UPS süresi nasıl hesaplanır?

msafak

Üye
Merhaba,

600VA olarak satılan bir UPS, tamamen dolu durumdayken 12v 2a adaptörlere sahip 2-3 adet cihaz bağladığımda ne kadar besleme yapabilir?
Bunu hesaplamanın bir formülü vardır değil mi? Hesaplama yöntemini verirseniz daha makbule geçer. :D
(Aslına bakarsanız modem ve router'ı bağlamak için ne seviyede bir UPS bana yeterli olur onu hesaplayabilmek istiyorum.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba, bu konuda sitede oldukça fazla paylaşım olduğunu hatırlıyorum ancak tavsiyem üretici firma verilerini referans almanız olacaktır. UPS firmalarının ürettiği ürünlere ait tam yük / yarım yükte besleme süreleri yazmaktadır. Elinizdeki cihazların güçlerini de üç aşağı beş yukarı biliyor olmanız gerekir.

Merhaba, internetten "6 kVA, en az 10 dakika akü besleme süreli, Bir faz giriş bir faz çıkışlı Kesintisiz Güç Kaynağı" arattığımda ......markanın(reklam olmasın) "6KVA (1F/1F) 4-10 Dk ONLINE K.G.K. (16x 12V 7AH)" ürününü buluyorum. 4-10 dk süresi nasıl hesaplanmış?
Ben şöyle hesaplıyorum: Tam yükte 16 akünün besleyeceği tam yük (6000VA lik yük) için:
16x12VX7Ah=6000VAx?h
13344VAh= 6000VAx?h
Süre=0,244h=0,244x60=13,44 dk buluyorum.
Ama ürün için 4-10 dk yazıyor. Bu 4-10 dk süresini nasıl hesaplıyor?​

UPS lerde iki önemli unsurun bilinmesi şarttır.
İlki UPS gücü.
VA veya W olarak verilmektedir. VA kavramı watt değildir. VA i watt'a çevirebilmek için UPS nin güç faktörü (Power Factor) bilinmelidir.
Basit üretimlerde PF 0.5 ila 0.7 arasındadır.
600VA lik ve 0.7PF lik bir UPS den 420W max çekilebilir.
İkinci olarak ise depolama birimidir. (AKÜ)
Depolama biriminin max depolayabileceği güç zaten bellidir.
12V7A/h ise.84W/h güç depolama kapasitesi vardır.
Yani bu aküden 84W güç çekersek bir saat sonra bitecektir.
Ayrıca UPS lerde verim faktörü de bulunmaktadır.
En iyi ihtimalle %70 olsa çekilecek güç doğrultusunda en fazla %70 kullanılabilecektir.
84/100X70=58.8W/h
Bahsi geçen iki adet adaptörün gücü ise...
12Vx2A=24W her biri.
O halde 2 tanesi 48W çekecek demektir.
Tabii ki adaptörlerde de bir verim unsuru vardır.
%60lık bir verim öngörülürse primerden çekilecek güç fazlalığı 28.8W...
48+28=76W toplam çekilen güç.
Bu da demektir ki bu şartlarda o UPS belirtilen gücü yaklaşık 40-45dk karşılayabilecek demektir.

UPS lerde iki önemli unsurun bilinmesi şarttır.
İlki UPS gücü.
VA veya W olarak verilmektedir. VA kavramı watt değildir. VA i watt'a çevirebilmek için UPS nin güç faktörü (Power Factor) bilinmelidir.
Basit üretimlerde PF 0.5 ila 0.7 arasındadır.
600VA lik ve 0.7PF lik bir UPS den 420W max çekilebilir.
İkinci olarak ise depolama birimidir. (AKÜ)
Depolama biriminin max depolayabileceği güç zaten bellidir.
12V7A/h ise.84W/h güç depolama kapasitesi vardır.
Yani bu aküden 84W güç çekersek bir saat sonra bitecektir.
Ayrıca UPS lerde verim faktörü de bulunmaktadır.
En iyi ihtimalle %70 olsa çekilecek güç doğrultusunda en fazla %70 kullanılabilecektir.
84/100X70=58.8W/h
Bahsi geçen iki adet adaptörün gücü ise...
12Vx2A=24W her biri.
O halde 2 tanesi 48W çekecek demektir.
Tabii ki adaptörlerde de bir verim unsuru vardır.
%60lık bir verim öngörülürse primerden çekilecek güç fazlalığı 28.8W...
48+28=76W toplam çekilen güç.
Bu da demektir ki bu şartlarda o UPS belirtilen gücü yaklaşık 40-45dk karşılayabilecek demektir.

MR_YAMYAM teşekkür ederim, yazdıklarını anladım. Aşağıda ekte katolog değerlerini vermiş olduğum UPS nin elektrik kesintisinde tam yükte kaç dakika çalışacağını bulmaya çalışıyorum. Bahsetmiş olduğum UPS nin kataloğunda güç faktörü 0,9 ; akü modunda K.G.K. nın verimi %90 yazıyor. Başlığında kapasite 6kVA/5400 W yazıyor. O zaman tam yükümüz 6000VAx0,9(güç faktörü)=5400 W oluyor sanırım. Yoksa 6000VAx0,9(güç faktörü)x0,9(ups verimi)=4860 W mı demem lazımdı? Denklemimi şöyle kuruyorum:

UPS verdiği güçxzaman (yani akülerin verdiği güçxzaman)= Tam yükün aldığı güçxzaman

16 adet x12Vx7Ahx0,9(P.F.)x0,9(verim)=5400W(tam yük)x?dk

1088,64 Wh=5400Wx?dk

?dk=0,2016x60=12,096 dk çıkıyor. Yanlış yaptıysam düzeltin lütfen.

Üretici firma bana tam yükte 4 dk besleyeceğini söyledi. O zaman mr_yamyam senin bahsetmiş olduğun adaptör verimini hesaba katarsak ve hatta invertör verimini de katarsak... katalogda verilen 0,9 luk verim çok daha aşağılara iniyor demek ki. Benim anladığım bu, yani denkleme dökersek:

Tam yükte 4 dk demek, 4/60=0,0666h (saat) eder:

16 adet x12Vx7Ahx0,9(P.F.)x?(VERİM(ups, adaptör,invertör))=5400W(tam yük)x0,0666h(yani 4dk)

?(VERİM(ups, adaptör,invertör))=0,297=yani genel verim %30 eder. Halbuki katalogda verim 0,9 yazıyor. Hesaplarım yanlışsa lütfen düzeltin.

Ekli dosyalar

• powerpack-serisi-6-10-kva-tr.pdf
    880 KB · Görüntüleme: 34
Güç faktörünü hesaba katma.
Güç faktörü o cihazın AC de toplam ve efektif çekilebilecek gücü göstermektedir.
Yani senin UPS den max 5400W güç çekebilirsin. Bir diğer anlatımla bu cihaza max. 5400W lık bir cihaz bağlayabilirsin.
Ancak bağlanılan yük omik özellikli ise elbette 6000W bile çekebilirsin.
Bunun özel koşulları vardır. Konu ile ilgili değildir.
Bundan sonraki hesaplamalar tamamen AKÜ kapasitesi ve yük ile hesaplanmaktadır. + verim.
Akü kapasitesi=16X12X7=1344W/h
Yani bu akülere 1344W lık bir yük bağlarsan 1 saat dayanır.
UPS lerde inverter devresi vardır ve belli bir verimi bulunmaktadır.
Teorik olarak bir inverter devresinde verimin %90 oloması neredeyse olanaksızdır. O değerin verim olduğunu mutlaka araştırmalısın.
Verimi ele almadan tam yük için hesap yapalım.
1344/5400W=0.24 saat.
Bu da yaklaşık 12dk ya tekabül eder. (Verim unsuru hesaba katılmadan.)
Biraz tolerans ile %80 verim öngörürsek...
=9.6 dk.
%60 verim öngörürsek.. =7.2 dk.
%40 verim öngörürsek.. =4.8dk

Kataloglarda bahsedilen teorik tam yük performansı olabilir.
Tam sinüs invertörlerde çıkış dalgasının THD oranının alt seviyede olabilmesi için B sınıfı yükselticiler kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır.
B sınıfı yükselticilerde ise teorik verim %50 dir.
Bu verime ilave olarak çıkış transformatörünün de bir verimi bulunmaktadır.
Yani genel verimin %30 larda çıkması son derece olağandır.

Güç faktörünü hesaba katma.
Güç faktörü o cihazın AC de toplam ve efektif çekilebilecek gücü göstermektedir.
Yani senin UPS den max 5400W güç çekebilirsin. Bir diğer anlatımla bu cihaza max. 5400W lık bir cihaz bağlayabilirsin.
Ancak bağlanılan yük omik özellikli ise elbette 6000W bile çekebilirsin.
Bunun özel koşulları vardır. Konu ile ilgili değildir.
Bundan sonraki hesaplamalar tamamen AKÜ kapasitesi ve yük ile hesaplanmaktadır. + verim.
Akü kapasitesi=16X12X7=1344W/h
Yani bu akülere 1344W lık bir yük bağlarsan 1 saat dayanır.
UPS lerde inverter devresi vardır ve belli bir verimi bulunmaktadır.
Teorik olarak bir inverter devresinde verimin %90 oloması neredeyse olanaksızdır. O değerin verim olduğunu mutlaka araştırmalısın.
Verimi ele almadan tam yük için hesap yapalım.
1344/5400W=0.24 saat.
Bu da yaklaşık 12dk ya tekabül eder. (Verim unsuru hesaba katılmadan.)
Biraz tolerans ile %80 verim öngörürsek...
=9.6 dk.
%60 verim öngörürsek.. =7.2 dk.
%40 verim öngörürsek.. =4.8dk

Kataloglarda bahsedilen teorik tam yük performansı olabilir.
Tam sinüs invertörlerde çıkış dalgasının THD oranının alt seviyede olabilmesi için B sınıfı yükselticiler kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır.
B sınıfı yükselticilerde ise teorik verim %50 dir.
Bu verime ilave olarak çıkış transformatörünün de bir verimi bulunmaktadır.
Yani genel verimin %30 larda çıkması son derece olağandır.
Çok güzel anlattın teşekkür ederim. Anlattıklarına göre akünün verdiği gücü bulurken güç faktörüyle çarpmıyoruz yani 1 adet 12Vx7Ah akünün sağlayacağı gücü VA olarak değil de direkt W olarak alıyorsun demek. Anlattıklarına göre denklemi tekrar düzenlersem:

UPSnin verdiği güçxzaman (yani akülerin verdiği güçxzaman)= Tam yükün aldığı güçxzaman
16 adet x12Vx7Ah=5400W(tam yük)x?dk
1344Wh=5400Wx?dk
?dk=0,2488x60=14,93 dk çıkıyor(%100 verimde yani teoride).

Üretici firma bana tam yükte 4 dk besleyeceğini söylediğine göre genel verimi bulalım:
16 adet x12Vx7Ahx?(Genel verim)=5400W(tam yük)x0,0666h(yani 4dk)
?(Genel verim)=0,2678 (yaklaşık %30).

İyi çalışmalar...

%30 verim olamaz, üretici sizi kekliyo..
BÜyük ihtimal akü grubu güçleri 7Ah değil 3Ah falan..

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri