Wi-fi prizler

ciran

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Malumunuz elektrik fiyatları oldukça arttı, dolayısı ile daha önce önemsemediğimiz gereksiz tüketimleri azaltmak durumundayız, bu nedenle wi-fi özellikli priz aldım ve tv ünitesine bağladım ve buradaki cihazların stand-by modunda tükettiği enerjiyi ölçtüm yeni tarifeye göre ayda 20 tl oluyor. Benzer şekilde kombi ve derin dondurucu için de almayı düşünüyorum. Kombi için biz evde olmadığımız zamanlarda off, biz eve gelmeye yakın on pozisyonuna gelmesini sağlarsam uzun vadede bir zararı olur acaba kombiye ? Bir de derin dondurucuyu belli bir süre on sonrasında off pozisyonunda peryodik olarak çalıştırsam yine cihaza zararı olur mu acaba?
Çok teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Buzdolabı,derin dondurucu hariç diger cihazlarda kullanmanızda bir sakınca yok.Buzdolabı ve derin dondurucu gerekli sogukluk derecesine ulaştımı kendisi durur zaten,bu konuda yapacagını en iyi tasarruf kapagını fazla açıp kapatmamak.

Stand-by/bekleme durumunda o kadar enerji sarfiyatı var mı emin değilim! Şu an 50 ekran plazma tv'mi açıkken ölçtüğümde 160-190 watt arasında tüketim gösterirken, kapattığımda/beklemede 0.0 watt tüketim gösterdi. Daha hassas bir cihaz olsa belki daha sonraki basamakları ölçebilecek. Yani 1 watt veya altındaki tüketimler aylık 1kw tüketime dahi ulaşamaz. Bende s-link-01 wifi priz var. Enerji tüketimini gösteriyor. Normal tüketimleri doğru gösteriyor. Fakat az miktarlarda nekadar doğru gösterir bilmiyorum. Belki hesaplamada bir sorun da olabilir. Okunan tüketim x 24 saat x 30 gün = aylık tüketim şeklinde hesaplanmalı.

Soğutucular için en iyi tasarruf havadar ve serin yerde konumlandırmaktan geçer.

Çok akıllıca bir işlem yapıyorsunuz tebrik ederim. Eğer evinizdeki cihazlar eski teknoloji ise bekleme modunda kayda değer tüketim yapabilirler. Örneğin sadece bir uydu alıcısı+ Lcd TV+diz üstü bilgisayar bile bekleme modunda ayda yaklaşık 9 kWh e kadar tüketim yapabilir. Yeni nesil cihazlarda bu değerler oldukça azaldı. Evlerimizde en fazla elektrik enerjisini buzdolabı ve aydınlatma için kullanıyoruz. Eğer buzdolabınız 10 yıl ve üzeri ise ve imkanınız varsa buzdolabını yeni nesillerle değiştirmek yılda 200 kWh e kadar tasarruf yapma imkanı sağlayabilir. Ayrıca tasarruflu lambalarınızı led lambalarla değiştirmekte yaklaşık %37 tasarruf ettirir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, Tv vb. cihazlar üzerinde görmüş olduğumuz enerji etiketleri 2021 Mart ayında değişti. Eskiden A+++ ile D harfleri arasında olan etiketlendirme A ile G harfleri arasında olacak şekilde değiştirildi. Buzdolabı için eskiden A+++ olan bir buzdolabı artık D veya E sınıfı olarak yeniden etiketlendirilmiş oldu. Şu sıralar piyasada A-B-C sınıfında buzdolabı göremeyebilirsiniz cihaz üreticileri daha verimli cihazlar üretene kadar uzunca bir müddette göremeyecekmişiz gibi gözüküyor. Yeni cihaz alacak olanlar varsa bilgi paylaşımı yapmak istedim.

Son düzenleme:
Stand by dan kaçarken,yeni bir stand by akımı oluşacak.
Sonuçta o prizlerde bekleme modunda bir akım çekecek.
Masrafa değermi taktir sizin.

En iyi yöntem manuel anahtarlı priz .Fişi çekmesen bile bas düğmeye işi bitir.

Stand-by/bekleme durumunda o kadar enerji sarfiyatı var mı emin değilim! Şu an 50 ekran plazma tv'mi açıkken ölçtüğümde 160-190 watt arasında tüketim gösterirken, kapattığımda/beklemede 0.0 watt tüketim gösterdi. Daha hassas bir cihaz olsa belki daha sonraki basamakları ölçebilecek. Yani 1 watt veya altındaki tüketimler aylık 1kw tüketime dahi ulaşamaz. Bende s-link-01 wifi priz var. Enerji tüketimini gösteriyor. Normal tüketimleri doğru gösteriyor. Fakat az miktarlarda nekadar doğru gösterir bilmiyorum. Belki hesaplamada bir sorun da olabilir. Okunan tüketim x 24 saat x 30 gün = aylık tüketim şeklinde hesaplanmalı.

Soğutucular için en iyi tasarruf havadar ve serin yerde konumlandırmaktan geçer.
Tüketim bedelini yeni tarifeye göre yaptım, yani 2,06 lık tarife. TV ünitesine 55 ekran LCD Tv, uydu alıcısı, küçük bir ip kamera ve bir de Xbox mini bağlı, günlük yaklaşık 0,3 kw tüketiyor olçü aleti ile ölçtüğümde, bu da yaklaşık 20 tl ediyor.

Doğru olabilir. Dün akşam wattmetreyi takıp kurutma makinesini çalıştırdım, toplam 3 saat 17 dakikada 2145 watt enerji tüketti. İş bitince kapattığımda bekleme durumunda 0.2 watt güç çektiğini ölçtüm. O da aylık 144 watt ediyor. Sizdeki tüketim epeyce fazla. Sanırım bazı cihazlar tamamen açık durumda kalıyor.

1641897017375.png
1641897135840.png

Doğru olabilir. Dün akşam wattmetreyi takıp kurutma makinesini çalıştırdım, toplam 3 saat 17 dakikada 2145 watt enerji tüketti. İş bitince kapattığımda bekleme durumunda 0.2 watt güç çektiğini ölçtüm. O da aylık 144 watt ediyor. Sizdeki tüketim epeyce fazla. Sanırım bazı cihazlar tamamen açık durumda kalıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 83898

Ekli dosyayı görüntüle 83898Ekli dosyayı görüntüle 83900
ben de aynı cihazı aldım, muhteşem bir alet..küçük bir enerji analizörü:))

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri