Vuruntu Sensör

byroltr

Üye
Herkese Selamlar,

Endüstriyel saç işleme tezgahlarında kullanılan yüksek devirli motorlarımız var. Bu motorların rulman kısımları bir süre sonra bozuluyor. Makinenin sıfır halinde bu motorların üzerinde vibrasyon sensörü var. Bu sensörler ilk rulman arızasında devre dışı kalıyor ve bir daha kullanılamıyor. Muhtemelen sensörü okuyan kartın içerisinde tek kullanımlık bir yazılım var. Bu sensörün yurtdışı fiyatları da nedense dudak uçuklatıyor. Bir sensörü tamamen söküp dağıttığım zaman elektronik kartın bunu araçlarda motor vuruntu sensörü "Bosch 0 261 231 007 knock sensor" ile yaptığını gördüm. Benimde bu sensör yada benzer aynı işi yapacak bir sensörü elektronik kart yada arduino benzeri bir kartla okumam mümkün müdür? Motor devrini değiştirerek ve rulman sistemini değiştirerek bozulma hassasiyetini motor tarafından ayarlayabilecek düzeneğim var. Sıkıntım bu bozulmayı sensör ile okuyup ayarlanan yerde sadece bir kontak vermesi benim için yeterli olacak. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum...

Ekli dosyalar

• Bosch 0 261 231 007 knock sensor.jpg
    Bosch 0 261 231 007 knock sensor.jpg
    20.3 KB · Görüntüleme: 21

sensorü monte ederken tork metre ile sıkın.
sensörü bir pre amfinin girişine bağlarsanız , sinyali yükselteblirsiniz. oluşan sesi kulaklıkla dinleyebilir veya elektriksel titresmi osilaskop ile görebilirsiniz.
içinde darbe sebebiyle elektrik üreten piezo elektrik materyal varmış.

kesmez, ilgin için teşekkür ederim.

Lakin benim aradığım bu sensördeki sinyali yükseltmekten ziyade; bir elektronik devreye karta bağlantı yaparak vuruntu ayarladığım hassasiyete ulaşınca sadece bir röle çektirmek. İnternette piezzo ile yapılmış elektronik devre ve kartlar var. Bu kartlara ben piezo materyali yerine bu vuruntu sensörünü bağlayabilir miyim? Bu sensörde ısrar etmemin sebebi piezo biraz daha hobi amaçlı bir ürün yanılmıyorsam bana uzun süre çalışabilecek daha profesyonel bir çözüm gerekiyor. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum...
Sensörün orjinal halinin sökülmüş ve sökülmemiş halinin resimlerini yükledim.

Ekli dosyalar

• Sensör Sökülmemiş Hali.jpg
    Sensör Sökülmemiş Hali.jpg
    409.7 KB · Görüntüleme: 24
  • Sensör Sökülmüş Hali.jpg
    Sensör Sökülmüş Hali.jpg
    413.8 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Üretici piezo sensör kullanmışsa bir bildiği vardır. Piezo sensörlerin çok hızlı tepki verdiğini ve yüksek frekanslı darbeleri algıladığını biliyorum.

Farklı vibrasyon sensörleri var hatta rulman arızası meydana gelmeden önce haber verebilecek olanlar var.

Daha önce de yazmıştım:
Yeni nesil vibrasyon sensörleri ile online ısı ve titreşim takibi yaparak motor (Yada kontrol ettiği sistem) hakkında ciddi bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgileri değerlendirerek hangi motorun bakıma girmesi gerektiğine karar verebilirsiniz.

kesmez,
Yazımda ve resimlerde görebilirsin üretici zaten bu işi piezo sensör ile yapmamış "Bosch 0 261 231 007 knock sensor" ile yapmış....
edremit,
Konuyu araştırıyorum ve sizinde yazdığınız gibi bu işi yapan yeni nesil bir çok sensör var evet. Lakin fiyatları çok uçuk seviyede. Benim bu konuyu açmamdaki amaç ise bu işi araçlarda kullanılan bir Bosch sensör ile yapmış adam zaten. Ben aynı sensörü kullanarak kendim nasıl bir çözüm üretebilirim onun arayışı içerisindeyim.

"Amacım kimsenin fikrini ve yazdıklarını eleştirmek değil, tam tersine yazılan her kelime yeni düşüncelere kapı açar."

Arduino Için Knock Sensör Module KY-031

Ben bunu bulabildim.
Bir de merak ettiğim firma neden 1 kerelik yapıyor bu koruma düzenini. Arıza olduğunda geri gidip ayarlanıp resetlenmesi mi gerekiyor....
Eğer proglamlanabilir entegre varsa elektronik kartta entegre sökülüp yeni yazılım konularak çözülebilir sanırım.

edremit,

-Firma bu sensörü bir kere devrede olacak şekilde yapıyor çünkü bir kere sensör hata verdiği zaman rulmanlardaki arızanın giderilmeden ve yetkili servis tarafından yeni sensör takılmadan makinenin tekrar çalışmasını istemiyor. Konunun bu yönüyle ilgili bu site içerisinde eminim yüzlerce kişi vardır ki benimle bu fikri paylaşıyor. Avrupa'da makineler kendi ihtiyaç,imkan ve tercihleri doğrultusunda bir güzel yapılıyor, makinenin en iyi performans göstereceği yıllarda neredeyse 24 saat çalıştırılarak bir güzel kullanılıyor. Garanti kapsamı ve yedek parçanın ucuz olması gibi birçok konuda da sıkıntıları yok zaten. Sonrasında bu arkadaşların bu makineler ile işleri bitiyor çünkü daha iyisi piyasaya çıkmış. Eski makineleri yok pahasına bizim gibi ülkelere satıyorlar, sonrada en küçük bir sensör makinenin ilk çıktığı yıllarda 20-30 dolar iken makine bize gelince ne hikmetse aynı sensör üç basamaklı dolar üzerinden fiyatlandırmaya başlanıyor. Bu yazdıklarım ne yazık ki ülkemizde birçok sektördeki birçok makine ve cihaz için geçerli diye düşünüyorum.
-Resimdeki sensörün yanındaki kartta bulunan işlemcinin yazılımına baktım lakin şifreli ve kopyalanamaz bir durumda. Kart zaten resimlerde de görüldüğü gibi tamamen mum içerisinde ve herhangi bir elektronik parçasının değerini yada kartı kopyalamam mümkün değil. Mecburen bende şimdi kendi kartımı ve yazılımı yapmayı düşünüyorum. Bu işi bu adam normal arabalarda kullanılan motor vuruntu sensörü ile yapıyorsa bende kendi çözümümü üretebilirim diye düşünüyorum. Zaten adamın yaptığı kartta 16F... serisi bir PİC vardı.
-Bu sensörü bende bu tarz bir karta bağlayıp titreşimi yazılımla okuyup istenen değerde çıkış verdirebilirim diyen birileri vardır muhtemelen...

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri