Uzaktan kumanda display arızası

exxmaster

Üye
Arkadaşlar klima kumandasının ekranı çalışmıyor
pili takıp Tuşlara basınca biraz görüntü geliyor fakat sanki ekranın gücü bitmiş gibi yavaş yavaş görüntü gidiyor ve pili çıkarıp birsüre sonra tekrar takınca yine aynı durum meydana geliyor

1.png

Problemin neden kaynaklandığını ve nasıl tamir edileceğini bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum
Kumanda iç görünümü
2.png

Lcd ekranin altinda zebra diye adlandirilan iletken plastik var. Plastik yerinden oynamis yada ozelligini kaybetmis gibi gorunuyor.

Vidalardan sokup lcd yi ayirip bu plastigi cikariniz sonra pamuk ve kolanya ile temizleyiniz. Alttaki pcbb deki bakir pinleride temizleyiniz ustteki lcd ekranin pinlerinide temizleyiniz.

Sonra toplayip tekrar deneyiniz.

Lcd ekranin altinda zebra diye adlandirilan iletken plastik var. Plastik yerinden oynamis yada ozelligini kaybetmis gibi gorunuyor.

Vidalardan sokup lcd yi ayirip bu plastigi cikariniz sonra pamuk ve kolanya ile temizleyiniz. Alttaki pcbb deki bakir pinleride temizleyiniz ustteki lcd ekranin pinlerinide temizleyiniz.

Sonra toplayip tekrar deneyiniz.

Temizlik işlemini gerçekleştirdim fakat ekran ve bağlantısında bi sorun olacağını sanmıyotum herşey pırıl pırıl zaten.
Ben sorunun kart üzerinde bi ğarçada olduğunu düşünüyorum neden diyecek olursanız ekranda temassızlık olsa bastırınca filan görüntü gelir ve kumanda çalışır fakat ne bastırma ile görüntü geliyor nede görüntü gidince kumanda çalışıyor pilleri takıyorum yavaş yavaş ekrandaki yazılar silinip gidiyor pilleri çıkarıp takıyorum tekrar aynı yazılar geliyor ve siliniyor birkaç saniye sonra yine gidiyor bazen 1 saniye bile görünmeden siliniyor.

Son düzenleme:
Merhaba. Kumandadaki pilleriniz kısmen (ilk açılışta normal olup, sonradan voltajlarının aşırı düşmesiyle oluşan olumsuzluk nedenli) zayıflamış olabilir. Bunu anlamak için avometreyle toplamda 2 adet pilse eğer, her ikisinin de avometrenin dc ölçüm kısmında kutup başlarındaki mevcut dc. voltajını ölçün. Çok yeni kuru (Çinko-karbon) piller 1.59 - 1.60 voltta, biraz kullanılanlar 1.50 - 1.54 voltta, çok zayıflamış olanlar 1.20 - 1.30 voltta okunabilir. İki pilden sadece birisi bile zayıflamış olsa, ilk çalıştırmada tüm fonksiyonları normalde çalışabilir. (tv kumandasında da aynisidir) Ancak zaman içinde zayıf olanın voltajı iyice de düşeceğinden, toplam voltajla sağlanan bu güç (volt*amper) çok yetersiz kalarak lcd ekranın giderek kararmasına ve bu kumandayla bir zorluğa neden olabilir.

Yani sonuç olarak eğer donanımla direk ilgili değilse bu sorun kesin olarak pillerin biri veya ikisinin zayıflaması yüzündendir. Bunları yenileriyle değişirseniz sorun çözülecektir. Kolay gelsin.

Merhaba. Kumandadaki pilleriniz kısmen (ilk açılışta normal olup, sonradan voltajlarının aşırı düşmesiyle oluşan olumsuzluk nedenli) zayıflamış olabilir. Bunu anlamak için avometreyle toplamda 2 adet pilse eğer, her ikisinin de avometrenin dc ölçüm kısmında kutup başlarındaki mevcut dc. voltajını ölçün. Çok yeni kuru (Çinko-karbon) piller 1.59 - 1.60 voltta, biraz kullanılanlar 1.50 - 1.54 voltta, çok zayıflamış olanlar 1.20 - 1.30 voltta okunabilir. İki pilden sadece birisi bile zayıflamış olsa, ilk çalıştırmada tüm fonksiyonları normalde çalışabilir. (tv kumandasında da aynisidir) Ancak zaman içinde zayıf olanın voltajı iyice de düşeceğinden, toplam voltajla sağlanan bu güç (volt*amper) çok yetersiz kalarak lcd ekranın giderek kararmasına ve bu kumandayla bir zorluğa neden olabilir.

Yani sonuç olarak eğer donanımla direk ilgili değilse bu sorun kesin olarak pillerin biri veya ikisinin zayıflaması yüzündendir. Bunları yenileriyle değişirseniz sorun çözülecektir. Kolay gelsin.

Hocam piller yeni 2 duracell ve 2 adet varta pil ile denedim. Sizin hatrınıza birde ölçtüm ne olur ne olmaz diye

avometreyle 1.6v'a yakın bir değer aldım
Pil test cihazında da full dolu gösterdi

20170510_222140.jpg
20170510_221521.jpg

Sorun biraz daha ciddi demek ki, ilk önce bana pillerden gibi gelmişti, iyi bir devre temizliğinden sonra, bu pcb üzerinde smd elemanlarından veya entegreden bağlantısı ayrılan bir eleman olup olmadığını bir büyüteçle iyice bakıp takip ederek, bağlantısı yerinden ayrılan veya soğuk lehimli bir eleman varsa eğer, bunu dikkatle yerine lehimlerseniz bu sıkıntı belki ortadan kalkabilir. Pil geriliminin çok üzerindeki ekstrem gerilimleri (pil voltajının 2-3 katını) uygulamadığınız sürece devre elamanlarının ciddi bir arızası meydana gelmiş olamaz, kendi kanaatimce.

Pcb' deki 2 adet elektrolitik kondansatörün, içten kuruma ihtimalini de göz önüne alıp, bir ayağını pcb'den ayırıp bir LCR metre veya bir kapasitemetreyle ölçülecek olan bu kapasite değerinin, etiketi üzerinde yazılan kapasite değeriyle bağdaşıp bağdaşmadığına da bir bakın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Piller akıp yolları oksitlemiş hatta kısa devrw yapmış ihtimali var pcb söküp iyice temizle sn. Binbaşının dediği gibi. Diğer yüzün resmini dw ekleyin bilhassa pillere denk gelen kısımlar.

arkadaşlar sorunu çözdüm şöyle açıklayayım
Bu kumandanın içine çok kaliteli diyip malum reklamları bolca çıkan pilden taktık akmasın kokmasın diye de 1 sene geçmeden kumanda bozulunca içine baktım piller akmış içini açtım ben baktım sadece pil kısmında bi oksitlenme vardı temizledim taktım devamı çalışmadı sizinle paylaştım gerisini.
Uğraş uğraş dün başka bir kumandadan 455 kristali değiştirdim sinyal geldi fakat ekran yine gelmedi diğer kristali de değiştirdim 32.768 khz kristal müjde ekran çalıştı tabi silindir kristalin değerini bitürlü bulamadım üzerinde yazmıyordu araştırdım saat kristali imiş onlarda genelde 32.768 khz imiş 1 ad. Aldım parçacıdan parçacı dedi 3 ad. al niye dedim bozuk çıkabiliyor dedi ver dedim eve geldim diğer kristali söküp yeni kristali takınca şak diye geldi görüntü. Yalnız kristaller ile ekranın ne tür bir bağı var çözmüş değilim haala.

İşte kaçgündür beni uğraştıran yaramazlar bunlar.

8461e4909d5ade78ef3ac664ce3577bc.png

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri