Vipa 015 ile tia portal üzerinden thecnology object kullanarak pid yapılabilir mi?

rotsis

Üye
iyi günler.
vipa 015 ile tia portal üzerinden thecnology object kullanarak pid yapılabilir mi?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Tabiki yapabilirsin.

Peki Tia portal üzeride S7-300/400 seri plc'lerde 1200'ler gibi auto tuning yapamıyormuyuz, daha önce denemediğim için soruyorum, bana kalırsa olması gerek.

pid1.png

sanırım ayrı bir yazılımla ya da matlab tarzı matematiksel işlemler yapan bir programla yapılıyor.

Tia portalda pid uygulaması yapmadım ancak; ha S7-1200, S7-300, S7-400 için yazmışsınız ha vipa için donanım birebir aynı olmasada yazılım tarafında bir fark etmez. Ben ise tia portala ısınamadım ve hala Step 7 manager kullanıyorum ve pid parametrelerini tamamen önsezilerime dayanarak deneme yanılma yöntemi ile en iyi sonuçları almaya çalışıyorum.

önsezi dediğiniz zaten en fazla ölü band aralıgını değişiriyosunuzdur:) valla üstad 1200 ile 300 arasında daglar kadar fark var. yani sistemde servo+hsc+pwm ve benzeri iç içe uygulamalar varsa 1200de çok rahat ama 300 ile işkence

önsezi dediğiniz zaten en fazla ölü band aralıgını değişiriyosunuzdur:) valla üstad 1200 ile 300 arasında daglar kadar fark var. yani sistemde servo+hsc+pwm ve benzeri iç içe uygulamalar varsa 1200de çok rahat ama 300 ile işkence

Bu bahsettikleriniz donanım ile alakalı ve fark olması gayet tabii. Pid kontrollerinde ise standar A. Output'a değer yazacaksınız ki Tia Portalda PID Blogları ile çalışacaksanız donanımın S7-300, S7-400, S7-1200 veya S7-1500 olması sonucu etkilemez(Giriş ve çıkış modullerinin çözünürlükleri dışında). Hsc input veya pwm output dediğinizde ise durum farklı hatta S7-300, Örneğin Compakt cpu larda hsc ile verileri hesaplamak farklı iken 350-1 conter modulden encoder bilgisi almak daha farklıdır bu durumu 352-1 modullerini düşünürsek durum dahada değişiyor, bunun nedeni ise farklı donanımlar için farklı yazılım çözümleri geliştirilmiş olası, Dolayısı ile bu tür donanım değişikliklerinde yöntemlerler farklı sonuçlar ise aynı olabiliyor. PID'ler ise neredeyse donanımdan ayrı(feedback ve out haricinde) en iyi sonucu bulabilmek için geliştirlmiş matematiksel formullerdir, ve zamanla bu formullere ihtiyaçlara tam cevap verebilmesi amacı ile farklı özellikler ve fonksiyonlar ile ile edilmiştir.

:)
ben yine de çok fazla IO yoksa şayet 300/400 yerine 1200 kullanma taraftarıyım.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri