ultrasonik sensörler

teknkr

Üye
Arkadaşlar ultrasonik sensör nedir nasıl çalışır nerelerde kullanılır Bilgisi olan yardımcı olabilirimi?TEŞEKKÜRLER.

Kısaca; ultrasonik sensörler ses dalgasıyla algılama yapan sensörlerdir.Doalyısıyla sesin yansıdığı herşeyi algılayıp, mesafe bilgiside ölçebilirler.Dikkat edilmesi gerken, algılayacağı cismin şekli ve yapısıdır.Sesin yansıyabilceği bir cisim olmalı, su, tahta, mermer vb.diğer bir hususta ses dalgasını yayılma açısıdır.kapalı tankta filan kullanılacaksa, sesin yayılma açısında dikat etmek lazım.kabaca hesapla sensörün algılama mesafesinin % 30-50 si kadar sesin yayılma açısı vardır. sensör 10 metrelikse ki daha uzun mesafelisini bulmak çok zor, 10x0.4 dersek yaklaşık 4 mt. çaplı bir yayılım olur max. mesafede.

yaa..walla hayretler içerisindeyim..bugun bu konu geçti arkadaşlarla konuşurken merak ettim araştırdım ama bişey bulamadım.. tam vazgeçiyordum ki forumda bu konuyu gördüm.. kontrol kalemi süpersin.. sizde arkadaşlar. elinize sağlık :)

Ben sensick um 30-14113 marka kullanıyorum. Arkadaşlar biraz buharın olduğu yerde hiçbirşeye yaramıyor. Buharın olmadığı çukurlarda kullanıyorum. İki kontak çıkışlı üzerinden max ve min. değerleri tanıtıyorsunuz. Seviyeyi görmek istersenizde ek bir cihazı var onu kullanmanız gerekiyor.

Ben sensick um 30-14113 marka kullanıyorum. Arkadaşlar biraz buharın olduğu yerde hiçbirşeye yaramıyor. Buharın olmadığı çukurlarda kullanıyorum. İki kontak çıkışlı üzerinden max ve min. değerleri tanıtıyorsunuz. Seviyeyi görmek istersenizde ek bir cihazı var onu kullanmanız gerekiyor.

ozaman analog çıkışlı ürün kullanyorsunuz sıcaklık ve buhar ultrasonik için handikaptır.sıcaklık ultrasoniği etkiler, SICK te 50 dereceye kadar kendi içinde sıckalık kıompanzasyonu yaparak algılamayı doğru yapar.scaklık 50 nin üstündeyse algılamada yanılır.ve buharda ses dalgasını geri döndüreceği için sensörü yanıltır.buharlı yerde d500-dt50-dt20 öneririm.

Siz kullandınız mı? Kaç dereceye kadar kullanabilirim? Türkiyede satın alabileceğim yer var mı?

Ultrasonic sensor her ikisinin katologlarında sıcaklık bakımından bir farklılık yok gibi görülüyor

1)Model Name UM30-14113

Technical data
Length: 135.5 mm
Thread size: M30 x 1.5
Supply voltage min ... max: DC 12 ... 30 V
Resolution: 1 mm
Reproducibility: +/- 0.15% of final value
Accuracy: <= 2% of final value
Ripple: 10 %
Power consumption: <= 70 mA
Response time: 180 ms
Standby delay: 2 s
Enclosure rating: IP 65
Ambient operation temperature, min ... max: -20 °C ... +70 °C
Housing material: Brass nickel-plated, plastic

2)Model Name DT50-P1114

Technical data
Dimensions (W x H x D): 36.1 mm x 62.7 mm x 57.7 mm
Supply voltage min ... max: DC 10 ... 30 V
Output current: 100 mA
Light spot diameter: typ. Ø 15 mm in 10 m Abstand
Accuracy: +/- 10 mm
Switching outputs: PNP
Analogue output:
Analogue output min ... max: 0 V ... 10 V
Resolution, analogue output: 16 bit
Ripple: 5 Vss
Connection type: M12, 5-pin
Enclosure rating: IP 65 (EN 60529)
Ambient operation temperature, min ... max: -30 °C ... +65 °C
Ambient storage temperature, min ... max: -40 °C ... +75 °C
Reproducibility, response time: 5 mm, 20 ms
2.5 mm, 30 ms
Ambient light safety: 40.000 klux
Power consumption: 2.1 W

Siz kullandınız mı? Kaç dereceye kadar kullanabilirim? Türkiyede satın alabileceğim yer var mı?

Bahsetmiş olduğum ürünlerden kaç tane kulandığımı hatırlayamıyorum bile, bütün hepsinin özellikleri, dökümanları bende mevcut.Hangi ürün için soruyorsunuz.ona göre size yardımcı olayım.

alabileceğiniz yer 0 216 587 74 00
www.sick.com.tr

Ultrasonic sensor her ikisinin katologlarında sıcaklık bakımından bir farklılık yok gibi görülüyor

1)Model Name UM30-14113

Technical data
Length: 135.5 mm
Thread size: M30 x 1.5
Supply voltage min ... max: DC 12 ... 30 V
Reproducibility: +/- 0.15% of final value
Accuracy: <= 2% of final value
Ripple: 10 %
Power consumption: <= 70 mA
Response time: 180 ms
Standby delay: 2 s
Enclosure rating: IP 65
Ambient operation temperature, min ... max: -20 °C ... +70 °C
Housing material: Brass nickel-plated, plastic

2)Model Name DT50-P1114

Technical data
Dimensions (W x H x D): 36.1 mm x 62.7 mm x 57.7 mm
Supply voltage min ... max: DC 10 ... 30 V
Output current: 100 mA
Light spot diameter: typ. Ø 15 mm in 10 m Abstand
Accuracy: +/- 10 mm
Switching outputs: PNP
Analogue output:
Analogue output min ... max: 0 V ... 10 V
Resolution, analogue output: 16 bit
Ripple: 5 Vss
Connection type: M12, 5-pin
Enclosure rating: IP 65 (EN 60529)
Ambient operation temperature, min ... max: -30 °C ... +65 °C
Ambient storage temperature, min ... max: -40 °C ... +75 °C
Reproducibility, response time: 5 mm, 20 ms
2.5 mm, 30 ms
Ambient light safety: 40.000 klux
Power consumption: 2.1 W

Sıcaklıktan kastım, sıcağın ses dalgası üzerindeki olumsuz etkisinden bahsetmiştim.sensörün çalışma sıcaklığından değil aslında.Nerdeyse tüm sensörler aynı sıcaklık aralığında çalışırlar ama, ultrasonik sesnsörler sıcaklığın, ses dalgası üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı yanlış algılama yapabilirler.

Benim tankımın yüksekliği 2500mm, derinlik 3100, genişlik 6100mm ve tankın içinde su-yağ karışımı var buhar içeren. Bunun için uygun olacak bir ultrasonik sensör tavsiye edebilir misiniz?
İlginize teşekkürler....

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri