Ustalar böyle bir devre mümkün mü Acaba

askkaptani

Üye
Arkadaşlar Bana Öyle bir devre lazım ki girişe 1 volt verince 1 led 2 volt verince 2 led 3 volt verince 3 led diye devam edip toplam 20 led olacak böyle bir devre mumkunmu acaba şimdiden teşekkürler

ledli akü şarj gösterge devrelerine revizyonla mümkün görünüyor.

Arkadaşlar Bana Öyle bir devre lazım ki girişe 1 volt verince 1 led 2 volt verince 2 led 3 volt verince 3 led diye devam edip toplam 20 led olacak böyle bir devre mumkunmu acaba şimdiden teşekkürler

mümkün hazır halde kumandasıyla bile satılıyo karaköy bankalar caddesinde bula bilirsin.

ben sana bir fikir vereyim çok eskiden yaptığım bir devre 1n4148ler 0,7vtun altında iletime geçmezler yani her 0,7v artırdığında bir led yakabilirsin 1.lede 1adet 1n4148 koyup 0,7v 2.lede 2adet 1n4148 1,4v 3adet koyup 2,1v şeklinde istediğin kadar artırabilirsin işine yararsa birdene şema şeklinde istersende çizebilirim

ben sana bir fikir vereyim çok eskiden yaptığım bir devre 1n4148ler 0,7vtun altında iletime geçmezler yani her 0,7v artırdığında bir led yakabilirsin 1.lede 1adet 1n4148 koyup 0,7v 2.lede 2adet 1n4148 1,4v 3adet koyup 2,1v şeklinde istediğin kadar artırabilirsin işine yararsa birdene şema şeklinde istersende çizebilirim

diyot fikriniz bana çağrışım yaptırdı.

20 adet transistörün geytine seri zener diyot direnç bu işi çözer. ledler 1.6 volt ile 2.5 volt arasında çalışır rengine göre değişiklik gösterir. 2 voltla transistörleri ortak hattan besleyıp kollektörlerini ayrı ayrı ledlere bağlamak mantıklı. npn transistör uygun görünüyor.

ve şunuda belirtmek istiyorum silisyum dıyotların hepsı 0.7 voltta iletime gecer sadece 1n4148 e mahsus değil.

Son düzenleme:
sayın greenyucel ben denedim çalışıyor isterseniz elinizde varsa deydirerek deneyin hiç bir problem olmuyor birde ben örnek olarak 1n4148 dedim beni düzeltme çabanızı anlayamadım

sayın greenyucel ben denedim çalışıyor isterseniz elinizde varsa deydirerek deneyin hiç bir problem olmuyor birde ben örnek olarak 1n4148 dedim beni düzeltme çabanızı anlayamadım

amacım yanlış anlaşılmasın sn erdi yanlış diyorsunuz demedim 1n4148 sadece öleymiş gibi yazmışsınız o yüzden belirtme ihtiyacı duydum okuyan arkadaşlar o şekilde algılasın öğrensin istemıyorum sadece. alındıysanız mesajımdan silebilirim o kısmı amacımız bilgi paylaşımı birbirimizi üzmek kırmak değil.
Şimdi konumuza dönelim.
Dediğiniz devre çalışıyor olabilir ama kısa bir hesap yaparsak devrenizde 20 volt verdik diyelim öle dedim çünkü arkadaş 20 led istemiş. 20 voltta kaç diyot yapar? ortalama 28 diyot. 19 volt 27 diyot, 18 volt 26 diyot ...... bu şekilde gider. ve 0.7 voltluk iletimin getırdığı küsüratlarda stabıl çalışmasına etken. maliyet yüksek olur.

arkadaşlar yardımlarınız için çok ama çok teşekkürler de benım bıraz kafam karıştı şimdi ben nasıl bi devre yapayım yani elinde çizili bi şekilde olan varsa lütfen yollayabilirlermi

uygulaması basit olduğu için fikir amacı ile yazdım diyotlarda oldukça ucuz devrenin mailyeti 5tlyi geçmez 100adet diyotu 3tlye alıyorum ama dediğiniz gibi adet baya artıyor lehim yapması biraz sıkıntılı olacaktır zaten arkadaşda işine yarayıp yaramadığını belirtmedi illa 1v 2v şeklinde olacaksa zaten işe yaramaz başka şekildede yapılarbilir yada direnç hesaplıyarak ledlere seri bağlayıp istenilen şekle getirilebilir

çok teşekkür ederim erdi001 bunu bi denıyeyım olmazsa greenyücel arkadaşımızın dediği gibi transistorle denıcez bakalım

bu arada bu devreyı neiçin kullanacagımıda soyleyeyım bi güç kaynagından akü şarz dewresi aracılıgıyla akü şarz edicem ama gelen güz biraz değişken olacak ve bu şekilde bi görsellik yapıcam :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri