Uzaktan kumanda mesafesi

Merhabalar arkadaslar
Elimde uzaktan kumandali ve kamerali bir rc helikopter var kendi cekim mesafesi 150 metre falan bunun mesafesini arttikmak icin ne yapmaliyim bazi yerlerden okuduguma gore ikinci bir anten takmamin yararli olacagini gordum ama benim istedigim ortalama 2-3 km lik bir alanda helikopteri ucurabilmek. Sebebini soracak olursaniz koy yerinde tarla kontrolu icin kullaayi amacliyorum. Cunki fistik sezonunda bazi hirsizlik olaylari ile karsilasiyoruz bunu onemek icin boyle bir fikrim var. Sizce is gorurmu ve farkli fikirlerede acigim yardimci olursaniz sewinirim saygilarimla

Merhaba İbrahim, öncelikle 3km mesafede kameralı bile olsa helikopteri yönetmeknin çok zor olacağını belirtmek isterim. Havada çok küçük göründüğünden oryantasyon (helikopterin ön, sağ, sol yön durum bilgisini, konumunu) karıştırmak nedeniyle istenmeyen kazaya sebep olunabilir. Bu nedenle fail safe özelliklere, frekans karışması ihtimallerine daha az neden olan profesyonel veya profesyonele yakın bir kumanda gerekir. Kumandanın frekansı nedir? (27, 35, 72 Mhz, 2,4Ghz vb.) Resim gönderebilirsen daha kolay yardımcı olunabilir. Belki senin model zaten yeterli özelliği olan bir helikopterdir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şu sıralar drone larla yapılan gizli çekimler ve farklı amaçlar güdülerek kullanılmar yüzünden bu uygulamalara yani görüntüleme işine sınırlama getiriliyor. Sırf kötü niyetle kullanımdan dolayı.

Kullanırken dikkatlı olunuz.

Şu sıralar drone larla yapılan gizli çekimler ve farklı amaçlar güdülerek kullanılmar yüzünden bu uygulamalara yani görüntüleme işine sınırlama getiriliyor. Sırf kötü niyetle kullanımdan dolayı.

Kullanırken dikkatlı olunuz.
Bu kontrol nasıl yapılıyor yerel radarlarla mı?
Mesala ben yaylada güzel görüntüler alabilmek için uzun mesafe uçurabiliyorum.Köyde falan sıkıntı olmuyor sanırım.

Bildiğim kadarıyla şikayet olursa başına üşüşüyorlar. Biri bizi görüntülüyor helikopterle yada dronla dedimi çıkarın yok.

Hatta bu konuyla ilgili dron yada helikopterlerin görüntü alması ile ilgili yasa düzenleniyordu. Görüntü almak için izin almak gerekiyor yada gerekecek. Şu kızlar yurdununun dronla gözetlenmesinden sonra çıktı bu durum.

Aklıma bir şey takıldı şimdi bu alınıp verilen veriler RF,Biz kullandık tan sonra,bu sinyaller hala havada yada atmosferde kalıyormu.Eğer kalıyorso bu sinyal izleri takip edilerek,nerelerde dolaştığımız anlaşılırmı?
Bu aralar donanım hackı ile uğraşıyorum.

sinyal havada kalmaz. Elektromanyetik alan olarak yayılır ve siz sinyal gönderimini kestiğinizde sönümlenir.

bahsettiğiniz mesafe arttırmak için özel kitler görmüştüm ama çok araştırmadım. Bende model helikopterler ile ilgileniyorum. Siz elinizdeki helikopter ile havada ne kadar süre kalabiliyorsunuz? ben 15 dakikadan fazlasını görmedim.

Ayrıca heliye ekleyeceğiniz her donanım ağırlık demek ve bu ağırlıkta uçus süresinin kısalması demektir.

Not : takılacak ürün malum görüntüde aktarılmalı çünkü 2-3 km mesafede helikopter göz kontağından çıkacağı için aldığınız görüntü itibari ile uçuş sağlamalısınız. Normal koşullarda görüntü almasanız tek yönlü kumandaya güçlendirme yapmanız yeterli ancak helikopterinde görüntüyü size reel gerçek olarak ulaştırması lazım. Yoksa helikopteri kaybedersiniz.

Bu iş biraz tuzluya maal olur size. öyle bir antenle halledemezsiniz. RF yükseltici kullanmanız gerekiyor.

Eyer 2.4 ghz ise zaten genelde 1-2 km mesafeli olur anten uzatsan bile sinyalin sagliyini billemiyorum ama sunu denedim ki dron kartinin üzerinde yada biyerlerinde bir adet kalin kisa kablo olacak uzun ince bir kablo ile dronun 4 bir kolunu sarcak sin seri bir sekilde fazla sık olmadan vr en son kabloyu oraya iyi bir sekilde sabitlemen lazim yoksa kazalara sebebiyet verebilir (senin dronun kumandasini datashed vardir bakmayi unutma

Aklıma bir şey takıldı şimdi bu alınıp verilen veriler RF,Biz kullandık tan sonra,bu sinyaller hala havada yada atmosferde kalıyormu.Eğer kalıyorso bu sinyal izleri takip edilerek,nerelerde dolaştığımız anlaşılırmı?
Bu aralar donanım hackı ile uğraşıyorum.

Atmasferin bir tabakasi bu sinyalleri cekiyor diyer sinyallerle karisiyodur hatta nasanin kendine ozel bir iletisim agi kullaniyor bu sinyallerle karismasin diye yoksa atmosferden kolay kolay cikamaz

Birde donanim hacki ile bende az cok ugrasiyorum isine en cok yara yacak sey arduino. Arduino ile ir,2.4 ghz,27 mhz wifi sinyallerini okuyabiliyorsun

Birde donanim hacki ile bende az cok ugrasiyorum isine en cok yara yacak sey arduino. Arduino ile ir,2.4 ghz,27 mhz wifi sinyallerini okuyabiliyorsun

Shildi ile tabi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eyer 2.4 ghz ise zaten genelde 1-2 km mesafeli olur anten uzatsan bile sinyalin sagliyini billemiyorum ama sunu denedim ki dron kartinin üzerinde yada biyerlerinde bir adet kalin kisa kablo olacak uzun ince bir kablo ile dronun 4 bir kolunu sarcak sin seri bir sekilde fazla sık olmadan vr en son kabloyu oraya iyi bir sekilde sabitlemen lazim yoksa kazalara sebebiyet verebilir (
Arkadaşlar rf sistemler üzerinde bulunan sarmal veya düz basit görünümlü antenlere eğer bilgi sahibi değilseniz müdehale etmeyin.O beğernmediğiniz antenlerin özel hesaplamaları var.Kaç cm kaç mm gibi.Ve bazılarında bakır haricinde materyeller kullanılır.

Ama eğer rf modülünüzün frekansını biliyor iseniz frekansa uygun daha yüksek dbm gücüne sahip antenler alıp takabilirsiniz.Modülünüzün gücüne bağlı olarak %30 yakın performans sağlayacaktır.

Ve bire yüksek kazançlı antenler var.Bu antenler standart antenlere oranla dahada performanslıdırlar.

merak ettigimden birşey soracam
bir arkadaşımın başınada gelmişti dronlar etraftaki sinyallerden etkilenmiyomu yani bazı yerlerde uçması sınırlı mesafeye kadar her yerde uçurulmuyor bunu hiçbir sinyalden etkilenmiyecek hale getirme olasılıgı var mıdır olabilir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri