Visual Basic den S7-300 e bilgi gönderme?

arkadaşlar bir iş için visual basic ve S7300 de program yazılması gerekiyor. s7300 tarafını ben hallediyorum ancak visual basic tecrübem yok. bu işte basic tarafını yazıp istediğim bilgileri s7300 e gönderecek birini arıyorum.

basic te yazılacak program özet halile şöyle

makine bir üretim hattının sonundadır.amacı üretim hattından gelen aynı model ürünleri belirli bölgelerde gruplamaktır.
burada gruplama yapabilmek için bize hangi üründen kaç tane geleceğinin bilinmesi gerekir ki ona göre bir gruplama alanı ayıralım.

sistemde ürünleri tanımak için bir barkod okuyucu bulunur.
müşteri tarafından bizim barkod okuyucuya gelmeden önce üretim hattında bulunan yaklaşık 100 tane ürünün online olarak barkod numaraları verilir.
bu listeye bakılarak hangi üründen kaç tane olduğu tespit edilir.

bu tespite göre eğer bir modelden grup oluşturacak sayıda ürün var ise ona bir alan ayrılır.
örnek olarak:
6 lı grup yapılacak

A modelden 20 tane
B odelden 10 tane
C modelden 1 tane
varsa

A ve B model için yer ayrılır C modeli bir grup oluşturmadığı için ayrı bir bölüme yönlendirilir.

programın bir kullanıcı ara yüzü vardır gerektiğinde operatör burdan müdahale edebilmektedir.

kısaca basic hangi ürünün nereye gönderileceğine karar verip bunu PLC ye söyler PLC de ürünü oraya götürür

yeteri kadar açıklayıcı olmadığını biliyorum ilgilenen arkaşalar detayları konuşmak için beni arayabilirler.
Ertan.
0216 394 1710

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşım ben kendi düşüncemi yazayım.Visual Basic tarafında yapman gereken şey şu;
Ürünlerin barkot numaraları verildikten sonra kayıt edildiği bir veri tabanı olmalı.
Bu veritabanını okutarak istediğin tasnifi yapacak bir program yazmalısın.

Mesela ürünü cinsine göre ve miktara göre sorgulatmalısın.
select ürüncinsi,miktarı from barkotlar where ürüncinsi=** and miktarı>10
Bunları tek tek PLC hafıza alanlarına eşitlemen gerekiyor.Ama PLc bir databaseye bağlanır gibi bağlanamazsın.Yada nasıl olur ben bilmiyorum

Belki WinCC ve C actionları kullanarak yapılabilr.Umarım sorununu çözersin

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba;
Visual basic ile S7-300'ü haberleştirmek için Siemens prodave yada libnodave'i kullanabilirsin.Prodave ücretli olduğu için libnodave'i tavsiye ederim.Ben kullandım,gayet başarılı...sourceforge.net sitesinden söz konusu eklentileri bulabilirsiniz...VB aracılığıyla da databas-s7-300 haberleşmesini sağlayabilirsiniz,wincc yada başka bir Scada kullanmadan...
İyi çalışmalar...

Yapan kisi cikmazsa ve illa Visual Basic ile yazilmasi gerekmiyorsa, ben bakabilirim.

arkadaşlar ben işin tamamını S7 300 ile kendim yapmaya karar verdim. ilgilenen arkadaşlara çok teşekkürler.

arkadaşım sana tavsiyem OPC yi kullanmandır OPC ile istediğin DB ve I/O ulaşabilirsin.

siemensin wincc ile (sql,ms acsess, oracle) gibi program ile haberleşmek için ''industrial databridge'' diye bir parametrik bir programı var. bu program ile firmanın severın dan gerekli bilgileri alıp plc içinde uygulamayı yapacağım. programı daha önce kullanmadım kullanan arkadaşlar var ise tecrübelerini paylaşırsa sevinrim.

Arkadaşlar merhaba;
Visual basic ile S7-300'ü haberleştirmek için Siemens prodave yada libnodave'i kullanabilirsin.Prodave ücretli olduğu için libnodave'i tavsiye ederim.Ben kullandım,gayet başarılı...sourceforge.net sitesinden söz konusu eklentileri bulabilirsiniz...VB aracılığıyla da databas-s7-300 haberleşmesini sağlayabilirsiniz,wincc yada başka bir scada kullanmadan...
İyi çalışmalar...

visual basic ve libnodave kullanımı hakkında küçük bir program paylaşabilirmisiniz bizimle.Örneğin command butonuna basıldığında m0.0 bitini 1 yapsın.

Siemens s7300 mpi serial haberleşme protokolu cümlesindeki son baytın hesaplanması çok zor değmez

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri