veri tabanında karşılaştırma yapmak

fatih5534

Üye
Merhaba arkadaşlar,bir otopark sistemi için accesste veri tabanı oluşturdum ve visual ile form oluşturup otopark veri tabanına araç ekleyebiliyorum.Otopark girişleri kartlı sistemle(rfid kartlarla) olacaktır. Örneğin veri tabanına kayıtlı olan araç, kartını sisteme okuttuğunda bariyeri açtıracak, sisteme kayıtlı değilse araç otopark içerisine alınmayacaktır. Gelen aracın sisteme kayıtlı olup olmadığını sistemde nasıl bir kod ile çözerim? saygılarımla...

Kartı okuttuğun sistemle haberleşip okudun id yi daha önceden veritabanına kaydetmiş olduğun id ler içerisinden okuman lazım. Bunu select sorgusu ile yapabilirsin. Ama rfid yi okuyan sistem ile pc nin haberleşmesi gerekiyor bir şekilde. Bu durumda ya Rfid okuyucun direkt bilgisayara bağlı olacak ya da o sistem ile haberleşen bir protokol olması lazım. Eğer rfid okuyucun direkt pc sistemine bağlı ise ve bunun c# ile uyumlu bir kütüphanesi varsa okuma yapıldığında bir event tetikliyordur mutlaka. İşte o event meydana geldiğinde eventin içinde ID bilgisi de vardır. O id bilgisini veritabanında "SELECT * FROM ARAC_KAYIT_TABLOSU WHERE ARAC_ID = RFID" gibi bir sorgu ile çekip eğer bir cevap dönerse ki bu araç kayıtlı demektir sistemin gerekli çıkışları vermesini sağlayıp aynı zamanda da aracın girdiği zamanı sistem saatinden alarak bir Insert sorgusu ile ARAC_GIRIS_KAYDI tarzı bir tabloya ekleyebilirsin. İşin hangi noktasındasın bilmiyorum bu işin hem elektronik hem yazılım hem de veritabanı tasarımı yönü var. Yani burada bu soruların hepsine cevap bulman çok zaman alabilir. codeproject ya da benzer sitelerden buna benzer örneklere bakman lazım. İşin çok başındaysan biraz bu konuları öğrenmen lazım. Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri