Voltaj Düşme Sorunu

HSNBLR

Üye
Merhabalar arkadaşlar,

Bir direnç teli ısıtmam gerekiyor. Telin ısısı yaklaşık 250 C dereceye ulaşması gerekiyor. Bunu 3 adet 3.7V/4A pili seri bağlayarak elde edebildim problemsiz şekilde ısınıyor. Yani 11.1V/4A bir pil olduğunda problem yok.

Ancak aşağıda ekte gönderdiğim görselde anlayacağınız üzere 3.7V/4A Lityum İyon bir pilim var. Buna voltaj yükseltici regülatörü bağlıyorum 12V'a ayarlıyorum. Ancak görselde de göreceğiniz üzere bir motoru çalıştırırken çıkış gerilimi 12 V sabit. 5k ve 200 ohmluk dirençler bağladığım zaman yine 12 V sabit. Ancak 4,5 Ohmluk bir tel bağladığımda voltaj otomatikman 5,6 V 'a düşüyor regülatörü istediğim kadar yükselteyim bu değerin üzerine çıkamıyor. Sebebi ne olabilir. Bir çözüm bulabilir miyiz? Pil sayımı arttıramam 1 pille yapmam gerekiyor.

voltaj.jpg

voltaj2.jpg

Son düzenleme:
voltaj yükselticisi izin vermiyor olmalı parçaların devre projesi + parçaların önemi olamalı .
elekronikci arkadaşlar yardımcı olabilir .

voltaj yükselticisi devresinin fotolarını yayınlayın bence

örnek foto :

XL6009 - DCDC 4A.png

Step up devresinin amperi yetmiyor.4 amper yazdığına bakmayın ben bir yerde kullanmıştım
1 amperde dahi bayılıyor.Daha yüksek amperlisini alın.10 amper gibi yada daha yüksek

Voltajı yükseltsenızde, güç/ akım artmıyacagından, işinizi göremezsiniz, Ancak, telin uzunlugunu, direncini artırsanız belki azda olsa işini görür. Pil cogaltılamıyorsa, adaptörle daha yüksek gerlimle beslemeyi deneyin.

Voltajı yükseltsenızde, güç/ akım artmıyacagından, işinizi göremezsiniz, Ancak, telin uzunlugunu, direncini artırsanız belki azda olsa işini görür. Pil cogaltılamıyorsa, adaptörle daha yüksek gerlimle beslemeyi deneyin.

Adaptör kullanamıyorum maalesef :( Pil olmak zorunda.

Step up devresinin amperi yetmiyor.4 amper yazdığına bakmayın ben bir yerde kullanmıştım
1 amperde dahi bayılıyor.Daha yüksek amperlisini alın.10 amper gibi yada daha yüksek

voltaj yükselticisi izin vermiyor olmalı parçaların devre projesi + parçaların önemi olamalı .
elekronikci arkadaşlar yardımcı olabilir .

voltaj yükselticisi devresinin fotolarını yayınlayın bence

örnek foto :

Gönderdiğiniz resimdeki devre benim kullandığım devre. Acaba peugeot98 'in söylediği gibi devrenin amperiyle alakalı bir problem mi var? Bununla alakalıysa kullanabileceğim farklı bir regulatör önerebilir misiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri