Ultrasonik temizleyici

tatlish

Üye
selam, elimdeki ultrasonic temizleyici kısa bir süre önce mosfet ve direnc yakması sonucu kullanılamaz hale geldi. direnclerin değerleri ve mosfetlerin değerleri okunamıyor. tv tamircisine götürdüm oda uğraşıyorum diye devreyi iyice bozdu elemanları alttan üstten lehimledi arap saçına dönderdi. nette şeması da yok. yurt dışı sitelerinde anakartı satılıyor ama cihazın kendisinden pahalı olduğu için o işe hiç girmedim.

elimde dijital 1Hz-150Khz e kadar duty cycle ayarlanabilir sinyal jeneratörü var. bu devrenin çıkışındaki sinyali 30w 40 khz güç alabilecek şekilde yükseltebilir miyim. direk ultranik temizleyicinin piezzo hoparlörüne bağlamak istiyorum. piezzo 50watt a kadar dayanabiliyor.
HTB1CM8dd7fb_uJjSsrbq6z6bVXaj.jpg

Yüksek empedans çıkışlı en az 30w güç veren amplifikatör gerekli.Ayrıca bu amplifikatörü de bir preanfi ile sürmelisin. Bu devrenin tümünde Kapasitör ve dirençler, 40khz e uygun olmalı.
Besleme bölümü varmı? Yani güç kaynağı sağlammı?

şuan sadece elimde sinyal jeneratörü var hocam. besleme olarak ayarlı güç kaynağım var 0-30v 5a bana en basit şekilde bu sinyal jenaratöründen mümkünse türkiye piyasasından bulabileceğim frekansa uygun (40 khz) 40 khz 30w piezzoya çıkış verebileceğim devre lazım.

30w ultrasonik güç devresi. Özel bir yapı bu. Hazırı zor bulursunuz. Kendiniz araştırıp bir şemadan yapmalı /yaptırmalısınız.
Ben olsam, işi basitleştirip 2 x 2n3055 ten bir flip-flop osilatör ile empedans trafosu kullanarak direkt ultrasonik piezzo yu sürerim.
Tabiki frekans ve güç çıkışını ölçmek, harmonik emisyon bileşenlerini de görüntülemek gerek.
Aklıma gelen ilk fikir bu.Ustalarımızın önerileri de önemli.

Aklıma ilginç bir çözüm daha geldi.
Şöyle 50 watt 48 volt yada üzeri olan bir SMPS satın alsanız.

Bu SMPS içindeki osilatör kısmı 40 kilohertz de çalışıyor olsa ki bunu frekansmetre ile ölçmek gerekir ki kolay bir iş.Ama yüksek voltajdan dolayı riskli.
SMPS çıkışındaki diyottan önceki trafo çıkışından, 48volt luk 40khz kare dalga çıkış alıp sanırım piezoyu sürersiniz yani cihazı çalıştırırsınız.
.
Aslında bunu evdeki bir smps i bozmadan da sadece kapağını açarak çıkış trafosuna piezonun bir ucunu lehimleyerek denersiniz bile.
.
DİKKAT: plastik eldiven ve terlik kullanın.
《Yüksek voltaj ve ölüm riski var. 》

.
ÖNEMLİ NOT; Kesinlikle Profesyonel birinin yapmasını öneririm. En önce lehimleyerek öyle fişe takıp deneyin. .
Dip Not; Fiş çekili olsa bile SMPS te Yüksek voltaj ve ölüm riski vardır.

.

BEYİN BEDAVA ;) Diğer arkadaşlarım bu görüşümü nasıl yorumlar acaba?

Bu SMPS içindeki osilatör kısmı 40 kilohertz de çalışıyor olsa ki bunu frekansmetre ile ölçmek gerekir ki kolay bir iş.Ama yüksek voltajdan dolayı riskli.
SMPS çıkışındaki diyottan önceki trafo çıkışından, 48volt luk 40khz kare dalga çıkış alıp sanırım piezoyu sürersiniz yani cihazı çalıştırırsınız.
.
Aslında bunu evdeki bir smps i bozmadan da sadece kapağını açarak çıkış trafosuna piezonun bir ucunu lehimleyerek denersiniz bile.
.

.
ÖNEMLİ NOT; Kesinlikle Profesyonel birinin yapmasını öneririm. En önce lehimleyerek öyle fişe takıp deneyin. .

.

USTALARIM;
Sizce yukarıdaki fikir doğru ve uygulanabilirmi?
Yorumlarınızı, eleştirilerinizi beklerim. ¤SAYGILAR¤

USTALARIM;
Sizce yukarıdaki fikir doğru ve uygulanabilirmi?
Yorumlarınızı, eleştirilerinizi beklerim. ¤SAYGILAR¤
48 bulamadığım için 12v 2a smps adaptör ile denedim. 12v tarafında smps trafo çıkışına piezoyu sürdüğümde 30+ khz çok kısık bir şekilde veriyordu. dediğiniz gibi 48v e bisiklet adaptörü bulup bir de onda deneyeceğim.

30w ultrasonik güç devresi. Özel bir yapı bu. Hazırı zor bulursunuz. Kendiniz araştırıp bir şemadan yapmalı /yaptırmalısınız.
Ben olsam, işi basitleştirip 2 x 2n3055 ten bir flip-flop osilatör ile empedans trafosu kullanarak direkt ultrasonik piezzo yu sürerim.
Tabiki frekans ve güç çıkışını ölçmek, harmonik emisyon bileşenlerini de görüntülemek gerek.
Aklıma gelen ilk fikir bu.Ustalarımızın önerileri de önemli.

.
.

.

.

Olabilir ama bu kadar basitse şimdiye kadar bir çinlinin bunu yapmış olması ve sürücü diye satması gerekirdi Aliexpress te veya ben mi çinlilerden çok şey bekliyorum :D.

Hocam eskiden anfiler 2n3055 idi çoğunlukla. Ha bana kalsa, oturur yabancı sitelerden şema bakarım ve yaparım. Ama ortaya aman aman çok farklı birşey çıkmaz.En büyük sorun empedans uydurmak.

@tatlish Arkadaşımız şu ultrasonik cleanerin bozuk kartın ın tamirden çıkmış halini yakın plan görüntülerini verse, Bir fikrimiz olurdu.

İşte o trafolar, empedans trafosu onlar. @tatlish teki kartın üzerinde varsa bile sağlamdır. Yansa bozulsa bile hasarlı olan sadece diyot kapasitör veya transistörlerdir.
Yada kart, h-bridge modeli bir trafosuz sistemdir.
Kartın besleme voltajı ve ya güç sistemi hakkında bir fikrimiz bile yok.

@tatlish cihazın ve özellikle bozuk kartın birkaç net fotosunu buraya yüklese güzel olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri