Vana ve Valf?

Knk93

Üye
Lütfen aynı konuyu birden fazla açmayınız.
Merhaba. Herkese hayırlı ramazanlar sektorde yeniyim. Yeni mezun oldum, bi yerden başlıyorum. Bir sorum olucak vana ve valf aynı şeymidir? Farkları neler.

Selenoid vana selenoid valf diyolar aynı şeymi?

Son düzenleme:
Bence, vana; elle kontrol edılen , su, buhar sıvı gibi akışların akşını kontrol eden aparattır. (Çeşmenin büyüğü)
Valf, aynı işlemi elektrıkle kontrol eden aparattır.
Selenoid valf veya vana aynıdır.

Merhaba. Herkese hayırlı ramazanlar sektorde yeniyim. Yeni mezun oldum, bi yerden başlıyorum. Bir sorum olucak vana ve valf aynı şeymidir? Farkları neler.
Türkçeye tercüme edince aynı şey ama genelde halk arasında kullanımı bazı yerlerde farklı elemanları temsil edebilmektedir. Ben pnomatik sistemler için örnek vereyim; Şöyle ki;
Elektrikle hava akışının yönünü değiştiren elemanlara kısaca valf (selenoid) deniyor.
Bu valfin hava akışı ile herhangi bir sıvının akışını kontrol eden elemanlara (aktuatörlere) vana deniyor. Bu elemanların asıl ismi aktüatör iken, evlerdeki su tertibatlarında su akışını kontrol eden elemanlara vana denilmesinden kaynaklanıyor herhalde.

Yani halk arasında;
"Sıvı, gaz akışını direkt kontrol eden elemana vana deniyor.
Bu vanayı (aktüatörü), piston vb. elemanları kontrol eden elemana da valf deniyor." şeklinde yorumlayabiliriz.

Son düzenleme:
herhangi bir sıvının akışını kontrol eden elemanlara (aktuatörlere) vana
Açıklamanız yanlış . Aktüatör vananın konumunu değiştirmek için hareketini sağlar . Elektrikli ya da pnomatik olabilir . Havalıları habire bozulur başa beladır . Elektrikliler dişli bozar . falan fındık falan fıstık....
Valflere küçük vana diyebilirsiniz . Çok daha küçük kesitlerdeki borularda çok daha az miktardaki akışkan ya da gazın kontrolünde kullanılırlar . Vanalar daha kallavi ve büyük borularda çalışır .

Piyasada herkes alıştığı gibi kullanıyor. Kendimden örnek vereyim; baş mühendis olarak gemilerde çalışıyorum, emme ve egzost supaplarına bile valf diyoruz.

Piyasada herkes alıştığı gibi kullanıyor. Kendimden örnek vereyim; baş mühendis olarak gemilerde çalışıyorum, emme ve egzost supaplarına bile valf diyoruz.
Tencere kapağı kadar olan subap a herhalde subap denmez . Bence doğru yapıyorsunuz :)

Açıklamanız yanlış . Aktüatör vananın konumunu değiştirmek için hareketini sağlar . Elektrikli ya da pnomatik olabilir . Havalıları habire bozulur başa beladır . Elektrikliler dişli bozar . falan fındık falan fıstık....
Teşekkürler. Ben orayı tek parça gibi düşünüp komple hepsine birden vana deniliyor gibi düşünmüştüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri