WinCC'de Script Sorusu

Suphi

Üye
merhaba arkadaşlar
benim sorum wincc de script yazma ile ilgili. yapmak istediğin şey bir butona basıldığı zaman bir mw'ün degerini 5(misal) artıracak. yani mw100=mw100+5 ama bunu nerde nasıl yazacağımızı bulamadık.diğer Scada programlarında bunu yapmak çok kolay ama WinCC'de çözemedik. iyi çalışmalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,
WinCC 6 versiyonunda bunu yapmak çok kolay. Hem C++ ile Hemde Visual Basic ile yapabilirsin.
Örneğin Butonun özellikler kısmında Events altında Mouse Action 'da sağ tuş C action seçilir.
SetTagWord("SEVIYE",(GetTagWord("SEVIYE")+5)); şeklinde bir kod yazılırsa istediğiniz script çalışır..
Visual basic ile 'de yapabilirsin..Ben pek VB sevmediğim için biraz VB'ye uzağım..

İyi çalışmalar..

Merhaba,
WinCC 6 versiyonunda bunu yapmak çok kolay. Hem C++ ile Hemde Visual Basic ile yapabilirsin.
Örneğin Butonun özellikler kısmında Events altında Mouse Action 'da sağ tuş C action seçilir.
SetTagWord("SEVIYE",(GetTagWord("SEVIYE")+5)); şeklinde bir kod yazılırsa istediğiniz script çalışır..
Visual basic ile 'de yapabilirsin..Ben pek VB sevmediğim için biraz VB'ye uzağım..

Slam
Yardımınız için teşekür ederim.

Aynı şeyi flexible la nasıl yaparız fikriniz varmı ?Mümkünse flexible 2007 . 2005 le arasında ne fark var bilmiyorum.

arkadaşlar ben win 7.0 da plc bir biti aktif ettiğimde wincc de istediğim sayfaya geçmek istiyorum. bunu nasıl yapabılırım acaba

arkadaşlar ben win 7.0 da plc bir biti aktif ettiğimde wincc de istediğim sayfaya geçmek istiyorum. bunu nasıl yapabılırım acaba

2 adet sayfa tanımla
sayfa1(ana sayfa)
sayfa2

Sayfa1 de smart objects-picture windows nesnesini al ve ortaya yerleştir.Picture window-right click-properties-miscellanous-display ı yes yap ve karsısına plc bitini yaz.Yine picture windowda picture name sayfa2.pdl yaz.
Böylece plc bitin aktif oldugunda sayfa1de picture window üzerinden sayfa2 görünecek plc biti sıfır oldugunda picture window kaybolacagından sayfa 2 gözükmeyecek.

umarım açıklayıcı olmustur.olmazsa haber ver detaylı bakalım.

arkadaşlar merhaba,
1-ben iki tane s7 300 birbirleriyle haberleştirmem gerekiyor ama nasıl yapacagımı bilmiyorum
2- bu iki plc ye internet üzerinden nasıl baglanıp yükleme yapabilirim.
acil yardım ederseniz sevinirim.

Sub OnClick(ByVal Item)
Dim sonuc,deger1,deger2,topla
topla = HMIRuntime.Tags(" topla").write
deger1 = HMIRuntime.Tags("deger1").Read
deger2 = HMIRuntime.Tags("deger2").Read
sonuc = HMIRuntime.Tags("sonuc").write

If topla= true Then
sonuc = deger1 + deger2
End If
End Sub

arkadaşlar ben yeni yeni vba ile uğraşıyorum. wincc ıkı tag degerını toplayıp sonuca yazmak istıyorum. ama bir türlü olmuyor. yardım ederseniz sevinirim.

Dim objTag1,objTag2,objTag3

Set objTag1=HMIRuntime.Tags("değer1")
Set objTag2=HMIRuntime.Tags("değer2")
Set objTag3=HMIRuntime.Tags("sonuc")

objTag3.Value=objTag1.Read+objTag2.Read
objTag3.Write

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye