ustalık belgesi

gösterilebiliyo örnek:10 yıl önce doğu illerimizde urfada yada hakkaride araba ehliyeti almaya giderdi bazı vatandaşlar ama şimdi artık oolmuyo hakkaridede izmirdede şartlar aynı

Su-i misal misal teşkil edemez...
Mevzuata aykırı uygulama ile belge verilen birçok yerde Bakanlık müfettişleri tarafından yapılan soruşturmalarda pek çok kişi ceza aldı ve bazı sınavlar iptal edildi...Mevcut mevzuat ne ise buna göre işlem yapılması lazım...
Eğer bu belge ile hayat boyu iş yapıp para kazanılacaksa biraz sıkıntıya katlanılabilir...
Kimsa "ben birçok mühendisten daha çok bilgiliyim o zaman ENH projesi çizer ve imzalarım " diyebilirmi?
Ya da "Ben teknik öğretmenlerden bilgiliyim o zaman hocalık yaparım " diyebilir mi ?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben galiba kendimi ifade edemedim ben yasal olmayan herşeye karşıyım ama tarihte bir yanlış yapılmışsa bu basitte olsa ciddide olsa anlatmam gerek o tarihde yasal olmayan işlerden belge diploma ve rüşvet alanlar ceza görmedi bakanlık müffettişleri işin kuyruğundaki kişilere ceza verirken atı alan üsküdarı geçmişti sadece misaldir bu asıl mevzuya gelince 4 yıl çıraklık eğitimde eğitim görerek kalfalık belgesini alanlar hemen ertesi gün ustalık kaydı yaptıracaksa 16 hafta teorik 18 ay ise pratik eğitimden geçerek ilk ustalık sınavında başarılı olduğu taktirde belgeyi almaya hak kazanır 16 hafta eğitim 18 ay bekleme süreci var eğer siz 16 yıl beklemişseniz ve yeni müracat ediyosanız artık 5 yıl sigorta ve 18 ay beklemenize gerek yok 16 hafta kurs alır sınava girer ustalığı alırsınız karşı gelen varsa hatay/dörtyol/payas meslek eğitimini bakanlık müffettişlerine ihbar etsin lütfen 2 yıl beklemeden 5 yıl sigorta göstermeden ancak kalfalık üzerinden 16 yıl geçmiş biri olarak haziran veya eylül sınavında ben ustalık sınavına gireceğim saygılar.

19.03.2010 sabaha saat 08.20 de payas meslek eğitim merkezi tarafından arandım 22.03.2010 tarihinde akşam saat 5 de 16 haftalık kursa başlamak için geliniz dendi tarafıma sigortam ve bağkur yok 16 yıl önce kalfalığı aldım şimdi 16 hafta eğitim görüp haziran veya eylül ustalık sınavına gireceğim ilgililere duyurulur haziran sınavlarına yetişmesi için öğretmenleri markaja alma hususunda kursa girecek arkadaşları markaja almaya çalışıp ikna edeceğim :D 2 yada 3 yıl önce kalfalık belgesini meslek eğitimden okuyarak alan arkadaşlar dilerse hatay/dörtyol/payas meslek eğitime başvurabilir.

Son düzenleme:
Kalfalık belgesini aldıktan sonra eğer elektrik firmasında 5 yıl sigortalı çalıştığını belgelerse ustalık sınavına girebilir yada kalfalık belgesini aldıktan sonra 1,5 sene haftada 2 günlük birebir eğitimle belgeyi alabilir. İşin zor Allah yardımcın olsun.

Kalfalık belgesini aldıktan sonra eğer elektrik firmasında 5 yıl sigortalı çalıştığını belgelerse ustalık sınavına girebilir yada kalfalık belgesini aldıktan sonra 1,5 sene haftada 2 günlük birebir eğitimle belgeyi alabilir. İşin zor Allah yardımcın olsun.

kendi ağzınızla benim dediklerimi teyid ediyosunuz evet kalfalığı aldıkdan hemen sonra ustalık isterseniz 2 sene eğitim bekleme ve kurs ben diyorumki kalfalığı aldıkdan sonra 2 yıldan fazla bir zaman geçmişse ki benim zamanım 16 yıl geçmiş bu durumda sadece 16 hafta yani 4 ay kurs aldıkdan sonra ilk ustalık sınavında başarılı olursanız ki kesinlikle direk başarılı sayılıyosunuz ustalığı alacaksınız kaldıki ben haftada 2 gün birebir eğitimi sadece imza atıp işyerine döneceğim çünki artık oradaki öğretmenlerin bana öğreteceği bir şey yok kaldıki ben onlara öğretiyorum bu demek değildirki ben herşeyi biliyorum ama 15 kw imza yetkisi verilecek bir belge içinde hocalar kalkıp bana 400 kva tarfoyu anlatacak değiller

Arkdaşlar 1986 Yılında yürülüğe giren 3308 Sayılı çıraklık kanununda belirtilen şartları uygulamamız gerekiyor sanaatkar kolay olunmuyor .

29.03.2010 tarih saat 17.00 ilk derse girdik arkadaşlar tanışma oldu sadece 20 dak sonra hoca gönderdi 16 haftada 1 gün sadec pazartesi günü ders görecez 10 defa devamsızlık hakkımız varmış ee malum dükkan kapalı olmaz yoğun yada acil işi olanlar telefon açıp bildirirse esneklik gösterilirmiş 25 temmuz da ustalık sınavına gireceğiz bizden önce ustalığı alanlarda bizi bekliyor bizimle beraber usta öğretici belgesi için aynı anda sınav olacaz

05.04.2010 yani bugün haziranda gireceğimiz ustalık sınav kursunun 3 cü haftasınıda ders yaparak geçirdik kaldı 13 hafta kısmetse ustalığı alıyoruz

Hayırlısı olsun Sayın yavuz31

Belge sahibi işyerlerine ülkenin çok ihtiyacı var.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri