Ustalık bu mudur?

arkadaşlar bence büyük bi ihtimal müşteridende kaynaklanıyor bu gibi konular adam benim makinem çalışsın dior nasıl olursa olsun :D adamın elektriğini kesilmiş borçtan dolayı trafosundan gidyor yan komşusunun og kablosunu açıyor yerin altından sekyonel kolunu kapatıyor panosuna elektrik veryor kaldırıyor kolu ortalık infilak :D sonra gelmiş usta nasıl yapacağız git kardeşim başının çaresine bak:D

bakımcılara verilen ücretler ve şartlar heryerde aynı değil. gerekli şartları sen bakımcıya yaratmazsan bakımcı ne yapsın.

işi temiz yapcaksın parasın da ona göre alcaksın usta dedigin işçilik ister .....

Işi yapandamı yaptırandamı hata ? Iki kuruşun hesabını yapan insanların hepsi bu pozisyonda dır buna emin olun

korkmana gerek yok tebir herşeyin baş besmeleyle başla ve işin temiz ve dikatli yaptınm bişy olmaz

vala helal olsun ama patronlarda hak ediyo bazen geçen gün bi fason atelyeye bakmaya gitim panolarını temizledim dağınıklığı düzelttim ufak bi pano işledim adam borcumuz dediğinde 200 tl dedim pazarlık y7aptı 175 tl olmazmı olur dedim bide 380 volt fren arızasını giderdim bir daha da gitmmem panoları da ondann berbat olur

Hay Allah !!!
Gene polemik olacak... Ama yazmazsam genç meslekdaşlarım, yanlış yönlendirilecek...

4* kabloda, sarı-yeşil ucu FAZ yapamazsınız...
Kullanım amacına göre, toprak veya nötr yaparsınız...

4* kablo ile linye taşınıyorsa, sarı-yeşil toprak, mavi nötr, diğer iki uç da faz(ışık linyesi-priz linyesi gibi) olur...
Trifaze bir motora besleme veriyorsa, sarı-yeşil toprak ucudur...

İnatla "maviyi nötr yaparım" derseniz, sizden sonra gelenleri yanıltırsınız... Kulaklarınız çınlar... ;)

Exclamation Enerji kablolarında damar renkleri
İzmir TEDAŞ Müessese Müdürlüğünce Yeraltı şebekesi yaptırılmakta olan Kemer altı Bölgesi’ndeki müşterilerden İstanköy Hamamı’na enerji verilirken, kazana hava temin eden fan motoru gövdesindeki kaçak sonucu gövdeye temas eden hamam çalışanı, elektrik akımına çarpılarak hayatını kaybetti.

Bilirkişilerce yapılan inceleme sonucu hamamın mevcut tesisatının yeterli olmaması ve korumanın bulunmayışına mukabil enerji verilirken dört damarlı kabloda mevcut olan renklerden mavi rengin nötr olarak kullanıldığı, geri kalan iki renk olan siyah ve kahverengi renkli damarların faz olarak kullanıldığı ve üçüncü faz olarak kabloda geri kalan yeşil ve sarı renkli damarın kullanıldığı ve bağlantıyı yapan piyasa elektrikçisinin, uygulana gelen sistemle sarı-yeşil damarı nötr olarak ve mavi damarı da faz olarak kullanıldığı tespit edildi.

Aslında İzmir TEDAŞ Müessese Müdürlüğü yürürlükte olan TSE standardına uygun uygulama getirmek istemiş ancak bu değişiklikten sektörde yer alan Üretici-Tüketici-Teknik Eleman ve elektrikçilerden çoğunun haberi olmadığı gibi bu elektrikçi de bu uygulamadan habersizdi.

Ülke genelinde ve TEDAŞ’a ait tüm Müesseselerde uygulanmakta olan yatırımlarda ve yeni tesisatlarda on binlerce metre kablo kullanılmasına rağmen, renk kodlarına ilişkin önemli özelliklerin olduğu ve tesisatta buna göre kullanılması gerektiği göz ardı edilmektedir.

Uygulana gelen TS 212 standardında kablo renkleri sarı-yeşil, mavi, siyah ve kahverengi olarak belirtilmiş ve yürürlükte olduğu 2001 yılına kadar, yeni standart TS 6429 renklerine rağmen, yürürlüğe girdiği 1989 yılından itibaren kargaşa devam etmiştir. Ancak TSE’nin TS 212’ yi 2001 yılında yürürlükten kaldırdıktan sonra tek standart olarak TS 6429 kalmıştır.

Uygulanması gerekli olan bu standarda göre AG sistemlerimde;

Faz renkleri : Gri-siyah-kahverengi

Nötr rengi : Açık mavi

Koruyucu-güvenlik hattı : Yeşil/Sarı

Oysa uygulamaya baktığımızda halen eski standart uygulanmakta ve bu değişiklikten Piyasa Elektrikçilerinin haberi olmadığı gibi, Teknik elemanların ve hatta TEDAŞ yetkililerinin bile haberi bulunmamaktadır. Ülkemizin Elektrik Sektörünün öncüsü ve uygulamacısı bulunan TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya el koyarak;

Toprak hattı ve güvenlik hattı kullanılmayan besleme kablolarında kesinlikle yeşil bantlı sarı renkli kablonun “kullanılmayacağını” belirtmelidir.

Bu uygulamayı yaparken değişiklik sonucu iş kazaları ve ölüm vakalarını önlemek açısından bu konu ile ilgili tüm resmi ve özel kişi ve kuruluşları bilgilendirmelidir. Kablo üretimini belirleyen TSE’nin çıkardığı standartlardaki karışıklığın daha fazla iş kazasına neden olmaması ve sonucun Kontrol Birimleri ile uygulamayı yapan Yüklenicilerin daha fazla mağdur olmasını önlemek için mutlaka bir şeyler yapmak gerekmektedir.

Anlattığımız iş kazasından gerekli derslerin alınacağını umu

ARKADAŞ SARI YEŞİLİ NÖTR MAVİYİ FAZ YAPIYOR ELEKTRİKCİ ÖLÜYOR

BEN HALA ISRARLIYIM NE SEBEBLE NEREDE NASIL OLURSA OLSUN MAVİ NÖTÜRDÜR

Exclamation Enerji kablolarında damar renkleri
İzmir TEDAŞ Müessese Müdürlüğünce Yeraltı şebekesi yaptırılmakta olan Kemer altı Bölgesi’ndeki müşterilerden İstanköy Hamamı’na enerji verilirken, kazana hava temin eden fan motoru gövdesindeki kaçak sonucu gövdeye temas eden hamam çalışanı, elektrik akımına çarpılarak hayatını kaybetti.

Bilirkişilerce yapılan inceleme sonucu hamamın mevcut tesisatının yeterli olmaması ve korumanın bulunmayışına mukabil enerji verilirken dört damarlı kabloda mevcut olan renklerden mavi rengin nötr olarak kullanıldığı, geri kalan iki renk olan siyah ve kahverengi renkli damarların faz olarak kullanıldığı ve üçüncü faz olarak kabloda geri kalan yeşil ve sarı renkli damarın kullanıldığı ve bağlantıyı yapan piyasa elektrikçisinin, uygulana gelen sistemle sarı-yeşil damarı nötr olarak ve mavi damarı da faz olarak kullanıldığı tespit edildi.

Aslında İzmir TEDAŞ Müessese Müdürlüğü yürürlükte olan TSE standardına uygun uygulama getirmek istemiş ancak bu değişiklikten sektörde yer alan Üretici-Tüketici-Teknik Eleman ve elektrikçilerden çoğunun haberi olmadığı gibi bu elektrikçi de bu uygulamadan habersizdi.

Ülke genelinde ve TEDAŞ’a ait tüm Müesseselerde uygulanmakta olan yatırımlarda ve yeni tesisatlarda on binlerce metre kablo kullanılmasına rağmen, renk kodlarına ilişkin önemli özelliklerin olduğu ve tesisatta buna göre kullanılması gerektiği göz ardı edilmektedir.

Uygulana gelen TS 212 standardında kablo renkleri sarı-yeşil, mavi, siyah ve kahverengi olarak belirtilmiş ve yürürlükte olduğu 2001 yılına kadar, yeni standart TS 6429 renklerine rağmen, yürürlüğe girdiği 1989 yılından itibaren kargaşa devam etmiştir. Ancak TSE’nin TS 212’ yi 2001 yılında yürürlükten kaldırdıktan sonra tek standart olarak TS 6429 kalmıştır.

Uygulanması gerekli olan bu standarda göre AG sistemlerimde;

Faz renkleri : Gri-siyah-kahverengi

Nötr rengi : Açık mavi

Koruyucu-güvenlik hattı : Yeşil/Sarı

Oysa uygulamaya baktığımızda halen eski standart uygulanmakta ve bu değişiklikten Piyasa Elektrikçilerinin haberi olmadığı gibi, Teknik elemanların ve hatta TEDAŞ yetkililerinin bile haberi bulunmamaktadır. Ülkemizin Elektrik Sektörünün öncüsü ve uygulamacısı bulunan TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya el koyarak;

Toprak hattı ve güvenlik hattı kullanılmayan besleme kablolarında kesinlikle yeşil bantlı sarı renkli kablonun “kullanılmayacağını” belirtmelidir.

Bu uygulamayı yaparken değişiklik sonucu iş kazaları ve ölüm vakalarını önlemek açısından bu konu ile ilgili tüm resmi ve özel kişi ve kuruluşları bilgilendirmelidir. Kablo üretimini belirleyen TSE’nin çıkardığı standartlardaki karışıklığın daha fazla iş kazasına neden olmaması ve sonucun Kontrol Birimleri ile uygulamayı yapan Yüklenicilerin daha fazla mağdur olmasını önlemek için mutlaka bir şeyler yapmak gerekmektedir.

Anlattığımız iş kazasından gerekli derslerin alınacağını umu

ARKADAŞ SARI YEŞİLİ NÖTR MAVİYİ FAZ YAPIYOR ELEKTRİKCİ ÖLÜYOR

BEN HALA ISRARLIYIM NE SEBEBLE NEREDE NASIL OLURSA OLSUN MAVİ NÖTÜRDÜR

merhabalar işim gereği siz elektrik ustaları ile zaman zaman karşı karşıya gelmişimidir 30 senelik iş hayatımda....
en çokda elektrik kaçırdığı iddaa edeilen beyaz ev aletleri yüzünden....
topraklamasının zayıf olduğu ,prizin deforme olduğu bir çok evde usta ile tartışmışımdır...
40 senelik evde topraklamanın olmadığı durumlarda duvara çivi çakanıda gördüm kurşun su borusuna hat çekip bir alt kattaki zavallı kadını çarptıran ustada...
en son da gecenlerde bir aspiratör takmaya gitttiğimde duvardan çıkan kablo renkleri beni o ustaya hayran bıraktırdı....
2 adet sarı yeşil kablo birde kahverengi kablo....
yorum sizin...
not: sarı yeşillerden biride toprak arkadaşlar!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri