 2 3 diye numara vermiş olalım)

Senaryo 1: Şebekede normal gerilim var herşey normal, fakat bir süre sonra sağdan 1., yani 1 numaralı kolonun şebeke sigortası atıyor. Bu durumda 2 ve nolu hatlların sigortaları üzerinden jenaratör barsı beslenmez mi? Bu durumda sigortası atmış olmasına rağmen 1. hatta yine elektrik gitmez mi?

Senaryo 2: Şebekeyi çok iyi bilmeyen bir elektrik ustası Bakım amaçlı örneğin 2. hattın enerjisini kesse ve jeneratör sigortasını kapatmasa ve dalgınlıkla enerji kontrolü yapmasa çarpılma riski var

Çözüm nedir? sigortalar mekanik olarak kilitlenebilir ama çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri