Uygun bir pil lazım bi yardım edin

MoSTaR

Üye
Arkadaşlar merhaba kafam iyice karıştı bi yardım edin lütfen.

Bir firmada işe yeni başladım. Benden önceki mühendis arkadaş bir devre kartı tasarlamış. kart rs485 veriyi eternete çeviriyor ayrıca pulse çıkışlı cihazlardan gelen pulse'ları sayıyor ve hafızasında tutuyor.

Devreden istenilen şu; AC var iken normal çalışmasını yapsın, AC gittiğinde pil yada akü üzerinden devre en az 1 gün çalışsın.

AC gittiğinde devre 28mA çekiyor. İhtiyacım olan gerilimde 7V-9V arası herhangi bir değer olabilir.Bu durumda 700-1000mAh kapasiteli 7V-9V arası gerilimi olan şarjlı bir pil iş yapacak gibi duruyor.

Şimdi benim sorunlarım şunlar;

1. Bu karttan yaklaşık 500 adet kullanılacak. Bu durumda takılacak olan pilin bize 3-4 sene sorun çıkarmaması lazım. Ama genelde pil yada akü için 1 sene gibi ömürler biçiliyor buda her sene bu pillerin yenilenmesi anlamına geliyor. Bu kapasitede uzun ömürlü pil bulabilirmiyim?

2. Kartta herhangi bir özel pil şarj devresi bulunmuyor sadece 12V'luk gerilim bir direnç üzerinden düşürülüp pile veriliyor yani pil sürekli gerilim altında tutuluyor ve bu durumda 5mA gibi bir değer ile pil sürekli şarjda tutuluyor. Bu değer direnç değeri değiştirilerek artırılıp azaltılabiliyor fakat pil dolduğunda devre kesilmiyor pilin üzerinde gerilim sürekli duruyor. Bu şekilde çalışan bir devre pile zarar vermez mi

Yani kısacası bana uzun ömürlü şarjlı bir pil lazım. Bu konu hakkında en ufak bir fikriniz bile varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Normal şartlarda pil ömrü şarj deşarj sayısıyla ölçülür. Sizin durumunuzda pil 1/20 tutma akımıyla şarj edilmektedir. Bu bir yöntemdir (lipo lar hariç). Basit ve işe yarar dez avantajı akü pil ömrünü kısaltır. 3-5 yıl kullanmak için şarj deşarj sayısına bakmanızı ve akım gerilim kontrollü bir şarj devresiyle şansınızı denemizi tavsiye ederim.

Teşekkür ederim arkadaşım. Şöyle bir durum var. Bu kartlardan 500 adet kullanacağım demiştim ya. Buların büyük bir çoğunluğunda pile çok az görev düşecek. Çünkü elektrik kesintisi çok sık yaşanmayacak. Yani çoğunluğu senede anca 3-5 sefer dolup boşalacak. Belki bazı kartlarda sene boyunca pile hiç iş düşmeyecek. Pili bu şekilde çok çok az sayıda doldur boşalt yapmam yine pilin ömrünü azaltacak mı? Neredeyse hiç kullanmayacak gibiyim. Ama bu zaman boyuncada sürekli gerilim altında olacak. Her an tetikte olması için.

2. Kartta herhangi bir özel pil şarj devresi bulunmuyor sadece 12V'luk gerilim bir direnç üzerinden düşürülüp pile veriliyor yani pil sürekli gerilim altında tutuluyor ve bu durumda 5mA gibi bir değer ile pil sürekli şarjda tutuluyor. Bu değer direnç değeri değiştirilerek artırılıp azaltılabiliyor fakat pil dolduğunda devre kesilmiyor pilin üzerinde gerilim sürekli duruyor. Bu şekilde çalışan bir devre pile zarar vermez mi

Cevabini kendin vermissin. Eger senede 2-3 kere elektrik kesilecekse , yapilan bu basit tek direncli sarj devresi pilleri surekli sarj edecektir. buda onlarin isinmasina ve omurlerinin kisalmasina sebep olacaktir.

Duzgun bir sabit akim kaynakli ve "hysterisis" kontrollu bir sarj devresi kullanman lazim, bunu yapan bir suru chipde bulabilirsin.

Unutma kotu tasarim, uygulamada her zaman canini acitir, maliyetleri yukseltir, dusuk kaliteden dolayi firma imajini kotulestirir ve musteriler nezdinde kotu intiba birakir.

Evet birçok pil şarj devresi var bende buldum.
Test ettiğim devre bir haftadır aktif durumda ve herhangi bir ısınma yok. Çünkü standart şarj akımı seviyesinin çok altında bir akım veriyorum.
İthalatçılarla görüştüğümde ise eğer pilde bir ısınma yoksa düşük akımla besliyorsanız fazla bir problem oluşturmaz diyorlar ama onlarada güvenemiyorum sonuçta ithalatçı firmalar çok fazla teknik bilgi veremiyorlar. 1.2V'lardan oluşan puntalı yüksek akım kapasiteli pil grubu takıp deneyeceğim bakalım o zaman veriler ne olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri