WinCC de tag managment problemi (tank örnegi)

muratssu

Üye
Merhaba;

WinCC de ofiste boş zamanlarımda pratik yapmaya calışıyorum. Bir sorunu çözemedim.
örneğin projeye en basitinden 1 adet I/O field birde yanına tank koyuyorum. Amacım i/o field dan rakam girince tank seviyesinin yükselmesini saglamak.

I/O nun "sag mouse" ile "configuration dialog" menusunden "tag" ını örnek olarak daha önceden belirlediğim internal tag lardan biri olan tanklevel1 seciyorum.

tankın da aynı sekilde sag mouse ile "properties" den "tag assignment" dan "fill level" in ampulüne sağ mouse ile tıklayarak aynı tanklevel1 tag ina bagliyorum.

daha sonra projeyi aktive ediyorum. ancak I/O field a ne rakam girersem gireyim tank seviyesi yukselmiyor.
sayfalar arası gecis için yaptıgım butonlar felam calisiyor.

Bu neden olabilir? bir fikri olan arkadasim varmi acaba?

Sevgiler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sorunun plc den kaynaklı olabilecegini dusunmedim. Cunku projeyi aktive ettigimizde calismasini gormemizi

saglamak icin projeyi bir nevi PLC varmis gibi simule ettigini dusunuyorum.

PLC bağlı değil ancak similator olarak "Simatic PLC sim" var. eger onu acmam işe yarayacaksa açabilirim.

kolay gelsin, demo yapıyorsanız 1. olarak simülatörü çalıştırın oradaki tag bağlantısını aktif edin. bunu yaptıysanız wincc ana sayfada computer e gelin, computer adının içine girin. graphics runtime var. çalıştırmak istediğiniz sayfayı seçin. sonra windows attribus altında title-maximize-adapt picture-status bar seçeneklerini işaretleyin kaydedin . çalışacaktır.

aliplc hocam simulator dediğiniz nedir? S7 nin plcsim i uygunmudur? cünkü ben

WinCC icerisinde bir simulator bilmiyorum.

Tesekkür ederim

simatic-winnc-tools-tag simulatör yolunu takip ederek simülatöre gelin çalıştırın. new tag deyin ve hangi internel tagı çalıştırmak istiyorsanız seçin yukarı- aşağı- değişken- sinüs olarak istediğiniz hareketi seçin aktif edin ve start deyin. kolay gelsin

merhaba bu simulatör wincc flexible 2005 microda yokmu acaba.dediğiniz yolu ben bulamadım burada.simulasyon yapılamiyormu acaba.

kolay gelsin..

Merhaba

İnternal tag kullandığınız için simülatörlere veya PLC'ye bağlanmaya ihtiyacınız yoktur. Yapılan yanlış animasyondadır. Öncelikle tag unsigned 16 bit olsun. Bu tagı I/O Field'da bağlayın. Bir nesne seçin örneğin kare bunun özellilerinden Filling kımındaki Dynamic Filling bölümünü Static olarak YES yapın. Fill LEvel kısmına ise oluşturduğunuz tag'ı bağlayın çalışacaktır.

Kolay gelsin

benim kullandığım flexible 2005micro da unsigned tanımlaması yok ben göremedim.ayrıca kare de filling kısmı da yok.ben mi bulamadım yoksa bu programda mı yok anlamadım ?

kovolkan hocam öncelikle bilgilendirmen icin tesekkur ederim. Ancak yine calismadi.
Tag ım zaten 16bit unsigned idi. Dediklerini birebir yaptım ancak sonuc alamadım.

Acaba tag i baglama asamasinda (input-output-both) menusu icinden yanlis bir maddeyi seciyor olabilir miyim?

genelde both yapiyorum burayı. gerci digerleri ile de denedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri