Yön Kontrol Valfi - Ses Sorunu

mashadow

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba.

Kendi imkanlarımızla yapmış olduğumuz basit bir abkant presimiz var. Pompamız dakikada 4,5 litre civarı yağ iletiyor. 2 Adet Piston (50mm Mil Çapı, 80mm Kovan Çapı) sayesinde 1mm sacı bir kalıpta ezip şekil vermeye çalışıyoruz.

Herşey normal, ancak saca uyguladığımız 100 barlık basınç sonucu, malzeme sıkışıp şekil aldıktan sonra, yön değiştirip bıçağı yukarı kaldırmak istediğimizde yön kontrol valfinden çok şiddetli bir ses geliyor ilk anda. Daha sonra normal şekilde çalışıp pistonlar ters istikamette çalışıp bıçak yukarı kalkıyor.

Yani kısacası basınç altında yön değiştirirsek çok şiddetli bir ses çıkıyor.

Bu ses çok şiddletli ve neredeyse 1ton ağırlığındaki makinayı sallayacak kadar darbe etkisi yapıyor.
Hidrolik Yön Kontrol valfininin bu iş için yeterli kalitede olmadığını düşünüyorum, sizin düşünceleriniz nelerdir?

(Gerekirse video ekleyebilirim)

bıçağı yukarı kaldırırken aşağı ventili devreden çıkıyormu ??
hidrolikte valf değil ventil diye biliyorum ...yanlışsam düzeltiniz..

bıçağı yukarı kaldırırken aşağı ventili devreden çıkıyormu ??
hidrolikte valf değil ventil diye biliyorum ...yanlışsam düzeltiniz..
aynen devreden çıkıyor. ve haklısınız ventil olması lazım ben biraz terimlere yabancıyım. Bugün bir firmaya sordum,ventillerin çapının yaptığımız işe göre yetersiz olabileceği söylediler ve daha geniş çaplı geçişe sahip büyük ventil kullanmamızı önerdiler. Ventillerin bağlı olduğu demir (kütük diyorlar sanırım) bloktaki delik çapları da küçük, bana kalırsa o değişmeden de hallolacak mı emin değilim.

HIDROLIK YAĞ SİSTEMİNDE DE HAVA OLABİLİR.

Egere hıdrolık yağ tankınızda, pompanın yağı emdiği nokta ıle dönüş yağı aynı noktaya dökülüyorsa, meydana gelen hava kabarcıklarından dolayı. pompanınemdiği yağda hava jabarcıgı olması normaldir.
Yağ dönüş borusunu tankın kenarına yakın monte edın ve, araya bölme yapın, alt tabana 5-10 cm bır masafe kalsın.

Hıdrolık yag tankınızda, pompanın yağ emdiği nokta ile; geri dönüş borusun döküldüğü yer çok yakınsa, pompa yağ ile birlekte havada emer.
Dönüş borusunu daha ileri alıp, tankı ortadan, altdan 5 cmm kalacak sekılde ıkıye bölün.Havayı önlersiniz.

Ventil 220 ile çalışıyor, aldığımız yere sorduk ventilin geçiş hattı olması gerekenden küçükmüş, yani ventil küçükmüş bu iş için. Yenisini bekliyoruz bakalım sonuç değişecek mi.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri