Ups Trafosu ampulü seri bağlayarak test etme hakkında yardıma ihtiyacım var.

Orxan

Üye
İyi günler değerli forum üyeleri.

1500VA lık Ups trafosu var 220v primer girişi 9 ohm seconderi ise 0.5 ohm gösteriyor kartda arızalı devre elemanı bulamadım trafodan şüpheleniyorum doğrusu.
Arızası şöyle açıldığında tık sesi çıkararak tekrar kapanıyor.
Ampülle seri bağlarsam arıza tespiti nasıl yapabilirim? Yani neye göre arızalıdır diyebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim. Gerçekten seviyorum bu forumu yardımcı oluyorsunuz Allah razı olsun.

seri ampul, korumadır, arızayı söyler ama yerini göstermez.
tık sesi geliyorsa röle çekmiyor demektir.
varsayalım kart üzerinde bir bileşen gördün yanık ve değiştirdiniz ve iyi para olsun. seri lamba girerek sistemi test ettiniz lamba yandı, demek ki görmediğiniz başka arızalı bir parça(lar) daha var demektir. lamba yandı taktığınız parça tekrar patlamaz/ zarar görmez. seri lamba her zaman garantili bir koruma yöntemidir.

seri ampul, korumadır, arızayı söyler ama yerini göstermez.
tık sesi geliyorsa röle çekmiyor demektir.
varsayalım kart üzerinde bir bileşen gördün yanık ve değiştirdiniz ve iyi para olsun. seri lamba girerek sistemi test ettiniz lamba yandı, demek ki görmediğiniz başka arızalı bir parça(lar) daha var demektir. lamba yandı taktığınız parça tekrar patlamaz/ zarar görmez. seri lamba her zaman garantili bir koruma yöntemidir.
Teşekkür ederim usta. Peki bu trafoyu direkt 220 vermeden(patlar diye) nasıl sağlam olduğunu anlayabilirim çünkü 1500VA lık Ups trafosu var 220v primer girişi 9 ohm seconderi ise 0.5 ohm gösteriyor kartda arızalı devre elemanı bulamadım

yine seri lamba gir

Teşekkür ederim usta. Peki bu trafoyu direkt 220 vermeden(patlar diye) nasıl sağlam olduğunu anlayabilirim çünkü 1500VA lık Ups trafosu var 220v primer girişi 9 ohm seconderi ise 0.5 ohm gösteriyor kartda arızalı devre elemanı bulamadım
Sigorta yok mu trafo devresinde . O atık değilse niye korkuyorsun . Akü voltajların kaç gözüküyor?

Sigorta yok mu trafo devresinde . O atık değilse niye korkuyorsun . Akü voltajların kaç gözüküyor?
kızma amcası, arkadaş benden daha acemi. trafoya ac girersin ac alırsın, ve ters taraftan voltaj verirsen yanar, dc verirsen yana(bili)r. kötü yola düşer. standart ups trafosu 220 girersin 14-15 volt çıkış alırsın. arkadaşın elinde ölçü aleti var, aküleri söktüğünü var sayıyorum. elektrik 0 (sıfır) fiş filan takılı değil. kasaya baktığımda ac girişte devreyi takip ediyorum sigorta vardır, varistör vardır (ikinci sigorta görevi) filtre bobini vardır sonrada yol devam eder trafoya ac girer çıkış doğrultulur voltajlar bölünür kart için 12-5-3,3 filan şarj devresi için 13,8 gibi sonra akü çıkışından kart üzerinden tekrar frekans kazandırılarak falan filan elektrik gittiğinde 12 yi 220 yapar. ciyk yine çok konuştum.

Teşekkür ederim Usta. Elektrik konusunda acemiyim seri ampül hiç kullanmadım smps vs tamir etmedigimden.

Usta seri ampül bağladigimda ampül yanarsa trafo demek kisadevre ve bozuk.
Doğru mu?

Teşekkür ederim Usta. Elektrik konusunda acemiyim seri ampül hiç kullanmadım smps vs tamir etmedigimden.

Doğru mu?
aynen

Doğru mu?
Bu konuda pratiginiz ve teoriniz yoksa bu işe hiç girişmeyin. Yuksek voltajlı kondansatörler var . Şakaya gelmez. Topolojisini de zaten bilmediğiniz için yanlışını ve arızasını da bulmanız mümkün değil.

Teşekkür ederim Usta
Bu konuda pratiginiz ve teoriniz yoksa bu işe hiç girişmeyin. Yuksek voltajlı kondansatörler var . Şakaya gelmez. Topolojisini de zaten bilmediğiniz için yanlışını ve arızasını da bulmanız mümkün değil.
7-8 yıl Laptop onarimiyla ugrasmisligim var malum şimdi laptop kullanan çok az. Biliyorum dediğinizi sadece UPS smps gibi güç devreleri tamir etmedim

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri