Unı-t ut33d+ multimetre kalibrasyon ayarı

Enes Kaan

Üye
Merhaba yeni almış olduğum unı-t ut33d+ multimetreye kalibrasyon ayarı yapmam gerekiyor yardım edebilcek biri var mı?

Bendeki Proskit MT-1233C Dijital Multimetre'nin içinde bir pot var oradan başka bir cihaza göre bir miktar çevirerek ayarladım. Hangi kademede ne ladar sapıyor emin değilim. Hassas ölçümler için kaliteli cihaz gerekir.

Merhaba yeni almış olduğum unı-t ut33d+ multimetreye kalibrasyon ayarı yapmam gerekiyor yardım edebilcek biri var mı?

Yeni cihaz eski olsa tamam.

Ustanın dediği gibi kalibrasyon pahalı.

https://mobile.donanimhaber.com/multimetre-kalibrasyon--8328696

Her ölçtüğü yanlış olan mültimetreye kalibrasyon ayarı yapmakla düzelmez .

Genelde iki tripot ile ayar yapılır .
Dc volt ve ac volt .
Önce doğru 3v dc verip ilk tripod ile hatasız gösterecek şekilde ayarlayın .
Sonra 3v ac verip ikinci tripod ile hatasız gösterecek şekilde ayarlayın .
Daha fazlası pek gerekmez .

Yeni nesil mültimeterelere tripod yerine jumper koyuyorlar kısa devre ederek ayarlıyorsunuz .
Nasıl yapılacağı internette calibration manuel lerinde var .

Ekmek köfte misali 400 liraya alinan cihaz ile ancak yaklaşık sonuçlar beklenmeli . Labaratuar türü işlerde illa ki segment atlanmalı. Ama kıç cebinde pense ile gezilecek işler icin yetip yetip artar .

burdan kimsenin yardımcı olabileceğini zannetmem. bu işi yapan lab türü firmaları bulmanız lazım. ala 250 liralık cihaz için 1000-1500 tl verilir mi bilmem.

Kalibrasyon laboratuvarları sadece bir cihazın verilen performans kriterlerini sağlayıp sağlamadığını test eder. Bu test sonuçlarını da bir rapor olarak sana verir. Kalibrasyon laboratuvarı, olması gerekenden fazla hatalı ölçen bir multimetrenin ayarını yapmaz. Bu işi ancak o cihazın üreticisi veya o üreticinin yetkilendirdiği bir teknik servis yapabilir.

Ama şu olabilir: Örneğin NETES'in kalibrasyon laboratuvarı var. Ama NETES aynı zamanda birçok markanın da teknik servisidir. Örneğin NETES'e Keithley DMM7510 7.5 haneli multimetreyi kalibrasyona götürdün, kalibrasyon raporunda da bazı ölçümlerin tolerans dışı olduğu bildirilmiş. Bu durumda NETES teknik servisine bu cihazın ayarını yapmasını isteyebilirsin.

şimdi ben sesli düşüneyim sen de dinle genç adam,
1- anladığım kadarıyla cihaz yeni (sıfır)
2- kalite olarak alt seviye (yanlış anlama amatör seviye)
3- paketi açtık kullanıyorum (varsayılan değerlerdedir)
4- böyle cihazlar genelde % 1-2-3 hata payıyla çalışır ve gayet normaldir.
5- asıl aklıma takılan neden kalibrasyona ihtiyaç duyuyorsun? nedeni ne? neyi ölçtünde hata gördün?
6- hadi analog olsa sağ köşedeki düğme ile ayar yaparsın derdim ama değil.
7- elektronikte ne kadar ilerisin? (ben ileri değilim bunu bil)
8- güç kaynağı veya aküyü unit ölçüyor 12,9 volt, analog ölçüyor 12,8 volt, arkadaşımın ki daha kaliteli ölçüyor 12,85 volt. hangisi doğru ölçüyor dersen bizim için hepsi aynı, direnç ölç farklı değer alırsın, diyot kademesi de ayrı değer gösterir. bunların hepsinin verdiği değer benim için sağlamlık, devamlılık ve voltaj okuma için doğru değerlerdir.
9- ne kaa köfte o kaa para, ne kadir kaliteli cihaz o kadar hassas değer ölçümü
10- çenem düştü yine o aleti kapasitesi kadar kullan bence.

https://www.uni-t.com.tr/unit-ut-33d-600v-10a-dijital-multimetre

https://mekatronik.org/forum/threads/protek-506-dijital-multimetre-kalibrasyonu-ve-ayarlanmasi.1818/

Unit UT33A

20200401_193759.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler