Uzaktan ısı ölçümü

burakaga21

Üye
Merhabalar,

Proje gereği inverter klimanın gücünü arduıno ile devre kurarak olcecegım.Aynı zamanda
iç hava ve dış hava sıcaklıgını da olcmem lazım..

Arduıno, evde, sigortanın yakınında olacagından dolayı dış havayı ölçen sensör ile bir
bağlantı kurmam lazım.Bunu iki şekilde halledebilirim diye düsünüyorum ya da farklı bir
tavsiyesi olan varsa lütfen yazsın..

1.si ds18b20 sıcaklık sensörü ile (yeterli kablo uzunlugunu ayarlayıp içerdeki arduınoya bağlayacagım) link : https://www.banggood.com/DS18B20-Wa...8.html?rmmds=search&ID=44708&cur_warehouse=CN
fakat kablo estetik olmayacak yani kablo ile ugrasmak istemıyorum son çare olarak bunu yapabilirim diye düsünüyorum.

2.si ise esp8266 wifi modülü kullanarak...fakat esp hakkında bir bilgim yok yanı tamamıyla ınternette arastırarak yapmaya calısacagım sizce kolay olur mu 2 ay gibi bir zamanım var? dışardaki sensörü içerdeki arduıno ile haberleştirebilir miyim ya da esp den aldıgım sonuçları bilgisayara aktarabilir miyim? espyi nasıl beslerim? yani 2 farklı devre kurup(biri içerde arduıno devresi, diğeri dısarda esp8266 ve sıcaklık sensörlü devre) birbiriyle haberlestirmek sizce nasıl olur ?

Düşüncelerinizi bekliyorum...

Bence kablolu olması daha sağlıklı. Kablosuz haberleştirme de kesintilerede uğrayabilir en basitinden güç sorununuz olacak enerji vermeniz lazım bence o yüzden kablolu sıcaklık sensörü daha mantıklı

İki tane Arduino kullanıp sıcaklık verilerini RF_ASK ile kodlayıp gönderebilirsiniz.

https://www.banggood.com/search/ds18b20.html?sbc=1

Haberlesmede sıkıntı olabılecegı ve verilerin error'lu gidebileceği ihtimalini de göz onune koyarsak (hassas ölçümler yapmam gerekiyor) kablolu ölçümün daha ıyı sonuc verecegıne karar verdım ve yukardaki kabloyu ( 5mt secenegi ile) satın aldım.

Türkiye'de 1mt'den uzun satan bulamadım..

Hayır, böyle hatalı gönderme söz konusu değil.

Örneğin bir sıcaklık verisi göndereceğiz. Bunun sağlıklı olarak karşıya ulaştığından emin olmak için sinyali 3 - 5 kez tekrarlıyoruz. Bozulma ilk baytlarda olduğu için alıcı sinyali rahatlıkla okuyabiliyor.

Özellikle RF_ASK ile kodlanan verileri alıcı daha rahat okuyabiliyor.

Örneğin aşağıdaki sinyal kablosuz prizi uzaktan açıp kapayabiliyor. 01010101 baytının tekrarlanarak gönderildiğini görebilirsiniz.

DyGRuu1X0AELzvT?format=jpg&name=medium.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri