Vidalama

kral87

Üye
14,4 V 2,0 A şarjlı matkap motorunu 12 V 7 A akü ile çalıştırabilirmiyim gücü nasıl olur birde ömrünü etkiler mi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
çalışır sıkıntı olmaz, çok az torktan kaybedersin ama önemli değil. düşük voltaj sıkıntı değil yüksek voltaj sıkıntı. 10,8 volt olsaydı yine çalışırdı ama voltaj yüksek geldiği için sıkıntı yaratırdı.

Şöyle birşey var, 14.4 volt'ta 2A çekiyorsa 12 volt'ta daha az akım çekecek ve gücü düşecektir. Nornalde VoltxAkım'dan 28.8 watt gibi gücü vardı.
8x1.2v nicd pilli 9.6 volt matkabıma 3x18650 pil ile 12 küsür volt ile daha verimli çalıştırıyorum.

Motorun datasheet ine bakarak voltaj aralığını öğrenebilirsiniz. Benim eski Bosch matkabım 13 ile 24 volt arasında çalışabiliyor devir ve torku her voltaj aralığında farklı ama 18 20 volt un ideal olduğunu düşünüyorum canavar gibi çalışıyor.

matkap motorlarını bir ara incelemiştim, aşağı yukarı hepsi RS 775 ayarında motorlar. 6 voltta dönmeye başlıyor 36 volta kadar çıkabiliyorlar. yani 775 36+6=42/2=21 volt en verimli motor devri gibi kabul gören bir hesaba ulaştım. 6 voltu burada devir olarak değil çalışmaya başlama voltajı olarak görelim. 6 voltta tork nanay.

merhaba asıl demek istediğim : elimde kullanmadığım 14,4 V 2a şarjlı matkap vardı bunu pedallı atv ye monte ettim şimdi çocuk kullanıyor ama şarjı çabuk bitiyor nasıl bir akü yada batarya veya batarya içi pil değişimi önerirsiniz biraz uzun süreli kullanmasını istiyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-10-09-08-25-16-732_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-10-09-08-25-16-732_com.google.android.apps.photos.jpg
    84.5 KB · Görüntüleme: 11
merhaba asıl demek istediğim : elimde kullanmadığım 14,4 V 2a şarjlı matkap vardı bunu pedallı atv ye monte ettim şimdi çocuk kullanıyor ama şarjı çabuk bitiyor nasıl bir akü yada batarya veya batarya içi pil değişimi önerirsiniz biraz uzun süreli kullanmasını istiyorum.
güzel insan, akü/ batarya gurubuyla kullanılan tüm cihazların/motorların kullanım ömrü batarya gurubunun amper depolama değeriyle doğru orantılıdır. örnekleme yapacak olursak 2 amper değerinde bir depolamada 30 dakika çalışan motor, 6 amper depolanmış bir bataryayla 90 dakika kadar çalışacak demektir. (tamamen örnekleme amacıyla verilen rakamlardır) bu bize artı değer olarak uzun çalışma süresi verirken de, eksi değer olarak şarj süresinin uzaması anlamına gelir. yani 2 amperliği 1 saatte doldurursun, 6 amperliği 3 saatte. arada böyle bir tezat var. yapabileceğiniz tek şey batarya gurubunuzu büyütmek olacaktır. uygun olanı zaten bu kadar bilginiz var, siz gerekli işi yapan arkadaşlara ulaşıp uygun bir paket yaptırmanız olacaktır. benim/bizim şu arkadaşa/şirkete gidin dememiz etik olmaz. kolay gelsin.

matkap motorlarını bir ara incelemiştim, aşağı yukarı hepsi RS 775 ayarında motorlar. 6 voltta dönmeye başlıyor 36 volta kadar çıkabiliyorlar. yani 775 36+6=42/2=21 volt en verimli motor devri gibi kabul gören bir hesaba ulaştım. 6 voltu burada devir olarak değil çalışmaya başlama voltajı olarak görelim. 6 voltta tork nanay.
Hocam merhabalar bende bir konu açmıştım ordanda görebilirsiniz 4s40a bms devresi ile 10.8v bosch matkap motoru sürmek istiyorum sorun yaratırmı

Hocam merhabalar bende bir konu açmıştım ordanda görebilirsiniz 4s40a bms devresi ile 10.8v bosch matkap motoru sürmek istiyorum sorun yaratırmı
konuyu gördüm bilgim yetmediği için cevap yazmadım. bilmediğim konuda cevap yazmam. yanlış olur. bir de hoca camide.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri