Vana Kumanda Devresi...

hsyn1

Üye
slm arkadaşlar. bana bi vana kumanda devresi lazım. bir haftadır düşünüyorum ama devreyi bi türlü kuramadım yardım edin lütfen. :(

Start spot la yıldız üçgen çalışan 3 fazlı su motoru olacak. Ama starta basınca önce motor yıldız çalışıcak, üçgene geçince vana açacak. Dururken de stopa basınca önce vana kapatacak, vana tam kapatınca motor duracak. vanada bir açık bir kapalı sinyalı gönderen sınır anahtarı var.

kumanda şeması verebilecek biresi varsa çok memnun olurum...

Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
vana motorlu vanamı yoksa valf gıbımı calısıyor yanı elektrık verdımızde acıp kestıgımızde kapanıyormu.yoksa motorlu vanalar gıbı bır ac bır kapat sınyalımı gondermemız gerekıyor. ben valf gıbı dusunerek hazırlıyorum.

vana motorlu vanamı yoksa valf gıbımı calısıyor yanı elektrık verdımızde acıp kestıgımızde kapanıyormu.yoksa motorlu vanalar gıbı bır ac bır kapat sınyalımı gondermemız gerekıyor. ben valf gıbı dusunerek hazırlıyorum.
HAYIR. vana motoru da 3 fazlı bi motor. bi açma kontaktörü bide kapama kontaktörü var. güç devresinde bi problem yok yapıyorum onu fakat kumanda devresini çözemedim.

devreyi yeniden özetleyeyim. eksik anlattım sanırım.

vanalar 3 fazlı vana motoruyla açılıp kapanıyor. vananın tam açıldığını yada tam kapandığını gösteren 2 tane sınır anahtarı var.

starta bastığımızda önce motor yıldız çalışacak. Üçgene geçince vana motoru da ileri yönde çalışacak. vana tam açınca açık sınır anahtarına gelecek ve vana motoru duracak... stopa basınca da önce vana motoru geri yönde çalışacak. vana tam kapatınca kapalı sınır anahtarına gelecek. vana motoru duracak ve pompanın motoru da duracak

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri