Uni-T UT89X Multimetre

yasins

Üye
Öncelikle herkese merhaba.
Elektrik-Elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 8 dönemlik üniversite eğitimimin ilk dönemini bitirdim. "Elektrik-Elektronik Mühendisliğine Giriş" dersinde çokça teorik bilgi aldım. Aldığım bu teorik bilgileri şimdiden başlayarak ideal ortamdan pratik ortama dökmek istiyorum. Basit devreler kurarak işe başlamayı planlıyorum.

Bu nedenle kendime devre kurabileceğim araç gereçler almam gerekiyor. Elbette bu araç gereçlerin başında bir multimetre geliyor.

Kendime Uni-t UT89X model bir multimetre seçtim. Bu mutimetreyi sipariş etmeden önce siz değerli hocalarıma sormak istedim. Bu multimetre beni ne derecede tatmin edebilir. İş hayatında olmasa da üniversite hayatında beni tatmin edebilir mi? Daha önce bu multimetreyi deneyimleyen kimseler varsa kısaca tecrübelerinden bahsederse sevirinirim. Sizce bu multimeteyi almalı mıyım?

Farklı multimetre önerilerine ve görüşlere de elbette açığım.

Konuyu biraz uzattığımın farkındayım vaktinizi aldığım için özür dilerim.
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Bu markanın ürünleri ölçüm konusunda iyiler, fiyat/performans olarak düşünüldüğünde profesyonel markaları arka plana atıyor. Uzun bir süre her işinizi görecektir.

Ayrıca diğer çin malları gibi sahte CAT derecelendirmesi yoktur. Çin ürünlerinin geneli 600-1000v arası özellik belirtirler fakat içlerinde kullanılan elemanlar 250v 'a kadar uygundur. :D

Eskiden UNI-T markasıda diğer çin ürünleri gibi uygun fiyatlı bir şeydi ancak popüler olmaya başladıkça fiyatları da aynı oranda yükseldi. Zamanında 25 dolara bir pens metre almıştım şimdi aynı ürün 55-60 dolar.

abicim ömründe bir defa alacaksın fluke alacaksın. nokta . ben yanlışsız 22 . senedir kullanıyorum .zaten sınırlı ömür boyu garantisi var . (akım uçlarına takılıyken voltaj ölçmeyeceksin. gerekirse akımın sigortalarını sökeceksin kullanaxcakken takacaksın az zahmetli bir iş ) yanlız probları çok pahalı. şşu an 100 dolar civarında . ama biz profosyonel iş yapıyoruz kalibresi bile bir kamyon para 3 yılda bir yapılıyor ..
bu sana lazım olan bişi değil bizim voltaj regulatöründe 1 ma sapma 354.000 de 5000 volt yapıyor
agde 2 volt sapma 34.5 de 160 volt yapıyor . ama bu sana fazla sen böle işler şimdilik yapamazsın.

elektronikle uğraşacaksan devre ölçeceksen kondansatör ölçeceksen onu alacaksın. 400 dolar civarında . ha amatör yada bizim elemanlar gibi hassayitei çokta önemli olmayan %3 sapma sıkıntıya sokmayacaksa bizim elemenların elinde tess var sıkıntısı yok aletin voltaj akım vs vs ölçeceksen problem yok . ama hakkaten bu işi öğrenmek istiyorsan öle paralar harcamanada gerek yok sana tavsiyem analog multimetreler var . yemiinle hiç yanılmıyor. bende bayağı eski modeller var çok çok eski ama halen çalışıyor . sanki onlarla kafam daha iyi çalışıyor belkide alışkanlık .. yani köylünün beyni gözüdür ibreyi görünce daha bir hoş oluyorum
dijital yada analog alacaksam ben olsam proskit alırdım . proskitin analoglarıda var ucuz iş görür pili kolay bitmez direnç ölçümünde sapmaz .
tabi unit inde tru rms olanları makul bir tercih ..

Bende elektroniğe yeni başladım ve ilk multimetrem bu oldu.
Gerçekten benim ihtiyacımdan fazla olduğunu hissediyorum.
Doğruluk kısmında da gerçekten tutarlı gördüğüm kadarıyla. Kullanırken acaba multimetre mi yanlış ölçtü yerine acaba nere hata yaptım diyorum, bana o kadar güven veriyor.
Ture RMS olması aslında alma sebebim oldu benim ve işimi görüyor alacak arkadaşlara da öneririm bence güzel bir ürün gözlemlediğim kadarıyla F/P.

Bende elektroniğe yeni başladım ve ilk multimetrem bu oldu.
Gerçekten benim ihtiyacımdan fazla olduğunu hissediyorum.
Doğruluk kısmında da gerçekten tutarlı gördüğüm kadarıyla. Kullanırken acaba multimetre mi yanlış ölçtü yerine acaba nere hata yaptım diyorum, bana o kadar güven veriyor.
Ture RMS olması aslında alma sebebim oldu benim ve işimi görüyor alacak arkadaşlara da öneririm bence güzel bir ürün gözlemlediğim kadarıyla F/P.
ölçü aleti, mesleğindeki kariyerle doğru orantılıdır. yaptığın işin hassasiyetine göre kullanırsın. benim gibi kasap adama fluke verirsen hiç bir işe yaramaz, neden mi? yaw ölçtüğüm 220 arasıra geri kalanı dc , bir de arada diyot direnç filan. ama ekmek yiyeceğim iş yaparken, olayın rengi tamamen değişir. hem analog, hemde true rms ölçü aletlerini kullanırım. elimin her an altında olan 240 ac yi 239 gösterse ne olur göstermese ne olur. yani yaptığı işin kalitesiyle aynı oranda alet kullanmak önemlidir.

Öncelikle herkese merhaba.
Elektrik-Elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 8 dönemlik üniversite eğitimimin ilk dönemini bitirdim. "Elektrik-Elektronik Mühendisliğine Giriş" dersinde çokça teorik bilgi aldım. Aldığım bu teorik bilgileri şimdiden başlayarak ideal ortamdan pratik ortama dökmek istiyorum. Basit devreler kurarak işe başlamayı planlıyorum.

Bu nedenle kendime devre kurabileceğim araç gereçler almam gerekiyor. Elbette bu araç gereçlerin başında bir multimetre geliyor.

Kendime Uni-t UT89X model bir multimetre seçtim. Bu mutimetreyi sipariş etmeden önce siz değerli hocalarıma sormak istedim. Bu multimetre beni ne derecede tatmin edebilir. İş hayatında olmasa da üniversite hayatında beni tatmin edebilir mi? Daha önce bu multimetreyi deneyimleyen kimseler varsa kısaca tecrübelerinden bahsederse sevirinirim. Sizce bu multimeteyi almalı mıyım?

Farklı multimetre önerilerine ve görüşlere de elbette açığım.

Konuyu biraz uzattığımın farkındayım vaktinizi aldığım için özür dilerim.
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
1678562557351.jpeg

Tercihiniz bu cihaz olmalı: Unit UT-139C
Otomatik ölçümü var.
Seçtiğiniz model manual Unit UT-89X
hiç gereği yok.
UT-139C alın rahat edin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar